Gospodarka

Elektrownia jądrowa: niebawem poznamy lokalizację

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 11:42
Gdzie powstanie elektrownia jądrowa? Minister energii mówi o dwóch lokalizacjach i zapewnia, że decyzja jest coraz bliżej. Ważne by blisko była woda, zatem najlepiej jak by inwestycja powstała nad morzem.
Chociaż rząd wciąż nie podjął decyzji o budowie siłowni jądrowej to z rozmów z osobami zbliżonymi do resortu energii wynika, że jest nowa koncepcja: by Chińczycy zbudowali nam reaktory o mocy nawet 10 GW warte 220-250 mld zł.
Chociaż rząd wciąż nie podjął decyzji o budowie siłowni jądrowej to z rozmów z osobami zbliżonymi do resortu energii wynika, że jest nowa koncepcja: by Chińczycy zbudowali nam reaktory o mocy nawet 10 GW warte 220-250 mld zł.Foto: Pixabay

- Negocjacje dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej ze społecznościami lokalnymi są zaawansowane - powiedział w środę w Telewizji Republika minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że pod uwagę brane są dwa miejsca, gdzie mogłaby powstać taka elektrownia.

- Negocjacje z lokalnymi społecznościami mamy bardzo zaawansowane. Jest duże zrozumienie i za to dziękuję mieszkańcom tych gmin. Są dwa takie miejsca, które wyraźnie są przygotowane do tego, żeby mogła tam być elektrownia jądrowa i tam jest zrozumienie - powiedział minister.

Kluczowy dostęp do wody

Minister powiedział, że odpowiednim do budowy elektrowni jądrowej byłby obszar nadmorski ze względu na stały dostęp do wody, która potrzebna jest do chłodzenia.

- Jeżeli budujemy elektrownię nad morzem to jest kwestia taka że mam zagwarantowane bezpieczeństwo, jeśli chodzi o chłodzenie, stałe dostawy wody. W rzece to może być susza, może być inny problem, a nad morzem jest możliwość budowy bezpiecznych elektrowni i społeczność lokalna, z którą dyskutujemy jest coraz bliższa decyzji pozytywnych - powiedział szef resortu energii.

Poparcie społeczne dla budowy elektrowni atomowej

Jak mówił w Polskim Radiu Tomasz Nowacki z Ministerstwa Rozwoju, są trzy warunki, które trzeba spełnić, aby z sukcesem zrealizować budowę elektrowni atomowej w Polsce.

 – Musi być współpraca wszystkich zainteresowanych – z jednej strony rządu, następnie inwestora, a do tego konieczna jest akceptacja społeczna – podkreślał Tomasz Nowacki.

Tej ostatniej wydaje się zaś, że nie brakuje. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w polskim społeczeństwie zdecydowanie wzrasta akceptacja dla tej inwestycji.

Prawie 64 proc. Polaków opowiada się za wykorzystaniem energetyki jądrowej w Polsce , z czego poparcie średnie to 43,2 proc. a zdecydowane – 20,7 procent.

Długa droga do celu

Od momentu ogłoszenia przetargu budowa elektrowni jądrowej może potrwać 9-10 lat.

Minister Tchórzewski na początku września powiedział PAP, że na budowę 3 bloków jądrowych trzeba około 75 mld zł do roku 2040.

Jak mówił wtedy PAP Tchórzewski, jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 roku.


Jak działa elektrownia atomowa?  PAP, abo

Zobacz więcej na temat: energetyka atom
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce: to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 14:22
Decyzja o budowie elektrowni atomowej w Polsce jeszcze nie zapadła, informuje minister energii Krzysztof Tchórzewski, dementując ostatnie doniesienia prasowe. Energetyka atomowa to krok ku lepszej cywilizacji. Na węglu na Marsa nie polecimy, komentuje w portalu gospodarka.polskieradio.pl Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.
rozwiń zwiń