Gospodarka

Kierowca wkrótce niepotrzebny? Motorewolucja za progiem

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 16:42
Największe firmy samochodowe z tradycjami, jak i te powstałe nie tak dawno, pracują nad skonstruowaniem w pełni autonomicznego samochodu.
Trwa wyścig o to, kto pierwszy wprowadzi do sprzedaży w pełni samojeżdżące auto.
Trwa wyścig o to, kto pierwszy wprowadzi do sprzedaży w pełni samojeżdżące auto.Foto: PIXABAY

Nad samosterującymi się pojazdami pracują m.in. firmy zwiazane bardziej z branżą IT – np. Google, Uber czy Apple. Do tego technologicznego wyścigu dołączyły koncerny z dużymi tradycjami i doświadczeniem w produkcji aut. Przykładem może być najnowszy Mercedes klasy E, który potrafi jeździć w dużym stopniu autonomicznie. Natomiast autopilot w Audi A8 potrafi całkowicie przejąć kontrolę nad autem podczas jazdy na autostradzie.

Autonomiczne samochody do kupienia w salonach w następnej dekadzie 

Jak podaje portal enmaro.com systemy takie jak „asystent parkowania” już spowszedniały i są dostępne w wielu modelach aut, jednak samochodów prawdziwie samosterujących, na tzw. 4 poziomie autonomiczności, jeszcze nie można kupić. Prawdopodobnie zostaną wprowadzone do sprzedaży w przyszłej dekadzie.

Według zapowiedzi, Ford zamierza dysponować takim pojazdami do 2021 r., podobnie jak Volvo, Renault-Nissan-Mitsubishi, BMW czy Daimler. General Motors zamierza wypuścić na ulice flotę autonomicznych taksówek już za 2 lata.

Co na to przepisy

Niemcy w tym roku przyjęły przepisy pozwalające samojeżdżącym pojazdom poruszanie się po drogach publicznych, ale narzuciły pewne ograniczenia, które mają zagwarantować, że takie auto będzie bezpieczne. Człowiek musi być obecny w takim samochodzie i być w razie czego gotowy do przejęcia kierownicy.

Sprawę pojazdów autonomicznych w Polsce ma uregulować ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która planowana jest w przyszłym roku.

enmaro.pl, Akkal, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Coraz więcej aut na prąd, ale na przełom jeszcze poczekamy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 15:35
To już nie tylko moda, ale światowy trend, od którego nie będzie adwrotu. Masa krytyczna może zostać w końcu przełamana, bo główni gracze rynku motoryzacyjnego coraz wyraźniej stawiają na elektromobilność.
rozwiń zwiń