X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Inżyniera kosmicza. Pierwsze takie studia w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 20:52
Senat Uniwersytetu Zielonogórskiego powołał nowy kierunek: inżynierię kosmiczną.To pierwsze takie studia w Polsce z autorskim programem kształcenia. Dla kandydatów przygotowano 40 miejsc. O tym czy Polska zamierza budować przemysł kosmiczny, z profesorem Zbigniewem Kłosem z Centrum Badań Kosmicznych, rozmawiała Aleksandra Tycner.
Audio
  • Inżyniera kosmicza. Pierwsze takie studia w Polsce /Polskie Radio, Aleksandra Tycner/
Inżyniera kosmicza. Pierwsze takie studia w Polsce
Foto: sxc.hu

- Absolwenci, jako inżynierowie z taką specjalnością, mogą być zatrudniani w wysoko wyspecjalizowanym,  nowoczesnym przemyśle. Także rodzącym się w  Polsce sektorze przemysłu kosmicznego - mówi gość radiowej Jedynki.
W Europie sektory przemysłu kosmicznego są zintegrowane poprzez Europejską Agencję Kosmiczną. Każde duże przedsiębiorstwo np. Airbus, ma sektory przemysłu komicznego. - Polska od ponad roku jest członkiem Agencji, nie tylko z powodów badawczych, ale przede wszystkim, żeby integrować z kosmicznym przemysłem Europy, elementy przemysłu polskiego - dodaje.
Zdaniem prof. Zbigniewa Kłosa absolwent wyspecjalizowany w tym zakresie może dostać pracę wszędzie w Europie. - Nam chodzi jednak o to, żeby dostał pracę w Polsce. Jeżeli na orbitę zostaną wyniesione wszystkie satelity Galileo, czyli nawigacyjnego systemu Europy, szacuje się, że powstaną dziesiątki tysięcy miejsc pracy dla nowych małych przedsiębiorstw. Absolwenci edukowani w tym kierunku będą inicjatorami takich małych firm. Unia Europejska angażuje się w programy kosmiczne. Polski wkład to ok. 100 mln euro rocznie - dodaje.

Aleksandra Tycner

Zobacz więcej na temat: kosmos NAUKA Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat a promieniowanie kosmiczne

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 14:00
Życie powstało dzięki promieniowaniu kosmicznemu i cały świat, który nas otacza, jest w promieniowaniu zanurzony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronomowie użyli potężnych teleskopów i zobaczyli...

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 12:07
...obiekt, którego orbita leży najdalej spośród wszystkich ciał Układu Słonecznego zaobserwowanych poza orbitą Neptuna. Został on oznaczony jako 2012 VP113.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski satelita wystrzelony. Zbierze dane o zmianach klimatu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 07:07
Z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Sentinel-1A. Będzie zbierał informacje o zmianach klimatycznych czy klęskach żywiołowych.
rozwiń zwiń