X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Raport o zarobkach w IT: po 5 latach pracy 10 tys. zł netto

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 08:08
Powszechny stereotyp ukuł przekonanie o wysokich zarobkach w sektorze IT. To prawda - w praktyce wynagrodzenia w branży są wyższe niż średnia płaca krajowa - początkujący pracownicy mogą liczyć na 3-3,5 tys. zł netto, ale już po 5 latach i specjalizacji, większość z nich osiąga miesięcznie co najmniej10 tys. zł netto.
Raport o zarobkach w  IT: po 5 latach pracy 10 tys. zł netto
Foto: glowimages.com

Jak wynika z analizy firmy doradztwa personalnego Experis, bardzo wiele w tej branży zależy od tego na jaką technologię pracownicy IT się zdecydują, w jakich językach programowania będą się specjalizować, które chcą poznać, czy wybiorą start-up czy też może dużą korporację, i wreszcie na jakich zasadach podejmą pracę.
Na początku liczy się analityczne myślenie, znajomość języków obcych
Rynek IT jest najbardziej elastycznym rynkiem w kontekście wynagrodzeń, na którym stawki dla poszczególnych pracowników bardzo się od siebie różnią, komentuje Paweł Klejmont, specjalista w firmie doradztwa personalnego Experis. W pierwszym etapie kariery pracownika IT liczą się przede wszystkim wysoko rozwinięte umiejętności analitycznego myślenia, nastawienie projektowe oraz znajomość języków obcych i tego zwykle poszukują pracodawcy wylicza specjalista.
Zaczynamy od 3-3,5 tys. zł netto plus dodatki
Na początku, każdy zarabia podobnie, zazwyczaj w granicach od 3000 do 3500 zł na rękę. Do tego dochodzą często dodatkowe benefity, jak np. karnet wstępu na siłownię czy też prywatna opieka medyczna. Połączenie umiejętności miękkich z dobrymi podstawami technicznymi staje się akceleratorem dalszej kariery, a co za tym idzie również wynagrodzenia, dodaje Paweł Klejmont.
Po 5 latach pracy zarobki zaczynają się od 10 tys. zł netto
Na dalszym etapie kariery zawodowej, wynagrodzenia poszczególnych specjalistów potrafią mieć już znacznie większe różnice stawek, wynoszące nawet do kilku tysięcy złotych. Dla ok. 80% osób związanych z branżą IT od co najmniej 5 lat, stawka miesięcznego wynagrodzenia wynosi od 10 000 zł netto wzwyż. To właśnie ta kwota rozgranicza zarobki seniorów od kolegów z młodszym stażem.
Zarobki seniorów też są zróżnicowane
Pierwszym kryterium, które decyduje o jej wysokości jest rodzaj wykonywanej działalności. Przebiegające tu rozróżnienie zależy zwykle od zajmowanych stanowisk i przeważnie obejmuje podział na testera, programistę, analityka, projektanta, kierownika projektu, konsultanta biznesowego. Czynnikiem decydującym o ostatecznym wynagrodzeniu poszczególnych specjalistów jest posiadane doświadczenia oraz znajomość danej technologii.  
Etat programisty to 10-12 tys. zł brutto
W pierwszym okresie pracy popularną formą zatrudnienia większości informatyków jest umowa zlecenie. W późniejszym czasie dochodzą również inne formy, spośród których coraz bardziej na popularności zyskuje praca na zasadach kontraktu, zauważa Paweł Klejmont. Zarobki programisty na etacie, ze stażem pozwalającym na samodzielność projektową, zamykają się zwykle w granicach do 10 000 - 12 000 zł brutto wylicza Klejmont.
Specjalista IT na kontrakcie to ok. 100 zł za godzinę pracy
- Natomiast w przypadku pracy kontraktowej doświadczonych specjalistów są to kwoty od których negocjacje dopiero się zaczynają, kończąc zazwyczaj na płacy wynoszącej ok. 100 zł netto za godzin mówi Klejmont.
Na tę formę zatrudnienia decydują się specjaliści pewni swoich umiejętności w branży, dla których poszukiwanie nowego projektu nie sprawia trudności, a każdy z nich doceniają nie tylko dzięki wyższemu wynagrodzeniu ale również urozmaiceniu w wykonywanych działaniach, co umożliwione jest przez kontraktowy charakter zadań. Nietrudno się w to wdrożyć, bo na dotkniętym niedoborem talentów rynku IT, to projekty szukają programistów i czekają na ich dostępność. Jako Experis obecnie na zasadach kontraktu zatrudniamy dla naszych klientów ponad 100 specjalistów IT związanych z oprogramowaniem, a popularność tej formy pracy cały czas wzrasta podsumowuje specjalista z firmy Experis.
Od czego zależy stawka godzinowa specjalisty IT
Programiści pracujący zdalnie, wyspecjalizowani w popularnych frameworkach (platforma programistyczna na której buduje się określone aplikacje przyp. Red.), jak Symfony2, Zend, czy Magento, mogą sprzedać” swoją usługę na polskim rynku w rozliczeniu godzinowym.
