Gospodarka

Zakupy za granicą: jak ominąć podatek VAT i cło?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 16:05
Już ponad 70 proc. Polaków kupuje towary przez Internet, a 16 proc. zamawia je zagranicą - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy ośrodek badawczy IPSOS dla PayPal.
Audio
  • Za granicą ciuchy i elektronika są tańsze niż w Polsce. O zakupach on-lime rozmawia w Polskim Radiu 24 Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce z Haliną Lichocką
Zakupy za granicą: jak ominąć podatek VAT i cło?
Foto: Glow Images/East News

Jako główny powód kupowania online za granicą nasi rodacy wymieniają  niską cenę (48%), oraz większy wybór towarów (45 %).

Cena to też podatki i koszty przesyłki

Jak jednak mówił w PR 24 nasz gość: Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum   Konsumenckiego w Polsce , zamawiając towar w zagranicznym e-sklepie należy uwzględnić wszystkie składniki jego ceny. – Warto zastanowić się czym jest cena. Są to także podatki VAT, cło i koszty dostawy – wylicza gość. – Nie dziwi zatem fakt, że wiele firm zaczyna walczyć o konsumenta redukując koszty dostawy.

Kiedy płacimy cło, a kiedy VAT?

W Polsce za zakupy poniżej 150 euro (ok. 630 zł) nie zapłacimy cła, a jedynie 23% podatku VAT. Przesyłki o wartości do 45 euro mogą dodatkowo zostać zwolnione z podatku VAT. Dotyczy to niewielkich paczek, które oznaczone są jako prezent i nie służą do użytku handlowego. Warto zatem napisać mail do sklepu, w którym dokonujemy zakupu, aby oznaczył naszą przesyłkę jako prezent, a wtedy podatek nas ominie. Stawki celne są bardzo zróżnicowane w zależności od kategorii, wagi i wartości towaru, a w niektórych przypadkach nie obowiązuje wcale, dotyczy to: cyfrowych aparatów fotograficznych, kamer wideo, telefonów komórkowych oraz konsoli do gier.

Jeśli towary przysyłane są spoza Unii, stawki celne regulowane są przez system Taric, obowiązujący w całej strefie unijnej. Polskim odpowiednikiem systemu Taric jest ISZTAR. Wszystkie stawki celne i opłaty dla krajów z poza UE odstępne są pod adresem  isztar.mf.gov.pl.

Reklamacja trudniejsza z oceanem

Relatywnie mniejsza odległość od Polski dostawcy  towarów zamówionych na terenie Unii Europejskiej (w porównaniu z zakupami w USA czy w Chinach) wpływa na większe możliwości uzyskania wsparcia w razie niezadowolenia z dostarczonego artykułu, bądź nie wywiązania się e-sklepu ze złożonego przez polskiego konsumenta zamówienia - tłumaczy Piotr Stańczak.

- Jeśli mówimy o zakupach w obrębie Unii Europejskiej, to wystarczy zgłosić się do Polskiego Centrum Konsumenckiego po pomoc. Wszystko można załatwić w języku polskim. Trudniej dochodzić swoich praw przy zakupach międzykontynentalnych. Zawsze problem należy rozwiązywać zgłaszając się do drugiej strony umowy – radzi specjalista.

Ponadto nowe prawo unijne przychodzi z pomocą konsumentom zmniejszając bariery w transgranicznym e-handlu. Dzięki dyrektywie 2011/03/UE, w sprawie praw konsumentów, rozbieżności występujące pomiędzy systemami poszczególnych państw zostaną wyeliminowane.

W całej unii na odstąpienie od umowy będziemy mieli 14 dni, formularz odstąpienia od umowy zostanie ujednolicony, a sprzedawcy będą zmuszeni do poinformowania o tym klientów. Dzięki temu konsumenci poczują się pewniej.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie w styczniu 2016 r. mechanizmu ODR - internetowej platformy rozwiązywania sporów. Uchwalone w maju 2013 r. przepisy pozwolą konsumentom dokonującym zakupu w swoim kraju i w innych państwa UE, szybciej  i taniej rozwiązywać spory z przedsiębiorcami, bez potrzeby odwoływania się do sądu.

