Gospodarka

Waloryzacja rent i emerytur 2014: ZUS pierwsze wypłaty planuje w marcu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 11:56
W ZUS rusza waloryzacja emerytur, rent i innych świadczeń. Jak zapewnia Jacek Dziekan, rzecznik tej instytucji, w marcu uprawnieni dostaną decyzje o podwyżkach z informacją o szczegółach waloryzacji. ZUS nie przewiduje żadnych opóźnień.
Audio
  • Jacek Dziekan, Rzecznik Prasowy ZUS tłumaczy jak ta instytucja przeprowadzi operację waloryzacji emerytur i rent w tym roku./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Jacek Dziekan Rzecznik Prasowy ZUS.
Jacek Dziekan Rzecznik Prasowy ZUS.Foto: Polskie Radio

Mimo, że resort pracy nie podał jeszcze oficjalnego wskaźnika o jaki zostaną zwaloryzowane świadczenia emerytów i rencistów, to już można wyliczyć w oparciu o dane GUS, że wyniesie on 1,6 proc.

To oznacza, że osoby otrzymujące 1000 zł emerytury otrzymają ok. 16 zł podwyżki, ci którzy mają dwa razy więcej, wzbogacą się o ok. 35 zł. Wylicza się, że średnio podwyżka wyniesie 32-35 zł – to dwa razy mniej niż rok temu, kiedy średnia podwyżka wyniosła 71 zł.

Eksperci wyliczają, że niska inflacja pomogła budżetowi, który dopłaca do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są polskie emerytury.

Waloryzacja emerytur 2014: przy tysiącu złotych, 16 złotych podwyżki

Mniejszy niż się spodziewano wzrost cen w ubiegłym roku sprawił, że wskaźnik waloryzacji wynosi 1,6 proc. a nie 2,14 jak zapisał rząd w ustawie. To według ekspertów mniejszy wydatek dla budżetu o ok. 900 mln zł.

Waloryzacja świadczeń to chleb powszedni dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces ten odbywa się, co roku. Pieniądze na ten cel są zapisane w ustawie budżetowej i są zdeponowane w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – mówi Jacek Dziekan.

Wypłaty będą na czas

- Sam proces wypłat zwaloryzowanych świadczeń powinien przebiegać bez zakłóceń. Nie ma podstaw sądzić, że ZUS nie wypłaci tych świadczeń na czas mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl rzecznik prasowy ZUS Jacek Dziekan.

Na podwyżki czeka 5,2 mln emerytów i 2,5 mln rencistów

W tej chwili emerytów w Polsce jest niespełna 5 milionów. Około 2, 5 miliona rencistów.

Waloryzacji podlegają też niektóre świadczenia

Trzeba też pamiętać, że waloryzacji podlegają też różnego rodzaju dodatki do świadczeń. Tych dodatków jest kilka, np. dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla kombatantów wojennych czy dodatek z tytułu zupełnego sieroctwa. Te wszystkie elementy również zostaną zrewaloryzowane.

- W ZUS ubezpieczonych jest 15 milionów Polaków. W tym gronie jest około 7, 5 miliona świadczeniobiorców z tytułu rent i emerytur. Natomiast katalog tych osób, które zostaną objęte waloryzacją jest trochę szerszy – mówi Jacek Dziekan.

Decyzja o waloryzacji przyjdzie pocztą

O tym, że emerytura czy renta została zwaloryzowana świadczeniobiorcy dowiadują się na drodze formalnej dzięki pisemnej decyzji o waloryzacyjnej, którą otrzymują pocztą z ZUS.

- Taka decyzja jest wysyłana zawsze w marcu. W tym samym miesiącu wypłacane są pierwsze zwaloryzowane świadczenia. Drukowanie takich decyzji to spory logistyczny proces. W takim piśmie ZUS informuje świadczeniobiorcę o tym, o jaką kwotę zwaloryzowano świadczenie – zapowiada Jacek Dziekan.

