Gospodarka

Nord Stream 2 umocni rosyjskie wpływy. Ostrzeżenie brytyjskich polityków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 12:08
Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.
Nord Stream2 może być wykorzystywany do zakłócania dostaw gazu do państw Europy Wschodniej - alarmuje część brytyjskich polityków.
Nord Stream2 może być wykorzystywany do zakłócania dostaw gazu do państw Europy Wschodniej - alarmuje część brytyjskich polityków.Foto: PIXABAY

„Jesteśmy przekonani, że zwłaszcza w okresie rosnącego napięcia w relacjach z Rosją dostrzeże Pan absolutną konieczność zaangażowania się Wielkiej Brytanii w zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa i suwerenności naszym partnerom z NATO na flance wschodniej” - argumentują autorzy listu.

Nord Stream 2 wywoła konflikt między państwami europejskimi

"Biorąc pod uwagę, że Kreml jest w posiadaniu pakietu kontrolnego akcji Gazpromu, łatwo sobie wyobrazić, że nowy gazociąg skonsoliduje rosyjskie wpływy na europejską gospodarkę, wywołując konflikt między państwami europejskimi i robiąc z nich zakładników - dodali.

"Podobne stanowisko brytyjskiego rządu, zgodne z naszym głównym partnerem w ramach NATO, byłoby pomocne dla naszych sojuszników w Polsce i Europie Środkowej" - zaznaczono.

Uderza w państwa Europy Wschodniej

Jednocześnie politycy zwrócili uwagę na to, że Nord Stream 2 pozbawiłby Ukrainę dodatkowych źródeł dochodu, szacowanych na nawet 2 mld dolarów rocznie, z opłat tranzytowych, a także może być wykorzystywany do zakłócania dostaw gazu do państw Europy Wschodniej, a nawet do pozbawiania ich tych dostaw.

"W związku z tym jest kluczowe, aby Wielka Brytania podkreśliła wyraźne zagrożenia w dziedzinie bezpieczeństwa, geopolityki i gospodarki dla pokoju i stabilności w Europie, które są powiązane z budową i działaniem nowego rurociągu pomiędzy Niemcami a Rosją" - napisali posłowie, zapowiadając, że będą domagali się zorganizowania parlamentarnej debaty na ten temat.

Brak wyraźnego poparcia dla polskiego stanowiska

Pod apelem podpisy złożyli także m.in. były lider Partii Konserwatywnej w latach 2001-2003 Iain Duncan Smith, były sekretarz generalny Partii Konserwatywnej w latach 1985-1987 Lord Tebbitt, a także grupa eurosceptycznych posłów tego ugrupowania, m.in. Edward Leigh, Andrew Bridgen i Andrew Rosindell, europoseł tej partii Daniel Dalton oraz dwoje polityków Partii Pracy, Mary Glindon i Stephen Pound.

Pytany o Nord Stream 2 podczas piątkowego spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, Johnson nie udzielił wyraźnego poparcia dla polskiego stanowiska.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km długości dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa tego gazociągu to 55 mld m sześc. surowca rocznie. Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 r., gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nord Stream 2: razem z USA uda nam się zablokować projekt?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 08:56
Zablokowanie budowy Nord Stream 2 to "priorytet naszego rządu", podkreślał w czasie wizyty w USA wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marek Magierowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2: KE nowymi regulacjami w prawie uderza w projekt Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 14:41
Komisja Europejska zaproponowała nowelizację dyrektywy gazowej, która uderzy w Nord Stream 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dania sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 20:00
Dania zamierza przyjąć ustawę pozwalającą zablokować budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2. W weekendowym wywiadzie dla „Bilda” były szef NATO Duńczyk Anders Fogh Rasmussen stwierdził, że gazociąg Nord Stream 2 to pułapka Rosji. O przyszłości projektu mówił w audycji Świat w Powiększeniu Piotr Stępiński z Biznes Alert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: USA także uważają Nord Stream 2 za zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:00
Rząd Mateusza Morawieckiego chce zbudować regionalną koalicję sprzeciwiającą się budowie gazociągu Nord Stream 2. Do Polski i Ukrainy dołączyć mogą Inne kraje basenu Morza Bałtyckiego. - Zgadzamy się, że gazociąg Nord Stream 2  jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie - uważa premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perry. O Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na Skripala wpłynie na budowę Nord Stream II?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 12:47
– To, co się ostatnio wydarzyło, służy Polsce – mówił w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji FIBRE. Komentator w ten sposób odniósł się do zaostrzenia relacji między Zachodem a Rosją, w kontekście próby zabójstwa na terenie Wielkiej Brytanii byłego agenta GRU, Siergieja Skripala. W ocenie Londynu, za atak odpowiedzialna jest Rosja. 
rozwiń zwiń