Gospodarka

Złoty zakończył 2017 rok jako druga najmocniejsza waluta świata po czeskiej koronie. Eksperci: w tym roku polska waluta może się osłabiać

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 11:51
Osłabienie złotego, podwyżki stóp procentowych pod koniec roku oraz istotny wpływ nieoczekiwanych wydarzeń politycznych na rynki finansowe – to główne przewidywania analityków serwisu Internetowykantor.pl na ten rok.
W zeszłym roku złoty umacniał się w stosunku do głównych światowych walut.
W zeszłym roku złoty umacniał się w stosunku do głównych światowych walut.Foto: PIXABAY

W raporcie „Jaki będzie 2018 r. na rynkach walutowych?” autorzy podsumowują poprzedni roku i próbują przewidzieć, co i jak wpłynie na finanse Polaków w roku obecnym.

Gospodarka fundamentem silnego złotego

Eksperci przeanalizowali stosunek złotego do najważniejszych walut świata, czyli dolara, euro, franka szwajcarskiego i brytyjskiego funta, jaki miał miejsce w minionym roku. W raporcie czytamy, że złoty zakończył 2017 rok jako druga najmocniejsza waluta świata po czeskiej koronie, a ważnym fundamentem dla tak mocnej krajowej waluty pozostaje nasza gospodarka, która wraz ze światowym wzrostem, znacznie przyspieszyła.

Co może zachwiać rynkami

Prognozując wydarzenia w 2018 z ewentualnym efektem na kursy walut, autorzy zwracają uwagę m.in. na potencjalne konflikty światowe, które mogą zachwiać rynkami, a także skutki wynikające ze zmiany na stanowisku szefa FED za oceanem pod koniec zeszłego roku.

Jeśli chodzi o Polskę, eksperci kreślą pragmatyczny scenariusz na temat ewentualnego Polexitu: „(…) jak w starym dobrym małżeństwie: czasem jest krzyk, mniejsze czy większe uszczypliwości, tupanie nogami, jednak nikt opcji rozstania nie traktuje zbyt poważnie”.

ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Złoty walutą rezerwową świata? Eksperci – nie ma na to szans

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 13:55
Paweł Szałamacha, kandydat na ministra finansów w rządzie PiS chce, aby złoty stał się jedną z walut rezerwowych dla świata. Tę wypowiedź komentowali goście audycji "Puls Gospodarki" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty, po porannych wzrostach, nadal mocny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:33
Polska waluta, tak gwałtownie umocniona poranną decyzją prezydenta Dudy ws. veta, nie kontynuuje już wzrostów, ale nadal trzyma wysoki poziom. Ok. 15.00 jej kurs do euro wynosił 4,24 zł.
rozwiń zwiń