X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Malejące bezrobocie oznacza więcej wyzwań dla pracodawców. Czy to już rynek pracownika?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 15:15
W radiowej Jedynce zaproszeni goście podsumowywali miniony rok w polskiej gospodarce, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynku pracy.
Audio
  • Więcej ofert pracy, spadające bezrobocie, a co za tym idzie większa zapobiegliwość pracodawców o pracowników. Te trzy trendy dominowały na polskim rynku pracy w 2017 r. Więcej na ten temat mówili na antenie radiowej Jedynki goście Dominika Olędzkiego w audycji podsumowującej miniony rok w gospodarce.
Miniony rok upłynął na rynku pracy pod znakiem spadającego bezrobocia i wzrostu płac. Pracownicy przy podpisywaniu umowy o pracę mają też większe oczekiwania.
Miniony rok upłynął na rynku pracy pod znakiem spadającego bezrobocia i wzrostu płac. Pracownicy przy podpisywaniu umowy o pracę mają też większe oczekiwania.Foto: PIXABAY

Przypomnijmy, że rok miniony upłynął pod znakiem wyraźnego spadku bezrobocia. Ostatnie dane GUS z listopada 2017 r. pokazały, że stopa bezrobocia zatrzymała się na poziomie 6,6 proc. Za nami również pierwszy rok obowiązywania minimalnej stawki godzinowej.

Poszedł sygnał dla rynku pracy

Regulacja ta wyeliminowała z rynku wiele rozwiązań, które godziły w interesy pracowników – skomentował Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych: "Walczyliśmy o to rozwiązanie już od 4 lat i bardzo nam na tym zależało. Na polskim rynku pracy było bardzo dużo umów skandalicznych, tzn. płacono pracownikom po 2 złote za godzinę, a nawet było 1 złoty 40 groszy".

Zdaniem Szumlewicza nowa stawka minimalna zaczęła naprawdę obowiązywać i poprawiła sytuację wielu ludzi, choć nie objęła wszystkich pracowników, ale "poszedł pewien sygnał dla rynku pracy i przynajmniej część bardzo nisko dotychczas opłacanych pracowników zaczęła więcej zarabiać". Jak dodał, nie sprawdziły się niepokoje części pracodawców, że wzrośnie bezrobocie, które akurat spadło.

Jak uaktywnić "nieaktywnych" na rynku pracy

Czym niższe bezrobocie, tym większe wyzwanie – oceniła Barbara Surdykowska z biura eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Jej zdaniem mamy wiele osób nieaktywnych zawodowo. Wyzwaniem jest, zdaniem ekspertki, uaktywnienie zawodowe szczególnie tych osób.

Dotyczy to np. kobiet, które opiekują się w domu dziećmi lub osobami starszymi i chodzi o to, aby zwiększyć zatrudnienie takich osób w niepełnym wymiarze czasu pracy, co będzie trudne.

Wzrost płac nie dla wszystkich

W poprzednim roku rosły pensje – ale też nie każdemu.

Zdaniem Piotra Szumlewicza rynek pracy w Polsce jest "dualistyczny". Z jednej strony mamy szybko rosnące płace osób wykwalifikowanych, ale nadal są miliony osób, które zarabiają mało. "Jestem tu sceptyczny wobec głosów pracodawców, że mamy rynek pracownika" – skomentował Szumlewicz. Jak dodał, nadal nie rosną płace w budżetówce, czyli faktycznie spadają, bo rośnie inflacja.

Do jednego z najważniejszych wydarzeń z punktu widzenia pracowników należy zaliczyć przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego – zauważyła Barbara Surdykowska. Jej zdaniem mamy z jednej strony do czynienia z osobami, które bardzo na to czekały i uważały podwyższenie wieku emerytalnego jako niesprawiedliwe odebranie im praw nabytych.

Długofalowy efekt obniżenia wieku emerytalnego – "trudno ocenić"

Z drugiej strony, jak oceniła, spora część osób, które zaczęły pobierać świadczenia emerytalne to były osoby nieaktywne zawodowo, albo miały świadczenia przedemerytalne, więc w tym wypadku mamy do czynienia z efektem zwiększenia bezpieczeństwa socjalnego tych osób, choć trudno obecnie ocenić jaki będzie długofalowy efekt dla rynku pracy obniżenia wieku emerytalnego.

Przypomnijmy, że od pierwszego października ubiegłego roku ponownie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Dominik Olędzki, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrost płacy minimalnej może kosztować firmy nawet 2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 19:52
Zatrudnienie wzrosło o 3,1 proc. rok do roku, a płace o 5,3 proc. – tak wynika z najnowszych danych GUS, obrazujących sytuację na rynku pracy w czerwcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To był przełomowy rok na polskim rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 10:30
Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, spadek bezrobocia, wyższa płaca minimalna oraz zmiany w programie "500 plus" - takie m.in. zmiany zaszły w 2017 roku w obszarze rynku pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywny przełom na rynku pracy, ale deficyt pracowników może okazać się hamulcem rozwoju gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 14:48
Podsumowując na antenie radiowej Jedynki miniony rok w naszej gospodarce, zaproszeni goście zwracali uwagę na dobrą koniunkturę, rosnący popyt na nasze towary i usługi, a także wzrost dochodów Polaków.
rozwiń zwiń