Gospodarka

Polski wkład w kosmiczną misję Falcona

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 15:00
Na pokładzie rakiety Falcon-9, startującej w poniedziałek 2 kwietnia z przylądka Canaveral, znajdzie się instrument naukowy, nad którym pracowali m.in. Polacy. Posłuży on do obserwacji zagadkowych zjawisk w wysokich warstwach atmosfery.
Rakieta Falcon-9 zabierze instrument naukowy, nad którym pracowali polscy uczeni.
Rakieta Falcon-9 zabierze instrument naukowy, nad którym pracowali polscy uczeni.Foto: PIXABAY

Celem eksperymentu naukowego ASIM (ang. The Atmosphere-Space Interactions Monitor) jest badanie tajemniczych zjawisk i wyładowań, do których dochodzi w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery.

Badanie tajemniczych zjawisk

Instrument ten ma wystartować w poniedziałek 2 kwietnia o godzinie 16.30 czasu miejscowego z przylądka Canaveral na Florydzie. Na ziemską orbitę wyniesie go zbudowana przez firmę SpaceX rakieta nośna Falcon-9. Nad instrumentem pracowali m.in. specjaliści Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i polskiej firmy Creotech Instruments S.A.

Jak informuje Creotech Instruments, po odłączeniu się od rakiety Falkon-9 statek Dragon dostarczy materiały i sprzęt - w tym aparaturę ASIM - do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym powróci na Ziemię. Aparatura umieszczona zostanie w europejskim module stacji o nazwie Columbus.

"ASIM badać będzie relacje między tajemniczymi zjawiskami zachodzącymi w czasie silnych burz w stratosferze i mezosferze, na wysokości kilkudziesięciu tysięcy metrów nad powierzchnią Ziemi" – tłumaczy cytowany w komunikacie Jacek Kosiec z Creotech Instruments. Jako że zjawiska te zachodzą w czasie burz, kiedy niebo zasnuwają chmury, nie da się ich obserwować z powierzchni Ziemi. "Wiele wskazuje jednak na to, że mają wpływ na pogodę na Ziemi, a ich zbadanie pozwoli na tworzenie doskonalszych modeli klimatycznych naszej planety" - dodaje Kosiec.

Obserwacja zjawisk wpływających na telekomunikację

Na aparaturę ASIM składają się dwa instrumenty pomiarowe, które mają ze sobą współdziałać. Pierwszy z nich (MMIA – Modular Multi-Imaging Assembly, czyli zestaw kamer optycznych) będzie wykrywać i obserwować zjawiska zwane chwilowymi zdarzeniami świetlnymi, które wpływają na systemy telekomunikacyjne i dokładność systemów nawigacji satelitarnej.

Projekt został zrealizowany przez konsorcjum ASIM na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polscy naukowcy pomogą obejrzeć Słońce z bliska

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:52
Naukowcy już wkrótce będą mogli obejrzeć Słońce z tak bliska, jak nigdy dotąd. Umożliwi to sonda Solar Orbiter, której zadaniem będzie m.in. badanie rozbłysków na Słońcu. Znajdzie się na niej teleskop STIX zbudowany m.in. w Centrum Badań Kosmicznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Satelita "Światowid". Czy Polacy podbiją kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 19:00
Do niedawna myśleliśmy, że jest to poza naszym zasięgiem, a tymczasem polskie firmy ruszają na podbój kosmosu...
rozwiń zwiń