X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zakupy za granicą: jak ominąć podatek VAT i cło?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 16:05
Już ponad 70 proc. Polaków kupuje towary przez Internet, a 16 proc. zamawia je zagranicą - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy ośrodek badawczy IPSOS dla PayPal.
Audio
  • Za granicą ciuchy i elektronika są tańsze niż w Polsce. O zakupach on-lime rozmawia w Polskim Radiu 24 Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce z Haliną Lichocką
Zakupy za granicą: jak ominąć podatek VAT i cło?
Foto: Glow Images/East News

Jako główny powód kupowania online za granicą nasi rodacy wymieniają  niską cenę (48%), oraz większy wybór towarów (45 %).

Cena to też podatki i koszty przesyłki

Jak jednak mówił w PR 24 nasz gość: Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum   Konsumenckiego w Polsce , zamawiając towar w zagranicznym e-sklepie należy uwzględnić wszystkie składniki jego ceny. – Warto zastanowić się czym jest cena. Są to także podatki VAT, cło i koszty dostawy – wylicza gość. – Nie dziwi zatem fakt, że wiele firm zaczyna walczyć o konsumenta redukując koszty dostawy.

Kiedy płacimy cło, a kiedy VAT?

W Polsce za zakupy poniżej 150 euro (ok. 630 zł) nie zapłacimy cła, a jedynie 23% podatku VAT. Przesyłki o wartości do 45 euro mogą dodatkowo zostać zwolnione z podatku VAT. Dotyczy to niewielkich paczek, które oznaczone są jako prezent i nie służą do użytku handlowego. Warto zatem napisać mail do sklepu, w którym dokonujemy zakupu, aby oznaczył naszą przesyłkę jako prezent, a wtedy podatek nas ominie. Stawki celne są bardzo zróżnicowane w zależności od kategorii, wagi i wartości towaru, a w niektórych przypadkach nie obowiązuje wcale, dotyczy to: cyfrowych aparatów fotograficznych, kamer wideo, telefonów komórkowych oraz konsoli do gier.

Jeśli towary przysyłane są spoza Unii, stawki celne regulowane są przez system Taric, obowiązujący w całej strefie unijnej. Polskim odpowiednikiem systemu Taric jest ISZTAR. Wszystkie stawki celne i opłaty dla krajów z poza UE odstępne są pod adresem  isztar.mf.gov.pl.

Reklamacja trudniejsza z oceanem

Relatywnie mniejsza odległość od Polski dostawcy  towarów zamówionych na terenie Unii Europejskiej (w porównaniu z zakupami w USA czy w Chinach) wpływa na większe możliwości uzyskania wsparcia w razie niezadowolenia z dostarczonego artykułu, bądź nie wywiązania się e-sklepu ze złożonego przez polskiego konsumenta zamówienia - tłumaczy Piotr Stańczak.

- Jeśli mówimy o zakupach w obrębie Unii Europejskiej, to wystarczy zgłosić się do Polskiego Centrum Konsumenckiego po pomoc. Wszystko można załatwić w języku polskim. Trudniej dochodzić swoich praw przy zakupach międzykontynentalnych. Zawsze problem należy rozwiązywać zgłaszając się do drugiej strony umowy – radzi specjalista.

Ponadto nowe prawo unijne przychodzi z pomocą konsumentom zmniejszając bariery w transgranicznym e-handlu. Dzięki dyrektywie 2011/03/UE, w sprawie praw konsumentów, rozbieżności występujące pomiędzy systemami poszczególnych państw zostaną wyeliminowane.

W całej unii na odstąpienie od umowy będziemy mieli 14 dni, formularz odstąpienia od umowy zostanie ujednolicony, a sprzedawcy będą zmuszeni do poinformowania o tym klientów. Dzięki temu konsumenci poczują się pewniej.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie w styczniu 2016 r. mechanizmu ODR - internetowej platformy rozwiązywania sporów. Uchwalone w maju 2013 r. przepisy pozwolą konsumentom dokonującym zakupu w swoim kraju i w innych państwa UE, szybciej  i taniej rozwiązywać spory z przedsiębiorcami, bez potrzeby odwoływania się do sądu.

Taniej niż w Polsce

Gdzie polscy internauci mogą kupić markowe produkty taniej niż w krajowych sklepach internetowych?

Jak sprawdził PayPal pod koniec ubiegłego roku Wielka Brytania stała się jednym z najpopularniejszych miejsc zakupów internetowych polskich użytkowników (wzrost płatności o 32%), wyprzedzając zarówno USA (18%)  jak i Chiny (16%). W Europie często odwiedzano także niemieckie sklepy wirtualne (wzrost o 27%),

Polacy, którzy robią zakupy w USA mogą kupić elektronikę o 35%, a ubrania nawet o 55% taniej niż w rodzimych sklepach. Gry i zabawki są 50% tańsze, a dokładnie jedną czwartą mniej zapłacimy tam za kosmetyki.

Na niemieckim rynku, gry i zabawki są dostępne za już za połowę ceny obowiązującej w polskich sklepach, odzież jest do 52% tańsza, podczas gdy za produkty z działu elektroniki lub kosmetyków zapłacimy o około 16% mniej niż w Polsce.

Wielka Brytania oferuje konkurencyjne ceny odzieży (prawie 65% taniej niż w Polsce), oraz oszczędności na kosmetykach (16%), grach i zabawkach (33%) oraz elektronice (27%).

Chińskie e-sklepy pozwalają zaoszczędzić do 55% na elektronice i 57% na grach.

Praktyczne rady z raportu PayPal: jak zmniejszyć koszty wysyłki towaru zakupionego w zagranicznym sklepie internetowym?

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał zakupów przez Internet należy pamiętać o podstawowych zasadach:

•     Uważnie sprawdź warunki wysyłkowe na stronie internetowego sklepu. Z łatwością znajdziesz regulamin na jego stronie.

•     Użyj eBaya, żeby uzyskać cenowe odniesienie do poszukiwanego produktu. Możesz również wykorzystać internetowe porównywarki cenowe (np. pricegrabber.com albo ideal.co.uk) aby sprawdzić ile pożądany artykuł kosztuje na różnych stronach sklepów internetowych.

•     Jeśli chcesz zminimalizować koszty wysyłki, złóż zamówienie z przyjaciółmi i podziel się kosztami.

Halina Lichocka, abo

Czytaj także

Jak odliczać od 1 kwietnia pełny VAT od służbowego auta, jeżdżąc prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 21:57
Prawdopodobnie od 1 kwietnia auta z kratką odejdą do lamusa. Ustawa, nad którą w ekspresowym tempie pracują posłowie przewiduje, że przedsiębiorca wykorzystujący samochód tylko w celach służbowych odliczy 100 proc. podatku, jeżdżący autem w systemie mieszanym – 50 proc. Jest jednak sposób na jeżdżenie służbowym autem prywatnie i odliczenie pełnego VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupujesz w Internecie? Możesz wybrać, które prawo cię obowiązuje

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:35
Unia Europejska chce wprowadzić europejskie prawo sprzedaży. Ma ono ułatwić handel produktami w Internecie na terenie Wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy w Internecie: na co uważać?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 11:47
Warto ostrożnie robić zakupy w Internecie. I wcale nie chodzi o wysublimowane triki, jak kradzieże numerów kart płatniczych, a o zwykłych oszustów, którzy handlują przedmiotami, których w rzeczywistości nie mają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowe zakupy za granicą są tańsze niż w naszych e-sklepach

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 09:10
Polscy klienci sklepów internetowych mogą uzyskać najlepszą cenę głównie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, w zależności od kategorii danego produktu.
rozwiń zwiń