X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

GUS podał ile zarabialiśmy w 2017 r. Przeciętna - 4271,51 zł

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 14:16
4271 złotych i 51 groszy, tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2017 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny.
4271 złotych i 51 groszy, to przeciętne wynagrodzenie w 2017 roku.
4271 złotych i 51 groszy, to przeciętne wynagrodzenie w 2017 roku.Foto: PIXABAY

Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku w stosunku do roku 2016 wyniósł 3,4 procent.

Przeciętna płaca w IV kwartale 2017 r. wyniosła 4516,69 zł

Urząd podał też dane na temat przeciętnej płacy w czwartym kwartale ubiegłego roku. Wyniosła ona 4516 złotych i 69 groszy, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 7,1 proc., a w ujęciu kwartalnym wzrost o 6,1 proc. 

Staczewska-Krzysztoszek: to duży wzrost wynagrodzeń

Jak na potencjał polskiej gospodarki wzrost wynagrodzeń w ubiegłym roku był naprawdę duży - komentuje dane GUS główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

W 2018 r. wzrost płac może sięgnąć nawet 10 proc.

Jej zdaniem w 2018 roku wynagrodzenia mogą wzrosnąć nawet o 10 proc.

Większe podwyżki płac hamuje import pracowników spoza Polski

Jak jednocześnie dodaje, wzrost byłby zapewne jeszcze większy, gdyby nie import pracowników spoza Polski.

Tym niemniej, dodaje, w bieżącym roku należy oczekiwać dalszego wzrostu płac.

Płytki rynek pracy

W opinii głównej ekonomistki Lewiatana z punktu widzenia przedsiębiorstw największym problemem, mogącym mieć wpływ na wciąż niski poziom inwestycji, jest "płytki rynek pracy".

Jest bowiem niskie bezrobocie, a jednocześnie powoli wyczerpują się możliwości pozyskiwania siły roboczej z zagranicy, bo np. obywatele Ukrainy mogą już znajdować zatrudnienie w całej Unii Europejskiej, a nie tylko w Polsce.

"Żaden przedsiębiorca nie zdecyduje się na inwestycje, jeśli nie ma gwarancji, że znajdzie pracowników" - zaznacza rozmówczyni PAP.

Trwa podkupowanie pracowników

Stąd, jej zdaniem, w najbliższym czasie można się spodziewać, że "firmy będą sobie podkupywać pracowników". W efekcie "w tym roku wynagrodzenia mogą wzrosnąć ok. 10 proc.". Jednocześnie może się to odbić negatywnie na gospodarce, bo nie spowoduje wzrostu inwestycji.

Z drugiej strony inwestycje mogą wzrosnąć, dodaje, jeżeli będą związane z inwestowaniem w nowoczesne technologie, nie wymagające wzrostu zatrudnienia.

Starczewska-Krzysztoszek uważa zarazem, że wzrost płac nie musi przełożyć się na wzrost cen, a tym samym na wzrost inflacji. "Gospodarstwa domowe w ostatnim okresie trochę się nasyciły, a przecież co rok nie kupuje się nowych mebli czy nawet sprzętu elektronicznego" - zaznacza.

Dlatego, w opinii głównej ekonomistki Lewiatana, ludzie zamiast kupować mogą więcej przeznaczać na oszczędności, co będzie korzystne z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych.

Ważne dla seniorów

GUS ogłosił również, że kwota bazowa za 2017 rok wynosi 3731 złotych i 13 groszy. To istotna wiadomość szczególnie dla emerytów bowiem na podstawie tej kwoty, która zacznie obowiązywać z początkiem marca, wyliczane są emerytury.

PAP, ak, jk, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: w kwietniu wzrosły płace i zatrudnienie. Analitycy: rynek pracy potwierdza świetną kondycję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 20:41
Średnia płaca w kwietniu była o 4,1 procent wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4489 złotych i 7 groszy - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach w kwietniu wzrosło w ujęciu rocznym o 4,6 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile przeciętnie zarabia się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 15:46
4501,52 zł – tyle, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w lipcu. Oznacza to wzrost o 4,9 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Płace będą rosnąć. Nie da się tego powstrzymać”

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 10:38
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Według urzędu było to 4574 zł brutto, czyli ok. 3250 zł na rękę. Nominalny wzrost płac przekroczył tym samym 7 proc. co stanowi największy wzrost od 2009 roku. Dane te komentowali w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (Centrum Adama Smitha), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
rozwiń zwiń

Czytaj także

To był przełomowy rok na polskim rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 10:30
Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, spadek bezrobocia, wyższa płaca minimalna oraz zmiany w programie "500 plus" - takie m.in. zmiany zaszły w 2017 roku w obszarze rynku pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrosły wynagrodzenia w Polsce. „To wciąż pięć razy mniej niż za naszą północną granicą”

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 10:17
„Przeciętna wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wyniosła w grudniu 4 973,73 zł brutto, a więc na rękę ok. 3 531 zł” – poinformował GUS. Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 4,6 proc. licząc rok do roku. Najnowsze dane GUS komentowali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista, były wiceminister finansów Cezary Mech, Bartosz Radzikowski (Agencja Rozwoju Przemysłu) i ekspert ds. ekonomicznych Jerzy Bielewicz.
rozwiń zwiń