X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wynajem lub kupno mieszkania: oto lista oszustw

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:41
Chcesz kupić lub wynająć mieszkanie? Najpierw zapoznaj się z listą oszustw, na które możesz się natknąć.
Audio
  • Uwaga na oszustów mieszkaniowych - jak nie dać się nabrać radzi Marcin Jańczuk ekspert rynku nieruchomości Metrohause./Justyna Golonko, PR24/
Prawidłowo sporządzona umowa pozwala na spokojne korzystanie z wynajmowanego mieszkania i bezkonfliktowe rozstanie się z właścicielem po jej rozwiązaniu.
Prawidłowo sporządzona umowa pozwala na spokojne korzystanie z wynajmowanego mieszkania i bezkonfliktowe rozstanie się z właścicielem po jej rozwiązaniu. Foto: Glowimages.com

Najbardziej popularne sposoby na naiwnych to w branży mieszkaniowej: fałszywy właściciel, który pobiera kaucję i znika, zmyślone adresy mieszkań do wynajęcia czy lokal z uciążliwym lokatorem.

Pierwszy sygnał ostrzegawczy – taniej…

Transakcje na rynku najmu są obarczone wysokim ryzykiem natrafienia na oszusta. Choć standard stosowany przez oszustów nie zmienia się od lat, nie brakuje poszkodowanych, którzy zgłaszają się na policję po tym, jak zorientowali się, że padli ofiarą oszustwa. Na ogół zostali przywabieni niska ceną...

Oszust najpierw wynajmuje mieszkanie

Oszust wynajmuje mieszkanie zwykle na podstawie sfałszowanego dowodu osobistego.

Następnie daje ogłoszenie w Internecie

Następnie po okresie miesiąca lub dwóch bezkonfliktowej współpracy z właścicielem mieszkania, publikuje w Internecie ogłoszenie o wynajmie mieszkania.

Klientów przyciąga niska cena

Cena jest na tyle atrakcyjna, że nie ma problemów z potencjalnymi najemcami.

Następnie bierze zaliczkę i finalizuje transakcję

Oszust pobiera kaucję lub zaliczki na poczet pierwszego czynszu i umawia się na przekazanie mieszkania i podpisanie umowy w kolejnych dniach. Czynność powtarza wielokrotnie z nowymi klientami.

A potem znika

W ostateczności znika, przenosząc zwykle swoją działalność do innego miasta - tłumaczy Marcin Jańczuk ekspert rynku nieruchomości Metrohause.

Sprawdź dokumenty właściciela i księgę wieczystą

Takie sytuacje zdarzają się bo bardzo często zbyt małą wagę przywiązujemy do identyfikacji właściciela mieszkania i analizy dokumentów świadczących o jego prawie do lokalu.

W rzeczywistości większość klientów podpisuje umowy najmu bez jakiegokolwiek wglądu do księgi wieczystej lub zapoznania się z dokumentami będącymi podstawą nabycia nieruchomości - wyjaśnia Marcin Jańczuk

Oszukują także przy sprzedaży

Oszuści działają  nie tylko na rynku najmu. Szereg oszustw dotyczy mieszkań przeznaczonych na sprzedaż.

Oszuści posługują się przy tym sfałszowanymi dokumentami osobistymi i spreparowanymi zaświadczeniami ze spółdzielni mieszkaniowych.

Zwykle unikają mieszkań, które posiadają założoną księgę wieczystą, bo umożliwia to elektroniczną weryfikację danych.

Jeśli umowa to u notariusza

Co ważne, najczęściej oszuści unikają podpisywania umów przedwstępnych w obecności notariusza. Zamiast umowy przedwstępnej proponują wersję cywilnoprawną.

To rozwiązanie wydaje się korzystniejsze także dla kupującego, który zachęcony oszczędnością taksy notarialnej udaje się namówić na taką formę umowy, wpłaca określony w umowie zadatek i na tym kończy się współpraca z oszustem.

Bardzo często jednak okazuje się, że oszczędności uzyskane na ominięciu notariusza są tylko złudne, bo jeśli natrafimy na oszusta to stracimy o wiele więcej pieniędzy w porównaniu z kosztami związanymi z podpisaniem przedwstępnej umowy u notariusza.

A co nie mniej ważne taka umowa daje nam poczucie bezpieczeństwa, to nasze ubezpieczenie na różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje.

Mieszkanie sprzedane kilka razy

Nieuczciwy może okazać się także prawowity właściciel nieruchomości. Jak tłumaczy Marcin Jańczuk z  Metrohouse znane są przypadki, kiedy w ciągu jednego dnia właściciel umówił się na podpisanie umowy sprzedaży u kilku różnych notariuszy i rzeczywiście je sfinalizował, sprzedając nieruchomość kilku nabywcom jednocześnie.

Uwaga na księgi wieczyste

Luki w systemach funkcjonowania ksiąg wieczystych, sprawiają, że tzw. wzmianka w księdze wieczystej nie pojawia się w czasie rzeczywistym, a np. dzień po podpisaniu aktu notarialnego.

W ten sposób notariusz, który podpisuje kolejną umowę sprzedaży tego samego mieszkania nie ma aktualnych informacji o tym, że nieruchomość zdążyła zmienić już właściciela.

I dlatego,  jak mówi Marcin Jańczuk, dobrym rozwiązaniem jest wpis w księdze wieczystej roszczenia o przeniesienie własności już na etapie umowy przedwstępnej.

Dokładna kontrola nie zaszkodzi

I dlatego przed kupnem czy wynajmem nieruchomości przede wszystkim wskazane jest dokładne sprawdzenie danych sprzedawcy, wynajmującego, właściciela nieruchomości czy nawet biura nieruchomości z którym zamierzamy współpracować. Dzięki uzyskanym informacjom i naszej wzmożonej czujności  nie staniemy się celem żądnych łatwego zysku naciągaczy.

Justyna Golonko

Zobacz więcej na temat: mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyt czy wynajem?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 16:45
Co się bardziej opłaca polskiej rodzinie: inwestycja we własne mieszkanie w ramach programu "Mieszkanie dla młodych” czy wynajem mieszkania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamieszkaj w Michałowie"... gminie wolnej od podatków

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 09:13
Pod koniec maja ma ruszyć kampania promocyjna "Zamieszkaj w Michałowie". Temat przewodni to oczywiście pierwsza gmina w Polsce, w której nie płaci się podatków - mówi "Gazecie Wyborczej" burmistrz Michałowa Marek Nazarko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Pietraszkiewicz: pewna grupa klientów przeinwestowała

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 17:00
- W każdym, tak dużym portfelu kredytowym, istnieje groźba nieregularnych spłat. Trzeba pamiętać, że mamy udzielonych ponad 340 mld złotych kredytów na cele mieszkaniowe zabezpieczone hipotekami, przy łącznej kwocie ponad 900 mld udzielonych kredytów przez polskie banki - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie - własne czy wynajęte?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 11:18
Piątkowy poranek to tradycyjnie spotkanie z naszym szefem muzycznym Piotrem Wawrowskim, który opowie o Czwórkowych nowościach muzycznych. Sprawdzimy też jak mieszkacie - zainwestowaliście w swoje "M" czy wynajmujecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

MdM: od 1 kwietnia nowe limity dla Warszawy i okolicznych gmin

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 17:43
6127 zł wynosić będzie od 1 kwietnia br. maksymalna cena mieszkania w Warszawie, do którego będzie można uzyskać dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. To nadal poniżej cen rynkowych w stolicy, ale okazuje się, że są dzielnice w stolicy, gdzie można skorzystać z programu.
rozwiń zwiń