X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

W lutym budżet z nadwyżką. Spadł dług publiczny

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 10:44
Nadwyżka budżetu po lutym wyniosła 4.460,8 mln zł - podało Ministerstwo Finansów. Dochody wyniosły 62.020,3 mln zł - 17,4 proc. planu rocznego, a wydatki 57.559,5 mln zł, czyli 14,5 proc. planu rocznego.
Audio
  • Minister finansów Teresa Czerwińska wyjaśniła, że dobra sytuacja budżetowa wynika z kilku przyczyn.
W okresie styczeń-luty 2018 r. dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń-luty 2017 r. o 1,1 proc.
W okresie styczeń-luty 2018 r. dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń-luty 2017 r. o 1,1 proc.Foto: mf.gov.pl

Wpływy z podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 745,1 mln zł, czyli 16,3 proc. planu rocznego. W komunikacie napisano, że w okresie styczeń-luty 2018 r. dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - luty 2017 r. o 1,1 proc.

Więcej z PIT-u i CIT-u

"Bardzo wysoka baza odniesienia, a także znacznie przyspieszające w IV kwartale 2017 roku inwestycje (a co za tym idzie większe zwroty podatku na początku br.) sprawiły, że w okresie styczeń-luty 2018 r. dochody z podatku VAT były niższe niż zgromadzone w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jednakże wpływy w samym lutym z tego podatku były wyższe o 12,3 proc. rok do roku" - napisano w komunikacie.

Resort poinformował też, że w ramach pozostałych kategorii podatków: PIT, CIT, akcyza oraz gry, podatku od niektórych instytucji finansowych w okresie styczeń - luty 2018 r. odnotowano wzrost.

Ministerstwo poinformowało, że w okresie styczeń-luty 2018 dochody z podatku PIT były wyższe o 13,4 proc. r/r (tj. ok. 1,1 mld zł), dochody z podatku CIT były wyższe o 17,2 proc. r/r (tj. ok. 0,8 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 9,1 proc. r/r (tj. ok. 0,9 mld zł), a dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 2,6 proc. r/r.

Dobra sytuacja na rynku pracy

Jak informuje resort, wysokie dochody z podatku PIT wiążą się z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą. Wyższe wpływy z podatku CIT związane są przede wszystkim z działaniami uszczelniającymi, dobrą sytuacją gospodarczą (wzrost PKB w IV kwartale 2017 r. w ujęciu rocznym wyniósł 5,1 proc.) oraz podwyższonym popytem inwestycyjnym w kraju i na głównych rynkach eksportowych.

"W okresie styczeń-luty 2018 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 3,5 mld zł i było wyższe o 0,4 mld zł w stosunku do okresu styczeń-luty 2017 r." - podał resort.

Ministerstwo poinformowało, że wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń-luty 2018 r. wyniosło 57,6 mld zł tj. 14,5 proc. planu. W analogicznym okresie 2017 r. przekazano na wydatki 60,1 mld zł, tj. 15,6 proc. planu.

"Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń-luty roku ubiegłego jest wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o 5,2 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS" - tłumaczy resort.

Dług publiczny w dół

Jak poinformowała w wywiadzie dla Polskiego Radia minister finansów Teresa Czerwińska - spadł na koniec ubiegłego roku państwowy dług publiczny.

"Rok 2017 był pierwszym rokiem, kiedy zahamowaliśmy przyrost państwowego długu publicznego w ujęciu nominalnym. Jeżeli porównamy rok 2016 i 2017, to państwowy dług publiczny spadł o 3,4 mld zł" - powiedziała minister finansów.

"Umocnienie złotego to jest na pewno czynnik obiektywny, ale dodatkowo zmniejszenie potrzeb pożyczkowych państwa. Jeżeli państwo obserwujecie wykonanie budżetu, to proszę zwrócić uwagę na wykonanie chociażby deficytu w roku ubiegłym. 59,5 mld zł zaplanowany deficyt 25 mld zł wykonanie, więc redukujemy potrzeby pożyczkowe" - dodała Teresa Czerwińska.

Lepsza sytuacja finansów publicznych

"Dane o nadwyżce budżetu to dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu zmniejsza się udział długu publicznego w PKB, umożliwia to także wydatki państwa - tak dane o wykonaniu budżetu za styczeń i luty skomentowała prof. Elżbieta Mączyńska, prezes PTE.

"To jest nadwyżka, która oznacza też, że poprawia się sytuacja w finansach publicznych" - dodała.

Przyczyn tego zjawiska jest kilka - to relatywnie wysokie tempo wzrostu PKB, co potwierdzają także prognozy agencji ratingowych, a także poprawa w ściągalności podatków.

Z kolei wyższe PKB oznacza, oceniła ekspertka, że rosną przychody do budżetu państwa z tytułu podatków, spada bezrobocie, lekko podwyższa się stopy zatrudnienia.

Dobre perspektywy

"To pozwala na podejmowanie dodatkowych przedsięwzięć ze strony państwa, a potrzeby budżetowe są duże, bo są potrzeby społeczne, związane z 500 plus czy wydatki związane z uruchamianiem inwestycji publicznych" - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że "nawet instytucje międzynarodowe są zgodne co do tego, że perspektywy polskiej gospodarki są dobre".

Zastrzegła zarazem, że "ten wynik nie musi oznaczać, że cały rok taki będzie". "Ale wiele wskazuje na to, że może nastąpić poprawa także w całym roku" - dodała prof. Mączyńska.

PAP, ak, NRG 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd chce uszczelnić CIT i PIT

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 12:32
Ministerstwo Finansów chce uszczelnienia systemu podatków dochodowych. Resort skierował do konsultacji międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy o CIT i PIT. Nowe prawo ma wejść w życie w przyszłym roku. O zapowiadanych zmianach mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cieśla z Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochody, wydatki, większe wpływy. Resort finansów o stanie budżetu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 13:59
Po listopadzie deficyt budżetu państwa wyniósł 2,4 mld zł, co stanowiło 4,1 proc. w stosunku do deficytu przewidzianego w ustawie budżetowej na obecny rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie ulga dla firm za komercjalizację wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 09:49
Resort finansów planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla firm komercjalizujących swoje wynalazki - poinformował PAP dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet z nadwyżką. W styczniu wzrosły dochody z PIT, spadły z VAT

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 14:00
Po styczniu budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości 8,6 mld zł – podało Ministerstwo Finansów. Dobra sytuacja na rynku pracy przekłada się m.in. na wyższe dochody z PIT oraz mniejsze wydatki na FUS.
rozwiń zwiń