Gospodarka

Raport: Jakie studia wybrać, aby dobrze zarabiać

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 17:54
Dla tych, którzy chcą dobrze zarabiać po zdobyciu dyplomu, wskazówką jakie studia wybrać mogą być ostatnie badania przeprowadzone przez przez firmę Sedlak & Sedlak.
Audio
  • Z przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak badania wynika, że najlepsze zarobki osiąga się po uczelniach ekonomicznych /Elżbieta Łukowska, Polskie Radio/
Najlepiej po studiach zarabiają absolwenci uczelni ekonomicznych.
Najlepiej po studiach zarabiają absolwenci uczelni ekonomicznych.Foto: East News/Glow Images

Z przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak badania, uwzględniajacego wyłącznie absolwentów studiów magisterskich lub magistersko inżynierskich wynika, że najlepiej ukończyć studia ekonomiczne.

Po SGH można zarobić 4,2 tys. zł

I tak najwyższe płace otrzymywali w ubiegłym roku absolwenci SGH. Zarabiali przeciętnie 4 tysiące 200 złotych brutto.
Nieco niższe płace otrzymywały osoby z dyplomem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ich przeciętne zarobki wyniosły 3 725 złotych.

Na trzecim miejscu były ex aequo Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski z przeciętnymi wynagrodzeniami absolwentów w wysokości 3 i pół tysiąca złotych.

Dobrze zarabiaja absolwenci studiów technicznych

Prym jak zwykle wiodły uczelnie o profilu technicznym. W rankingu znalazły się oprócz Politechniki Warszawskiej między innymi : Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska i Politechnika Gdańska. Po ukończeniu tych uczelni zarobki wynosiły ponad 3 tysiące złotych.

jk

Zobacz więcej na temat: praca studenci
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
tomek_0012014-04-22 12:08 Zgłoś
To prawda, że wielu ludzi najbogatszych na świecie nie ukończyło żadnych studiów, ale z drugiej strony mieli pomysł (i to bardzo dobry pomysł!!) na własny biznes... A jeśli ktoś nie ma takiego pomysłu, to lepiej jest dla niego, gdy skończy studia, najlepiej techniczne (chyba że w ogóle nie czuje w sobie żyłki do tego). Myślę, że są kierunki, po których jest bardzo duże prawdopodobieństwo otrzymania dobrze płatnej pracy, np. Informatyka - pod warunkiem, że jest to jakaś konkretna specjalizacja. Taka Informatyka jest prowadzona na mojej uczelni - studiuję na Akademii Morskiej w Szczecinie.
radek832014-02-07 21:58 Zgłoś
W dzisiejszych czasach studia nie są żadnym gwarantem sukcesu . Na pewno warto je mieć ale człowiek kreatywny szybko sobie przeliczy czy przez te 5 lat studiowania więcej zarobi czy straci . Tak na marginesie wielu ludzi najbogatszych na świecie nie ukończyło żadnych studiów.

Czytaj także

Biura Karier Polskich Uczelni Technicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 13:55
Programiści i informatycy pilnie poszukiwani – takie ogłoszenie można znaleźć na stronach internetowych Biura Karier Polskich Uczelni Technicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oprócz wiedzy student musi mieć tzw. kompetencje miękkie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:04
W obecnych czasach sama wiedza już nie wystarczy, żeby odnieść sukces na rynku pracy i bez kłopotów znaleźć zatrudnienie. Coraz większą rolę odgrywa umiejętność nawiązywania kontaktów, prowadzenia negocjacji czy pracy w zespole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po kierunkach zamawianych nie ma kłopotów z pracą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:10
Dla rozwoju innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki niezbędna jest dobra kadra inżynieryjno-techniczna, której - niestety - w Polsce wciąż brakuje. Czy rządowy program "Kierunki zamawiane" zmienił tę sytuację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybierz staż w firmach najbogatszych Polaków i ucz się od najlepszych!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 11:30
Marzy Ci się miejsce na liście najbogatszych Polaków, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Może warto zacząć od stażu u tych, którzy pierwszy milion od dawna mają już na koncie?
rozwiń zwiń