Jak podkreśla Klejmont, dużym plusem tej formy pracy jest możliwość pozyskiwania klientów z różnych stron kraju, a nawet świata, niezależna od miejsca zamieszkania.
Ile zarabia programista aplikacji mobilnych
Często zadań takich podejmują się programiści aplikacji mobilnych dedykowanych na smartfony
i tablety. Osoby, które biegle posługują się językiem angielskim realizując projekty dla zachodnich krajów Europy czy Ameryki, mogą liczyć na stawki w dolarach lub euro. Przy projektach tego typu podstawowa stawka za godzinę pracy zaczyna się zwykle od ok. 20 dolarów.
Porównanie możliwości zarobkowych przy projektach nisko-budżetowych programisty Java z programistą aplikacji mobilnych czy też programistą PHP specjalizującym się w danym Framework nie jest takie oczywiste zastrzega Klejmont.
Programista PHP na etacie 20 proc. mniej od programisty Java
Decydując się na wykonywanie pracy programisty PHP na etacie, możemy spodziewać się zarobków do 20% niższych niż zarobki programisty Java.
Programista Java jednak trudniej zdobywa zlecenia
Jednocześnie jednak programista PHP o wiele łatwiej pozyska projekt, który wykona „po godzinach”, lub też jako freelancer, dzięki czemu może zwiększyć swoje wynagrodzenie.
-  Zdobyć dodatkowe zlecenia jest trudniej programistom Java lub .NET. Pracownicy ci są bowiem zwykle angażowani w większe projekty komercyjne, o budżecie powyżej 100 tys. zł. W ostatecznym rozrachunku i oni nie są grupą poszkodowaną, bo posiadają jedne z najbardziej obecnie cenionych i pożądanych na rynku kompetencji, wyjaśnia Paweł Klejmont z Experis.
Są jeszcze trzy grupy testerów
Grupa tworząca oprogramowanie to również testerzy, których specjalizacje są również w pewien sposób zróżnicowana, co nie pozostaje bez wpływu na otrzymywane wynagrodzenie.
Najprostszy podział przebiega na testerów manualnych, zajmujących się sprawdzaniem funkcjonalności oprogramowania, piszących i realizujących skrypty testowe oraz osoby zajmujące się automatyzacją testów, przy których ważne są również umiejętności programistyczne.
Tester manualny zarabia mniej od osoby zajmujące się automatyzacją
W przypadku tej pierwszej grupy, otrzymywane wynagrodzenie jest nieco niższe niż płaca programisty. Natomiast na porównywalne stawki mogą liczyć osoby zajmująca się automatyzacją.
Najlepiej zarabiają testerzy raportujący bezpieczeństwo systemów
Trzecią grupę testerów stanowią osoby zajmujące się testami penetracyjnymi, czyli raportujące bezpieczeństwo systemów i oprogramowania tj. testy penetracyjne. Ich kompetencje wyceniane są średnio od 10% wzwyż w porównaniu do zarobków samodzielnego programisty.
W projektach jest też miejsce dla konsultantów ich stawka to co najmniej 100 zł za godzinę
Warto też zwrócić uwagę na osoby współpracujące z biznesem, konsultantów, których wiedza jest nie tylko z zakresu języków oprogramowania, lecz również jaką wartość biznesową spełnia system. Specjalizacje są przede wszystkim modułowe związane z finansami, logistyką, zarządzaniem zasobami ludzkimi czy projektami. Konsultanci pracują przede wszystkim przy wdrożeniach systemów, takich jak np. SAP, Oracle, czy też IBM.
Ich wynagrodzenia uważa się za najwyższe w branży, często przekraczające średnią stawkę europejską.
W obecnych czasach stawka konsultanta chcącego zarabiać w projekcie wynosząca 100 zł netto za godzinę nikogo nie dziwi, a w wielu przypadkach jest uważana za atrakcyjną dla zleceniodawcy.
Zarobki zależą od konkretnej specjalizacji
W dzisiejszym świecie cyfryzacji to specjalizacja w danej technologii odgrywa największą rolę w kształtowaniu zarobków programisty
Z pozoru łączy ich zwykle to samo doświadczenie kierunkowe, podobne oświadczenie zawodowe, wykonują podobne działania, spełniają podobne kwalifikacje, proces pracy również składa się z tych samych etapów.
Zewnętrznemu obserwatorowi może wydawać się zatem, że to grupa, której zarobki powinny być rozróżnione co najwyżej przez hierarchię panującą w dziale. Jednak ciągle rozwijająca się branża IT prócz tego, że intratna, do łatwych nie należy.
Podobnie jak w medycynie lekarze wybierają specjalizacje, warto się wyspecjalizować w jednej konkretnej technologii, być specjalistą w swojej dziedzinie niż pracownikiem, który wie wszystko i nic. Powinien być tego świadomy każdy, kto wykonuje tego typu pracę lub też myśli o podjęciu takiego wyzwania.
jk, opracowano na podstawie raportu Experis Manpower Group

