Gospodarka

Alkohol i papierosy drożeją. Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową na 2014 r

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 16:00
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową na 2014 r. - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.Ustawa przewiduje m.in. wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe i tytoniowe. Zakłada też zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce.
Alkohol i papierosy drożeją. Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową na 2014 r
Foto: Glow Images/East News

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii podkreślono, że podpisana przez prezydenta ustawa okołobudżetowa jest ściśle związana z uchwaloną ustawą budżetową na rok 2014.

Zamrożone wynagrodzenie w budżetówce

Ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in., że wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zostaną utrzymane na poziomie z 2013 r. Zamrożone zostaną też maksymalne pensje osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Ponadto utrzymane na poziomie z 2013 r. zostaną płace w budżetówce oraz fundusz świadczeń socjalnych.

Ceny alkoholu i papierosów w górę

Ponadto w ustawie założono podwyżkę o 5 proc. stawki akcyzy na wyroby tytoniowe i o 15 proc. na alkohol etylowy. W efekcie papierosy podrożeją o ok. 1 zł na paczce, a cena półlitrowej butelki wódki wzrośnie o ok. 1,8 zł.

Zmiany w Państwowym Funduszu Rehabilitacyjnym

Zmiany będą dotyczyć także kwestii związanych z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Założono, że wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależna od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rząd podnosi akcyzę, zdrożeje alkohol i papierosy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 15:26
Rząd chce podnieść akcyzę na alkohol i tytoń, natomiast płace w tzw. budżetówce zostaną zamrożone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński i ekonomiści krytykują podwyżkę cen alkoholu i papierosów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 12:20
Szykuje się konflikt na linii Jacek Rostowski - Janusz Piechociński. Ten ostatni krytykuje podwyżkę podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe proponowaną przez resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Producenci papierosów: wzrost akcyzy nie pomoże budżetowi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 15:16
W przyszłym roku wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Zdaniem przedstawicieli branży tytoniowej, może to oznaczać spadek dochodów państwa, a także powiększenie się szarej strefy.
rozwiń zwiń