Gospodarka

GUS podał ile zarabialiśmy w 2017 r. Przeciętna - 4271,51 zł

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 14:16
4271 złotych i 51 groszy, tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2017 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny.
4271 złotych i 51 groszy, to przeciętne wynagrodzenie w 2017 roku.
4271 złotych i 51 groszy, to przeciętne wynagrodzenie w 2017 roku.Foto: PIXABAY

Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku w stosunku do roku 2016 wyniósł 3,4 procent.

Przeciętna płaca w IV kwartale 2017 r. wyniosła 4516,69 zł

Urząd podał też dane na temat przeciętnej płacy w czwartym kwartale ubiegłego roku. Wyniosła ona 4516 złotych i 69 groszy, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 7,1 proc., a w ujęciu kwartalnym wzrost o 6,1 proc. 

Staczewska-Krzysztoszek: to duży wzrost wynagrodzeń

Jak na potencjał polskiej gospodarki wzrost wynagrodzeń w ubiegłym roku był naprawdę duży - komentuje dane GUS główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

W 2018 r. wzrost płac może sięgnąć nawet 10 proc.

Jej zdaniem w 2018 roku wynagrodzenia mogą wzrosnąć nawet o 10 proc.

Większe podwyżki płac hamuje import pracowników spoza Polski

Jak jednocześnie dodaje, wzrost byłby zapewne jeszcze większy, gdyby nie import pracowników spoza Polski.

Tym niemniej, dodaje, w bieżącym roku należy oczekiwać dalszego wzrostu płac.

Płytki rynek pracy

W opinii głównej ekonomistki Lewiatana z punktu widzenia przedsiębiorstw największym problemem, mogącym mieć wpływ na wciąż niski poziom inwestycji, jest "płytki rynek pracy".

Jest bowiem niskie bezrobocie, a jednocześnie powoli wyczerpują się możliwości pozyskiwania siły roboczej z zagranicy, bo np. obywatele Ukrainy mogą już znajdować zatrudnienie w całej Unii Europejskiej, a nie tylko w Polsce.

"Żaden przedsiębiorca nie zdecyduje się na inwestycje, jeśli nie ma gwarancji, że znajdzie pracowników" - zaznacza rozmówczyni PAP.

Trwa podkupowanie pracowników

Stąd, jej zdaniem, w najbliższym czasie można się spodziewać, że "firmy będą sobie podkupywać pracowników". W efekcie "w tym roku wynagrodzenia mogą wzrosnąć ok. 10 proc.". Jednocześnie może się to odbić negatywnie na gospodarce, bo nie spowoduje wzrostu inwestycji.

Z drugiej strony inwestycje mogą wzrosnąć, dodaje, jeżeli będą związane z inwestowaniem w nowoczesne technologie, nie wymagające wzrostu zatrudnienia.

Starczewska-Krzysztoszek uważa zarazem, że wzrost płac nie musi przełożyć się na wzrost cen, a tym samym na wzrost inflacji. "Gospodarstwa domowe w ostatnim okresie trochę się nasyciły, a przecież co rok nie kupuje się nowych mebli czy nawet sprzętu elektronicznego" - zaznacza.

Dlatego, w opinii głównej ekonomistki Lewiatana, ludzie zamiast kupować mogą więcej przeznaczać na oszczędności, co będzie korzystne z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych.

Ważne dla seniorów

GUS ogłosił również, że kwota bazowa za 2017 rok wynosi 3731 złotych i 13 groszy. To istotna wiadomość szczególnie dla emerytów bowiem na podstawie tej kwoty, która zacznie obowiązywać z początkiem marca, wyliczane są emerytury.

PAP, ak, jk, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

GUS: w kwietniu wzrosły płace i zatrudnienie. Analitycy: rynek pracy potwierdza świetną kondycję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 20:41
Średnia płaca w kwietniu była o 4,1 procent wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4489 złotych i 7 groszy - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach w kwietniu wzrosło w ujęciu rocznym o 4,6 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile przeciętnie zarabia się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 15:46
4501,52 zł – tyle, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w lipcu. Oznacza to wzrost o 4,9 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Płace będą rosnąć. Nie da się tego powstrzymać”

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 10:38
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Według urzędu było to 4574 zł brutto, czyli ok. 3250 zł na rękę. Nominalny wzrost płac przekroczył tym samym 7 proc. co stanowi największy wzrost od 2009 roku. Dane te komentowali w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (Centrum Adama Smitha), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
rozwiń zwiń

Czytaj także

To był przełomowy rok na polskim rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 10:30
Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, spadek bezrobocia, wyższa płaca minimalna oraz zmiany w programie "500 plus" - takie m.in. zmiany zaszły w 2017 roku w obszarze rynku pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrosły wynagrodzenia w Polsce. „To wciąż pięć razy mniej niż za naszą północną granicą”

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 10:17
„Przeciętna wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wyniosła w grudniu 4 973,73 zł brutto, a więc na rękę ok. 3 531 zł” – poinformował GUS. Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 4,6 proc. licząc rok do roku. Najnowsze dane GUS komentowali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista, były wiceminister finansów Cezary Mech, Bartosz Radzikowski (Agencja Rozwoju Przemysłu) i ekspert ds. ekonomicznych Jerzy Bielewicz.
rozwiń zwiń