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
robo50002016-10-25 00:00 Zgłoś
Użytkownik sand napisał
"Początkujący pracownicy mogą liczyć na 3-3,5 tys. zł netto, ale już po 5 latach i specjalizacji, większość z nich osiąga miesięcznie co najmniej10 tys. zł netto." Pierwsza praca II linia wsparcia dostalem max place w widelkach w duzym korpo - 3.8 tys brutto. Po czym juz przez kilka lat nie dawali mi podwyzek bo zarabialem i tak wiecej niz wiekszosc ludzi w druzynie. Po 8 latach doswiadczenia ponad 10 certyfikatach oraz na stanowisku audytora IT w firmie z top 250 jezeli chodzi o dochody na swiecie zarabiam 5.6 tys na reke. Te 10 tys niestety to zart.
Sand, myślę, że to w dużej mierze zależy od wyboru specjalizacji to raz, a dwa, determinacji i ambicji. Mam 23 lata, pracuję w zawodzie od 2 lat - zarabiam teraz na czysto 7000zł. Można? Można. A nawet programistą nie jestem :) Pozdrawiam i życzę wszystkim samych sukcesów!
sand2015-09-01 22:32 Zgłoś
"Początkujący pracownicy mogą liczyć na 3-3,5 tys. zł netto, ale już po 5 latach i specjalizacji, większość z nich osiąga miesięcznie co najmniej10 tys. zł netto." Pierwsza praca II linia wsparcia dostalem max place w widelkach w duzym korpo - 3.8 tys brutto. Po czym juz przez kilka lat nie dawali mi podwyzek bo zarabialem i tak wiecej niz wiekszosc ludzi w druzynie. Po 8 latach doswiadczenia ponad 10 certyfikatach oraz na stanowisku audytora IT w firmie z top 250 jezeli chodzi o dochody na swiecie zarabiam 5.6 tys na reke. Te 10 tys niestety to zart.

Czytaj także

Informatyk nie musi być poliglotą - ważniejsze doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 12:07
Doświadczenie zawodowe to zdaniem studentów kierunków informatycznych najważniejszy czynnik pomocny w znalezieniu pracy w IT, przed dyplomem studiów wyższych czy znajomością języków obcych.
rozwiń zwiń