X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zakaz handlu w niedziele: 70 tys. osób na bruk

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 16:24
Gdy zwolennicy zakazu handlu w niedzielę nie składają broni – kolejny obywatelski projekt w tej sprawie jest już w Sejmie, handlowcy wciąż powtarzają – zakaz uderzy nie tylko w sklepy wielkopowierzchniowe ale przede wszystkim w rynek pracy, i to w jego najczulszej części.
Audio
  • O konsekwencjach dla handlu, budżetu i rynku pracy wprowadzenia zakazu handlu w niedziele mówi Andrzej Faliński - Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji./Justyna Golonko, PR24/
Zakaz handlu w niedziele uderzy w pracowników hipermarketów.
Zakaz handlu w niedziele uderzy w pracowników hipermarketów.Foto: Glowimages.com

O zakazie handlu w niedzielę i święta głośno jest co jakiś czas. I zazwyczaj mechanizm działania jest podobny - projekt jest przygotowywany, przedstawiany - ale nie podoba się jednak większości parlamentarzystów trafia do sejmowej zamrażarki.

Zwolennicy zakazu walczą o zmianę prawa, bo jak mówią w polskiej i europejskiej kulturze niedziela przeznaczona jest na odpoczynek i życie rodzinne, co wynika z chrześcijańskich tradycji naszego kontynentu. Podkreślają też, że taka zmiana nie rodzi żadnych negatywnych skutków ekonomicznych.

Zakaz pracy w niedziele uderzy w rynek pracy

Z tymi argumentami nie zgadzają się przedstawiciele marketów i hipermarketów oraz organizacje pracodawców. - Gdybyśmy zamknęli markety we wszystkie niedziele, to z handlu wyłączone zostałyby aż 52 dni w roku. A to by się przełożyło na zwolnienia pracowników.

Pracę w samym handlu mogłoby stracić ponad 40 tysięcy osób – tłumaczy Andrzej Faliński - Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Faliński przypomina, że czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Uszczuplenie go  o wszystkie niedziele, czyli o ponad 1/7 ok. 15 proc. całości, spowodowałby szereg szkodliwych następstw ekonomicznych i społecznych.

Pracę straci ok. 70 tys. osób

W Polsce mamy 5352 sklepy wielkopowierzchniowe, czyli super- i hipermarkety oraz tzw. dyskonty – wylicza Faliński. Zatrudniają one łącznie ok. 450 000 pracowników. Sprzedaż w tym sektorze rynku to ok. 325 mld złotych rocznie, co stanowi ok 48% sprzedaży handlu detalicznego ogółem.

Z wyliczeń Organizacji wynika, że  wprowadzenie zakazu handlu w niedziele spowoduje miedzy innymi redukcje zatrudnienia o ok. 10 proc., co oznacza likwidację od 25 do nawet 70 tys. kalkulacyjnych etatów czyli wliczając w to wpływ zakazu na pracowników branż produkcyjnych i usługowych.

- Dotknie ona przede wszystkim kobiety w wieku 25-55 lat oraz młodych ludzi, czyli tych, którzy są najliczniejsi wśród bezrobotnych w Polsce – podkreśla Faliński.

Na zakazie straci cała gospodarka?

Mniej godzin pracy to po prostu mniej etatów dla pracowników ale ograniczanie handlu może mieć także konsekwencje dla całej gospodarki – wynika z analiz handlowców.

Oznacza to bowiem mniej godzin pracy dla najemców punktów w pasażach handlowych, pracowników agencji ochrony czy serwisów sprzątających. - Warto pamiętać też o skomplikowaniu kwestii dostaw produktów do sklepów i kosztach z tego wynikających – tłumaczy Andrzej Faliński.

Straci budżet państwa

Sprzedaż towarów z niedzieli nie przesunie się też na inne dni tygodnia. Jesteśmy zapracowani, więc najczęściej duże zakupy  robimy właśnie w niedzielę. Jeśli zostanie wprowadzony zakaz handlu w ten dzień tygodnia, to ograniczymy zakupy –a to wpłynie na spadek wpływów finansowych do budżetu państwa. Jak mówi Faliński, zakaz w sposób oczywisty odbije się to na dochodach skarbu państwa, bo oznacza to ograniczenie popytu konsumpcyjnego o ok. 1/7 na rynku wewnętrznym, który generuje ok. 56%  PKB w polskiej gospodarce a to może skutkować recesją.

Europejskie kraje wycofują się z zakazów

Co ciekawe w wielu państw Europy Zachodniej obowiązuje zakaz pracy w niedzielę. - Jednak wiele z nich, takie jak Włochy, Francja, czy Hiszpania aktualnie od tego odchodzą, dostrzegłszy wagę rynku wewnętrznego w konfrontacji z recesją - dodaje Faliński.

Jak mówi państwa znacznie zamożniejsze od Polski wycofywały i wycofują się z tej koncepcji. Jego zdaniem więc nie możemy porównywać się do Niemiec, gdzie ten zakaz nadal obowiązuje, bo u naszych sąsiadów ponad 70% PKB tworzy eksport, a w Polsce w 60% jest to rynek wewnętrzny.

- Dlatego Niemcy mają swobodę manipulacji, a my nie mamy takich możliwości i nie powinniśmy tego robić – tłumaczy Andrzej Faliński - Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Justyna Golonko

Komentarze1
aby dodać komentarz
wiechosta2014-01-22 20:58 Zgłoś
Czyli należy zwolnić wszystkich chrześcijan skoro magiczne rytuały przeszkadzają im w pracy. Jezus przez 40 dni medytował na pustyni więc mają wzorzec jak przeżyć.

Czytaj także

Obywatelski projekt ustawy o zakazie pracy w niedzielę trafił do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 20:41
Pod projektem zebrano 114 tys. podpisów. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna Niedziela".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu w niedzielę? Jest nowy projekt obywatelski

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 08:10
Prawie 114 tysięcy Polaków podpisało się pod projektem nowelizacji kodeksu pracy zakazującym pracy w niedzielę - donosi "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz handlu w niedzielę. Inicjatorzy bronią tradycji i małych sklepów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 10:26
Prawie 114 tys. Polaków podpisało się pod projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który zakazuje pracy w niedzielę. To nowy projekty obywatelski przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna niedziela" wspierany przez Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług.
rozwiń zwiń