Taniej niż w Polsce

Gdzie polscy internauci mogą kupić markowe produkty taniej niż w krajowych sklepach internetowych?

Jak sprawdził PayPal pod koniec ubiegłego roku Wielka Brytania stała się jednym z najpopularniejszych miejsc zakupów internetowych polskich użytkowników (wzrost płatności o 32%), wyprzedzając zarówno USA (18%)  jak i Chiny (16%). W Europie często odwiedzano także niemieckie sklepy wirtualne (wzrost o 27%),

Polacy, którzy robią zakupy w USA mogą kupić elektronikę o 35%, a ubrania nawet o 55% taniej niż w rodzimych sklepach. Gry i zabawki są 50% tańsze, a dokładnie jedną czwartą mniej zapłacimy tam za kosmetyki.

Na niemieckim rynku, gry i zabawki są dostępne za już za połowę ceny obowiązującej w polskich sklepach, odzież jest do 52% tańsza, podczas gdy za produkty z działu elektroniki lub kosmetyków zapłacimy o około 16% mniej niż w Polsce.

Wielka Brytania oferuje konkurencyjne ceny odzieży (prawie 65% taniej niż w Polsce), oraz oszczędności na kosmetykach (16%), grach i zabawkach (33%) oraz elektronice (27%).

Chińskie e-sklepy pozwalają zaoszczędzić do 55% na elektronice i 57% na grach.

Praktyczne rady z raportu PayPal: jak zmniejszyć koszty wysyłki towaru zakupionego w zagranicznym sklepie internetowym?

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał zakupów przez Internet należy pamiętać o podstawowych zasadach:

•     Uważnie sprawdź warunki wysyłkowe na stronie internetowego sklepu. Z łatwością znajdziesz regulamin na jego stronie.

•     Użyj eBaya, żeby uzyskać cenowe odniesienie do poszukiwanego produktu. Możesz również wykorzystać internetowe porównywarki cenowe (np. pricegrabber.com albo ideal.co.uk) aby sprawdzić ile pożądany artykuł kosztuje na różnych stronach sklepów internetowych.

•     Jeśli chcesz zminimalizować koszty wysyłki, złóż zamówienie z przyjaciółmi i podziel się kosztami.

Halina Lichocka, abo

Czytaj także

Jak odliczać od 1 kwietnia pełny VAT od służbowego auta, jeżdżąc prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 21:57
Prawdopodobnie od 1 kwietnia auta z kratką odejdą do lamusa. Ustawa, nad którą w ekspresowym tempie pracują posłowie przewiduje, że przedsiębiorca wykorzystujący samochód tylko w celach służbowych odliczy 100 proc. podatku, jeżdżący autem w systemie mieszanym – 50 proc. Jest jednak sposób na jeżdżenie służbowym autem prywatnie i odliczenie pełnego VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupujesz w Internecie? Możesz wybrać, które prawo cię obowiązuje

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:35
Unia Europejska chce wprowadzić europejskie prawo sprzedaży. Ma ono ułatwić handel produktami w Internecie na terenie Wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy w Internecie: na co uważać?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 11:47
Warto ostrożnie robić zakupy w Internecie. I wcale nie chodzi o wysublimowane triki, jak kradzieże numerów kart płatniczych, a o zwykłych oszustów, którzy handlują przedmiotami, których w rzeczywistości nie mają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowe zakupy za granicą są tańsze niż w naszych e-sklepach

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 09:10
Polscy klienci sklepów internetowych mogą uzyskać najlepszą cenę głównie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, w zależności od kategorii danego produktu.
rozwiń zwiń