Gospodarka

Raport płacowy: ile zarabiają księgowi?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 08:00
Księgowi to jeden z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców zawodów w Polsce. Wymagana w tej branży wiedza, sprawność i odporność na stres przekładają się na wysokie zarobki w tej branży - księgowy z doświadczeniem może liczyć na zarobki grubo powyżej średniej krajowej. A i początkujący na pensję nie może narzekać.
Audio
  • O zarobkach księgowych mówią Elżbieta Woźnicka, księgowa, Aleksandra Wesołowska z Praca.pl, Justyna Szczerek z HAYS Poland i Łukasz Chmielewski, księgowy (Michał Dydliński, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Szefowa biura rachunkowego Euro Romb, prezes Zarządu Koła Branżowego Biur Rachunkowych Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Elżbieta Woźnicka podkreśliła, że ze względu na dynamikę gospodarki i mnogość pojawiających się co roku nowych przepisów księgowi są dziś niezbędni dla polskich firm. A że przedsiębiorstw w kraju mamy kilka milionów, to i trudno się dziwić, że na finansistów jest zapotrzebowanie. Czym pracodawcy mogą skusić potencjalnych kandydatów? Oczywiście - wysokością zarobków.

W księgowości mamy rynek kandydata

Justyna Szczerek z zajmującej się doradztwem zawodowym firmy HAYS Poland w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą zaznaczyła, że w związku z poprawą koniunktury gospodarczej obserwujemy obecnie zjawisko "rynku kandydata", co oznacza, że finansiści, w tym księgowi, nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony pracodawców. Potwierdzają to rezultaty ogólnopolskiego badania "Barometr zawodów", z których wynika, że samodzielni księgowi są czwartym w kolejności zawodem deficytowym w Polsce, po kierowcach, spawaczach i pielęgniarkach.

Ile zarabia księgowy?

Aleksandra Wesołowska z portalu praca.pl powiedziała, że według badań, księgowi zarabiają średnio 3500 złotych brutto. Z kolei Justyna Szczerek mówiła, że osoby, które chcą się zatrudnić na stanowisku samodzielnego księgowego mogą liczyć na pensję od 7 tysięcy złotych do nawet 12 tysięcy złotych brutto. Tak czy inaczej - pensje księgowych jak na polskie warunki są dobre. Księgowy z 10-letnim stażem Łukasz Chmielewski zaznaczył, że te 3,5 tysiąca złotych to pensja, którą księgowy otrzyma na starcie, zaczynając pierwszą pracę w tym zawodzie. Dodał, że wraz ze wzrostem doświadczenia, stażem pracy, specjalizacją i nabywaniem nowych umiejętności zarobki te w praktyce wzrastają do 7-8 tysięcy złotych brutto.


. .

Zarobki zależne od wielkości firmy, doświadczenia zawodowego, ale i języków

Elżbieta Woźnicka jako czynniki, od których zależy wysokość zarobków księgowego wymieniła m.in. doświadczenie zawodowe księgowego czy znajomość języków. Z kolei Aleksandra Wesołowska podkreśliła, że bardzo liczy się rozmiar firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. - To determinuje zakres obowiązków. Jeżeli tych obowiązków jest więcej bo firma jest duża, obraca dużymi pieniędzmi, to na pewno można liczyć na wyższe zarobki, niż w małych firmach, gdzie jest mniej obowiązków - zaznaczyła. Z kolei Łukasz Chmielewski wskazywał, że z jego doświadczenia wynika, że wiele zależy także od miejsca, gdzie firma działa. - Zarobki w Warszawie są zdecydowanie wyższe niż w mniejszych miastach - powiedział.

. .

 Jak jednak wskazywała Justyna Szczerek z HAYS Poland, pracodawcy obecnie nie patrzą tylko na CV księgowego, ale też oceniają jego potencjał rozwojowy. - To już nie do końca doświadczenie decyduje o wysokości wynagrodzenia, ale też to, jak człowiek rokuje na przyszłość - zaznaczyła. Justyna Szczerek wskazywała, że wśród finansistów ceniona jest znajomość języków obcych takich jak angielski, niemiecki czy francuski. - Czasami taki szczegół decyduje o tym, że kandydat nie dostanie pracy u konkretnego pracodawcy - dodała.

W tym zawodzie warto się szkolić

Elżbieta Woźnicka podkreśliła, że w zawodzie księgowego pracownik powinien pamiętać o szkoleniu się i rozwijaniu swoich kwalifikacji. I choć dostęp do zawodu nie jest trudny, to jak mówiła, pracodawcy poszukują dziś pracowników, którzy mogą wylegitymować się ukończeniem różnorakich kursów czy studiów podyplomowych. Jak wskazywała, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od lat zajmuje się prowadzeniem kursów i certyfikowaniem księgowych.

W branży biurowo-administracyjnej zarobki są zróżnicowane

Księgowi zarabiają dobrze, ale jak jest w całej branży biurowo-administracyjnej? Aleksandra Wesołowska z praca.pl wskazywała, że zarobki są bardzo zróżnicowane. Na przykład pensja sekretarek kształtuje się na niskim poziomie, średnio 2300 złotych brutto, a więc podobnie jak u magazynierów, o których była mowa w poprzednim artykule z serii "Płace Polaków". Różnica w kompetencjach znajduje więc swoje odzwierciedlenie w wysokości płac.

. .

Księgowy z językami pilnie poszukiwany

Księgowy nie tylko dobrze zarobi, ale i nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy. Na przykład na portalu praca.pl pod hasłem księgowość znajdziemy kilkaset ofert zatrudnienia. Wiele z nich ma adnotację o konieczności znajomości języków obcych, dlatego przyszli księgowi powinni już teraz myśleć o odbyciu stosownych kursów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Michał Dydliński

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport płacowy: ile w Polsce zarabiają informatycy?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 08:08
Sektor IT jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż gospodarki. Nic więc dziwnego, że pracownicy IT - a w szczególności programiści - są dzisiaj dobrze wynagradzani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają lekarze w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 11:32
Jak wynika z raportów GUS, danych resortu zdrowia i często ocen samych zainteresowanych, lekarze w Polsce na pewno nie są już płacowymi pariasami. Ich zarobki, szczególnie specjalistów, potrafią wieloktotnie przebić średnią krajową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają budowlańcy i architekci?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:34
Wśród 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce mamy 3 profesje, które możemy zaliczyć do sektora budowlanego. To spawacze, tynkarze i cieśle - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają nauczyciele

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 13:51
Nauczyciele na pewno nie należą do elity finansowej w Polsce. Ich zarobki zamykają się w przedziale od 2,2 tys. zł brutto w przypadku rozpoczynającego pracę nauczyciela, po 5100 zł nauczyciela dyplomowanego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają magazynierzy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 22:44
Bycie magazynierem to ciężki kawałek chleba. I to dosłownie, bo to połączenie pracy biurowej z pracą fizyczną, siłową. Zarobki w tym zawodzie są średnie, chyba, że ma się wiele lat doświadczenia lub jest się kierownikiem magazynu.
rozwiń zwiń