-  Już po raz drugi ZUS będzie wysyłał decyzję w jednym egzemplarzu. Oryginał zgodnie z prawem pozostanie w wersji elektronicznej. To duża oszczędność czasu i papieru – tłumaczy rzecznik ZUS.

Jak zastrzega rzecznik,  wysokość waloryzacja świadczeń nie jest decyzją indywidualną tylko zapisaną w ustawie, więc trudno się od niej odwołać w przypadku gdyby świadczeniobiorca nie zgadzał się na przykład z jej wysokością.

Arkadiusz Ekiert

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Marek32014-05-14 05:59 Zgłoś
Chciałbym, aby pracownicy ZUS otrzymywali takie głodowe świadczenia jak MY Biorąc pod uwagę, że renciści muszą wydawać na stosunkowo drogie leki na wyżywienie pozostaje im niewiele. Pracowali za PRL - u niejednokrotnie w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Wielu nie zaliczono tego, gdyż ze względu na zmianę ustawy w 1999 roku musieli oni mieć odpowiedni staż pracy. Nie liczyło się np. ile lat do tego okresu przepracowali - powiedzmy nawet minimum 15 lat jak służby mundurowe- liczyło się to, że nie mieli wówczas wieku określonego przez zmienioną ustawę. Są to ludzie schorowani, którzy niejednokrotnie pracowali w deszczu i na mrozie, lub hałasie. Do dnia dzisiejszego można znaleźć listy zawodów, których obecnie nie ma a które są szkodliwe dla zdrowia. Co z tego jak nie mają szansy przejścia na wcześniejszą emeryturę, a na rencie brakuje im na życie. No i jeszcze żeby otrzymać tą rentę należy być chyba umierającym bo prawdziwa choroba nie klasyfikuje się niejednokrotnie do uznania przez zwykłego lekarza orzecznika z ZUS musi jechać na komisję. Ja wiem, że Oni mają transze, których muszą się trzymać i rocznie pewną ilość rencistów odrzucać. Jednak chorych ludzi nie powinni karać za ich zdrowie odmawiając renty.
Mikołaj2014-03-07 16:44 Zgłoś
p.Prezes ;,to nie wie pan ilu jest obecnie Emerytów w POlsce !?,tylko strzela pan,że ok. 5 mln.!?-czy dla pana 400 tysięcy Emerytów -czy 1 200 000 mln,osób,to nie jest żadna "wazna"informacja !?.Wstyd !,że mając dostęp do danych osobowych STRZELA pan +- !!!.
zima2014-02-13 10:44 Zgłoś
Jeżeli wejdziemy do strefy euro, nasi emeryci poumierają z głodu. Nie myślę nawet o obecnych emerytach, ale o nas, wciąż pracujących i zbierających na emerytury mniejsze niż te, które dostają osoby zatrudnione za czasów PRL.

Czytaj także

Kosiniak-Kamysz: czas na zmiany w waloryzacji rent i emerytur

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 08:13
Minister pracy i polityki społecznej chce, żeby emerytury i renty były waloryzowane na nowych zasadach. Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w Jedynce o szczegółach swojego pomysłu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdemolowanie systemu OFE nie wystarczy, aby skłonić Polaków do oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 12:04
W poniedziałek 150 mld złotych z OFE trafia do ZUS
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waloryzacja emerytur 2014: przy tysiącu złotych, 16 złotych podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 10:01
Obliczyliśmy, ile „na rękę” wyniesie po waloryzacji tegoroczna podwyżka emerytur i rent. Przy wskaźniku waloryzacji wynoszącym 1,6 proc. do kieszeni seniorów otrzymujących tysiąc złotych, wpłynie 16 zł. Ale jeśli odliczy się inflację, emeryt „wzbogaci” się realnie o 6 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur: rząd zaoszczędzi, podwyżka tylko o 1,6 proc.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 10:45
Polskie Radio nie pomyliło się – tak jak wyliczyliśmy tydzień temu, tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wyniesie prawdopodobnie 1,6 procent, a to oznacza dla emeryta dostającego 1000 zł wzrost świadczenia w wysokości 16 zł.
rozwiń zwiń