Gospodarka

Gazprom: Europie zabraknie gazu. Ostrzeżenie, czy szantaż?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 16:51
Rosyjski Gazprom ostrzega, że w Europie zaczną się wkrótce pojawiać niedobory gazu, a ceny tego surowca pójdą w górę, jeśli państwa europejskie będą próbowały zdać się na import gazu ze Stanów Zjednoczonych, zamiast zwiększyć zakupy w Rosji.
Gazprom ostrzega, że Europę może czekać wkrótce niedobór gazu.
Gazprom ostrzega, że Europę może czekać wkrótce niedobór gazu.Foto: PIXABAY

Powiedział o tym agencji Reutera wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew. Agencja zwraca uwagę, że administracja Dolanda Trumpa mówi, iż zamierza przywrócić równowagę na rynkach energetycznych, oferując amerykański gaz Europie i Azji. Waszyngton wskazuje na potrzebę zredukowania, jak się to ujmuje, wypaczające rynek potęgi takich podmiotów jak Rosja i OPEC.

Gaz upolityczniony

Reuters wskazuje, że kwestia rosyjskich dostaw gazu do Europy staje się coraz bardziej upolityczniona od czasu, gdy Moskwa odcinała dostawy tego surowca na Ukrainę w ostatniej dekadzie w wyniku sporów cenowych oraz zaanektowała Krym w 2014 roku.

Zachód oskarża Rosję o używaniu gazu jako broni politycznej. Moskwa odpowiada, obwiniając Zachód o blokowanie jej projektów nowych gazociągów ze względów politycznych, a nie ekonomicznych – pisze Reuters.

Kierunek Chiny, kosztem Europy 

Reuters zwraca uwagę, że ostrzeżenie Gazpromu dotyczące możliwych niedoborów gazu w Europie nadeszło w czasie, kiedy Gazprom przygotowuje się do rozpoczęcia wielkich dostaw tego surowca do Chin. Reuters pisze, że jest to posunięciem podobnym do strategii Rosji w dziedzinie ropy naftowej, a w ramach tej strategii Moskwa stała się "wielkim dostawcą dla Pekinu, kosztem Europy".

Miedwiediew powiedział, że Gazprom mógłby zapewnić dostawy gazu zarówno do Europy, jak i do Azji, ale zaznaczył, że czas już, by Europa zdecydowała, skąd powinna brać ten surowiec.

PAP, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: Gazprom gaz ziemny gaz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kredyt pomostowy na Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 09:30
Rosyjski koncern Gazprom i jego zachodni partnerzy współpracujący z nim w ramach projektu gazociągu Nord Stream 2 udzielą spółce Nord Stream 2 AG kredytu pomostowego w wysokości do 6,65 mld euro do końca 2019 roku - podały w środę media rosyjskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: rozpoczęto budowę Tureckiego Potoku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 10:02
U rosyjskiego wybrzeża rozpoczęto budowę morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream), który ma biec po dnie Morza Czarnego z Rosji do europejskiej części Turcji. Drugą nitką gazociągu Gazprom planuje dostarczać gaz do krajów południowej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest wstępna decyzja ws. sporu Gazpromu z Naftohazem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 13:17
Rosyjski koncern Gazprom otrzymał wstępną decyzję sądu arbitrażowego w Sztokholmie dotyczącą sporu z ukraińskim koncernem Naftohaz - potwierdził w czwartek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Jak dodał, prawnicy Gazpromu analizują decyzję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spółka Nord Stream 2 szuka pieniędzy w Chinach"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 09:40
Spółka Nord Stream 2 przeprowadziła wstępne konsultacje z bankami chińskimi dotyczące finansowania gazociągu Nord Stream 2 na wypadek, gdyby europejscy partnerzy Gazpromu z powodu sankcji USA nie mogli dalej finansować projektu - piszą w czwartek "Wiedomosti".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom chce renegocjować kontrakt jamalski. Ekspert: to ruch wyprzedzający

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 12:40
Decyzja Gazpromu o renegocjacji kontraktu jamalskiego może być ruchem wyprzedzającym, bo Rosjanie widzą perspektywę ukończenia projektu Baltic Pipe - ocenia \ekspert rynku Wojciech Jakubik.
rozwiń zwiń