Gospodarka

Trybunał Konstytucyjny pyta Tuska o koszty przegranej ws. OFE

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 19:47
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński poprosił Prezesa Rady Ministrów o informację, jakie koszty dla budżetu generowałby wyrok stwierdzający niekonstytucyjność zapisów ustawy o zmianach w OFE.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: Joanna Karnat/ CC/ Wikipedia

- Wczoraj zwróciłem się w sprawie OFE z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o informację, jakie nieprzewidziane w ustawie budżetowej koszty generowałby negatoryjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Oczekuję na stanowisko także ustawowych uczestników postępowania, czyli prokuratora generalnego oraz marszałka sejmu. Zgodnie z ustawą mają czas na odpowiedź dwa miesiące - powiedział w czwartek na konferencji prezes TK Andrzej Rzepliński.

Jak mówił prof. Rzepliński, wyrok Trybunału Konstytucyjnego musi być wydany bez zbędnej zwłoki. Prawdopodobnie Trybunał powoła w tej sprawie ekspertów. Sprawa będzie rozpatrywana w pełnym składzie. Przypomniał, że Sprawy kierowane przez prezydenta w trybie kontroli następczej mają swoisty priorytet.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Maria Gintowt-Jankowicz dodała, że maksymalny czas odroczenia wyroku - gdyby wyrok stwierdzał niekonstytucyjność - wynosi 18 miesięcy.

Prezydent Bronisław Komorowski skierował w piątek ustawę wprowadzającą zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Znamy plan B, gdy rząd przegrywa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie OFE

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 16:12
Mimo, że Premier Tusk deklaruje, że nie ma planu B, gdyby rząd przegrał w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie OFE, eksperci są innego zdanie. Cofniecie reformy zmusiłoby rząd do zawieszenia wpłat do OFE oraz szukania pieniędzy – np. w KRUS-ie od bogatych rolników czy w dodatkowych składkach emerytalnych górników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dziś zmiany w systemie emerytalnym

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 07:57
Zgodnie z nową ustawą, ponad 51 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w systemie emerytalnym. "Rząd zrobił skok na kasę"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 08:33
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafi w poniedziałek ponad połowa emerytalnych składek Polaków zgromadzonych w OFE. Ustawa zmieniająca system emerytalny, która weszła w życie w ostatnią sobotę przewiduje, że z OFE do ZUS-u zostaną przeniesione obligacje Skarbu Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura: jak nie OFE i ZUS to co?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:57
Eksperci nie mają wątpliwości – jeśli przyszli emeryci chcą liczyć na emeryturę, to oprócz opłacania składek do ZUS czy OFE muszą zacząć solidnie oszczędzać i inwestować. W Polsce jest już kilka instrumentów, dzięki którym można dosypać pieniędzy do sakiewki na starość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie pierwszy pozew przeciwko przekazaniu środków z OFE do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 08:27
Będzie sądowy pozew w sprawie zmian w systemie emerytalnym. 57-letni mieszkaniec Lubelszczyzny chce zaskarżyć przekazanie pieniędzy zgromadzonych na jego koncie w OFE do ZUS.
rozwiń zwiń