Gospodarka

Mariusz Grendowicz: 1 złoty z PIR ma przyciągnąć 4 złote z firm prywatnych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 20:27
Polskie Inwestycje Rozwojowe – spółka powołana do wspierania polskiej gospodarki rusza z kolejnymi projektami. Po kontrakcie z Lotosem, wartym 1,7 mld zł, podpisaniu umowy z Olsztynem, wesprze budowę sieci światłowodów, które mają dotrzeć do 800 tys. polskich gospodarstw.
Audio
  • O planach PIR mówi Mariusz Grendowicz prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych /Robert Lidke, Polskie Radio/
Szef Polskich Inwestycji Rozwojowych Mariusz Grendowicz.
Szef Polskich Inwestycji Rozwojowych Mariusz Grendowicz.Foto: BRE Bank

Wczoraj PIR podpisały pierwsza umowę inwestycyjną z samorządem olsztyńskim,wartą 600 mln zl w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Dzięki niej w Olsztynie powstanie nowa elektrociepłownia oraz zmodernizowana stara. Efektem ma być zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz rozwiązanie problemu 100 tys. t śmieci komunalnych.

To pierwsza umowa PIR w ramach PPP

Podmiot prywatny zostanie wyłoniony w tradycyjnym przetargu w II, III kwartale tego roku – poinformował Mariusz Grendowicz prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Grendowicz podkreślił znaczenie inwestycji dla Olsztyna – po pierwsze inwestycja zapewni dostawy ciepła dla miasta po wyłączeniu obecnego dostawcy w 2018 r., po drugie powstaje źródło wytwarzania energii w miejscu, gdzie tej energii brakuje, po trzecie rozwiązuje kwestie odpadów komunalnych w 38 olsztyńskich gminach.

Ponadto, jak powiedział szef PIR, ta umowa tworzy pewien szablon dla przyszłych inwestycji realizowanych w formule PPP. O potrzebie stworzenia nowych wzorów współpracy w ramach tego programu świadczy fakt, jak podkreślił Grendowicz, że dotychczas zrealizowano bardzo mało tego typu projektów w Polsce.

Najczęściej przyczyną odstąpienia od współpracy w ramach PPP było przerzucenie zbyt dużej ilości ryzyk na partnera publicznego, albo na partnera prywatnego, który nie mógł akceptować tej sytuacji.

Nasza rola sprowadza się do męża zaufania, któremu ufają obaj partnerzy – tak prywatny jak i publiczny – mówił Grendowicz.

Jednej złotówce PIR ma towarzyszyć 4 złote prywatnego kapitału

Ponadto rola PIR jest mobilizowanie kapitału prywatnego do wspólnych inwestycji – to bardzo ważny cel w czasach niedoborów kapitału na rynkach – mówił Grendowicz. Prezes PIR zakłada, że  jedna złotówka wyłożona przez ta instytucję, przyciągnie cztery złote z prywatnych źródeł.

PIR i światłowody dla 800 tys. gospodarstw domowych

PIR jest zaangażowany w kolejny projekt – ze spółką Hawe i dotyczy do światłowodów, które mają dotrzeć do 800 tys. gospodarstw domowych, oraz w projekt z Lotosem, obejmujący wsparcie w wydobyciu ropy naftowej na Morzu Bałtyckim.

Jak podkreśla prezes PIR, ten ostatni projekt jest bardzo bezpieczny, gdyż przeprowadzone odwierty oraz audyty udowodniły, że w złożu B-8 jest ropa naftowa. Realizacja tego projektu ma kosztować 1,7 mld zł.

Jak podkreślił Grendowicz, w I kwartale 2016 r z 5 otworów wydobywczych powinna trysnąć polska ropa. To bardzo poprawi nasze bezpieczeństwo energetyczne – mówi prezes PIR.

W przypadku światłowodów to jest to projekt realizowany z partnerem całkowicie prywatnym - giełdową spółką Hawe.  Dzięki współpracy PIR i Hawe przyłączone zostanie do sieci światłowodowej 800 tys. gospodarstw domowych, co pozwoli na nieograniczone możliwości przesyłu danych.

Robert Lidke

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Spada tempo inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 13:45
Jeśli dojdzie do porozumienia z resortem finansów, to już do końca września działalność stref będzie wydłużona.
rozwiń zwiń