X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Mateusz Morawiecki: Polska popiera „mocniejszą wersję” TTIP

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 15:02
Popieramy stanowisko USA i jesteśmy za "mocniejszą wersją TTIP w negocjacjach w tej sprawie" - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas środowego spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej.
Audio
  • Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że zwiększenie strefy wolnego handlu o obszar USA, czy nawet Kanady, dałoby Polsce impuls rozwojowy./IAR/.
  • Wicepremier Morawiecki dodał jednak, że niektóre części umowy wymagają dopracowania./IAR/.
Polska jest krajem zorientowanym na handel i miękkie TTIP nie jest dla nas opcją - podkreślił Morawiecki.
Polska jest krajem zorientowanym na handel i "miękkie" TTIP nie jest dla nas opcją - podkreślił Morawiecki.Foto: Bzwbk/Wikimedia Commons/CC

Polska jest krajem zorientowanym na handel i "miękkie" TTIP nie jest dla nas opcją - podkreślił Morawiecki.

Morawiecki: umowa powinna zawierać jak najmniej ograniczeń w handlu

Powiedział, że Polska opowiada się za tym, aby tak zwana umowa TTIP zawierała jak najmniej ograniczeń w handlu.

Wyjaśnił, że zwiększenie strefy wolnego handlu o obszar USA, czy nawet Kanady, dałoby Polsce impuls rozwojowy.

Niektóre części umowy trzeba dopracować

Wicepremier dodał jednak, że niektóre części umowy wymagają dopracowania. Chodzi o przemysł chemiczny i zasady rozstrzygania sporów w ramach umów międzynarodowych.

TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji - PAP) – porozumienie handlowe negocjowane od 2013 roku, którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy USA i Unią Europejską.

Europa boi się amerykańskiej żywności

TTIP ma w Europie wielu przeciwników. Przekonują oni, iż jego podpisanie może być niekorzystne dla europejskich konsumentów i rolników, gdyż zniesienie ceł chroniących europejski rynek żywnościowy spowoduje zalew rynku przez amerykańską żywność, której koszty wytworzenia są niższe ze względu na niższe standardy jakościowe. Wątpliwości wzbudza także możliwość zniesienia środków pozataryfowych.

Chodzi o wymogi przy produkcji żywności, tj. np. dopuszczenie do stosowania niebezpiecznych pestycydów czy innych środków ochrony roślin, stosowanie konserwantów czy hormonów. Amerykańskie prawo - przekonują przeciwnicy TTIP - reguluje to tylko w niewielkim zakresie, podczas gdy w UE wymogi dotyczące bezpieczeństwa są bardzo przestrzegane.

Obawy o arbitraż

Niepokój budzi też system rozwiązywania sporów, czyli arbitraż, który ma decydować w przypadku kłopotów inwestora spowodowanych przez regulacje prawne danego kraju o odszkodowaniu dla niego z powodu utraty przyszłych zysków.

Według Tony'ego Housha, szefa Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce obawy te są nieuzasadnione, a TTIP to szansa dla Europy, by powrócić na drogę rozwoju gospodarczego.

Amerykanie przedsatwwiają swoje argumenty

Polska i Europa potrzebują teraz przede wszystkim wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy, a stworzenie tak dużej strefy wolnego handlu mogłoby bardzo w tym pomóc" - powiedział Housh w rozmowie z PAP.

Przypomniał, że wiele krajów unijnych, w tym Polska, podpisało już dwustronne porozumienia handlowe z USA, które mają bardzo podobny zakres jak TTIP. Jego zdaniem to, że niektóre kraje europejskie są niechętne podpisaniu tego porozumienia, jest wynikiem niedoinformowania.

"Wiele spraw, o których dyskutuje się przy okazji negocjacji, w ogóle nie będzie ujęte w tym porozumieniu, jak np. sprawa zalewu żywności modyfikowanej genetycznie. UE ma silny system monitorowania takiej żywności, zanim zostanie ona dopuszczona na rynek unijny, i TTIP nic pod tym względem nie zmieni. Podobnie nieprawdziwe są plotki, głośne zwłaszcza we Francji i Wielkiej Brytanii, że TTIP wymusi prywatyzację ochrony zdrowia" - zaznaczył Housh. W jego ocenie ryzyko związane z podpisaniem porozumienia jest niewspółmierne do korzyści gospodarczych.

12. runda negocjacji zkończyła się w lutym

Pod koniec lutego w Brukseli zakończyła się 12. runda unijno-amerykańskich negocjacji dotyczących transatlantyckiego porozumienia inwestycyjno-handlowego. Negocjatorzy koncentrowali się w niej na wszystkich głównych obszarach umowy, a więc dostępie do rynku, współpracy regulacyjnej i jej zasadach.

Obie strony zadeklarowały, że chciałyby zakończyć negocjacje do końca 2016 r., jeszcze przed zmianą administracji w USA. Do lata przewidują jeszcze dwie rundy rozmów, a następnie wkroczenie w końcową fazę, w której omawiane będą sprawy najtrudniejsze.

Jednak szef komisji ds. handlu w Parlamencie Europejskim, a jednocześnie sprawozdawca PE ds. TTIP Bernd Lange uważa, iż to mało możliwe, jeśli Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone chcą zawrzeć ambitne porozumienie, wyznaczające standardy dla umów handlowych XXI wieku. Podobne wątpliwości wyraża sprawująca w obecnym półroczu przewodnictwo w pracach UE Holandia.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: handel TTIP USA
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
mmmasiania2016-10-13 10:10 Zgłoś
Panie Morawiecki, nie jest Pan reprezentantem Polaków i Polek. Naród ma inne zdanie. My nie chcemy jesc GMO i pracowac za psie pieniadze sluzac transkontynentalnym korporacjom. Zwalniamy Pana, prosze sie pakowac. Prosze pamietac, ze pracuje Pan w ministerstwie dla Nas, a nie przeciwko Nam!
Elenama2016-05-06 03:08 Zgłoś
Panie Morawiecki, kto Panu już zapłacił, żeby sprzedawał Pan Polaków za TTIP? Wszyscy wiemy, ze to zabija i powoduje choroby. Polska służba zdrowia jest w złej kondycji, czyzby dażył Pan do depopulacji Polaków???

Czytaj także

Negocjacje ws. TTIP. "Bez rolnictwa nie będzie umowy"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 14:12
Jeśli nie będzie porozumienia w sprawie przepisów rolnych w unijno-amerykańskiej umowie handlowej, nie ujrzy ona nigdy światła dziennego. Tak uważa Tom Vilsack, amerykański sekretarz do spraw rolnictwa, który wziął udział w konferencji prasowej w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TTIP: małe i średnie firmy z UE chcą poznać skutki umowy o wolnym handlu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 10:50
KE i rządy państw UE podkreślają, że małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią trzon unijnej gospodarki, sektor skarży się jednak, że nie ma analizy skutków, jakie może nań wywrzeć negocjowana między Unią a USA umowa o wolnym handlu.
rozwiń zwiń