X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polskie firmy nie są innowacyjne i nie mogą korzystać z programu Horyzont 2020

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 16:35
Niska innowacyjność firm, brak tworzenia konsorcjów i współpracy zagranicznej - to m.in. powody, dlaczego Polska nieskutecznie korzysta z programu Horyzont 2020. Polska wpłaca do programu 3 proc. środków, z czego wykorzystuje 1 proc.
Niska innowacyjność firm, brak tworzenia konsorcjów i współpracy zagranicznej - to m.in. powody, dlaczego Polska nieskutecznie korzysta z programu Horyzont 2020.
Niska innowacyjność firm, brak tworzenia konsorcjów i współpracy zagranicznej - to m.in. powody, dlaczego Polska nieskutecznie korzysta z programu Horyzont 2020.Foto: shutterstock

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 jest największym w historii Wspólnoty programem dot. wspierania badań naukowych i innowacji. O dofinansowanie z programu mogą ubiegać się: indywidualni naukowcy, instytucje naukowe, konsorcja naukowo-przemysłowe, przedsiębiorstwa - szczególnie sektor MŚP. Projekty wybierane są w drodze naborów ogłaszanych przez Komisję Europejską. Oznacza to, że projekty z całej Unii konkurują ze sobą. Zaproszenia do składania wniosków są najczęściej kierowane do konsorcjów składających się z co najmniej trzech partnerów z trzech różnych państw europejskich.

Jakie wyzwania stoją przed beneficjentami? 

W czwartek w siedzibie resortu inwestycji i rozwoju odbyła się konferencja nt. wykorzystywania przez Polskę środków z programów centralnych, takich jak Horyzont 2020 oraz wyzwań, jakie stoją przed potencjalnymi beneficjentami programu.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży zwrócił uwagę, że jeśli w kontekście wykorzystywania przez Polskę pieniędzy z polityki spójności można mówić o dużym sukcesie, to w przypadku programów, takich jak Horyzont 2020 jest wiele do zrobienia. Podkreślił, że w przypadku tego programu, nasz kraj jest płatnikiem netto, czyli więcej do niego wpłacamy niż z niego korzystamy. Obecny na konferencji przedstawiciel resortu nauki i szkolnictwa wyższego wyjaśnił, że wpłacamy 3 proc. wartości całego programu, a wykorzystujemy 1 proc.

Polski wkład finansowy do programu to 240 mln euro

Chorąży zapewnił, że MIiR pracuje nad tym, abyśmy byli beneficjentami nie tylko polityki spójności, ale "byli w stanie zaakcentować swoją rolę w programach centralnych, by nie być płatnikiem netto tych programów". Dodał, że akcent na to kładzie również Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Według raportu przygotowanego przez firmę Ecorys nt. udziału polskich beneficjentów w programie Horyzont 2020, polski wkład finansowy do programu to 240 mln euro; wykorzystujemy ledwie 1 proc. całej puli programu. To - jak wyjaśniła dr Marta Mackiewicz - stawia nas na 15. miejscu we Wspólnocie. Zwróciła uwagę, że jeśli chodzi o średnie finansowanie na mieszkańca, to tu Polska jest już w na szarym końcu UE. Liderami w rankingach wykorzystania środków z Horyzontu 2020 są: Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Hiszpania i Francja.

Według raportu głównymi barierami w sięganiu po pieniądze z Horyzontu 2020 przez polskich beneficjentów to:

  • relatywnie niska innowacyjność polskich podmiotów
  • słaba znajomość języka angielskiego
  • brak doświadczenia w aplikowaniu środków z Horyzontu

Mackiewicz zwróciła uwagę, że polscy beneficjenci się zrażają, kiedy nie uda im się za pierwszym razem otrzymać dofinansowania, a to rzadko się zdarza. Polskie firmy czy jednostki naukowe w niedostateczny sposób włączają się w międzynarodowe sieci, nie tworzą konsorcjów, co jest niezbędne, by sięgnąć po pieniądze z Horyzontu. Polskie instytuty badawcze i uczelnie mają też niską rozpoznawalność w UE, a ośrodki naukowe nie współpracują z przemysłem.

Bez innowacyjności polskie firmy nie dogonią Europy  

Uczestniczący w konferencji przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej Krzysztof Wójcik, podkreślił, że jedynym czynnikiem decydującym o sukcesie w Horyzoncie to jakości potencjał rozwojowy projektu. "Tutaj konkurencja jest na najwyższym poziomie" - zaznaczył.

Wskazał, że w Polsce nadal mało się przeznacza na B+R, czyli badania i rozwój. Wskazał, że w porównaniu do państw UE, gdzie średnia wynosi 2 proc., u nas jest to niewiele ponad 1 proc. PKB. "Jeżeli nie zwiększymy tych nakładów, trudno nam będzie dogonić Europę w innowacyjnym rozwoju" - podkreślił przedstawiciel KE.

Zalety dofinansowania 

Jeżeli chodzi o mocne strony Polski, to w raporcie wskazano na m.in.: szeroki zakres informacji, promocji i wsparcia doradczego ze strony Krajowego Punktu Kontaktowego. Mocnym punktem jest też łączenie programów krajowych z tymi z Horyzontu 2020. Beneficjenci, którzy nie otrzymają dofinansowania w Horyzoncie, łatwiej aplikują w programach krajowych. Kolejną zaletą jest też duży potencjał sektora MŚP w obszarze nowych technologii.

PAP, NGR, KW 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie 1 mld zł na wsparcie innowacji. To pomoże Polsce awansować z szarego końca rankingów innowacyjności?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 19:10
1 mld zł - takim budżetem będzie dysponować nowy międzyresortowy program wspierania innowacji – Infostrateg. Rozpoczęcie prac nad jego powstaniem ogłosił w środę, 31 maja, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas inauguracji konferencji Impact'17 w Krakowie. Czy projekt ten pomoże Polsce w przyszłości awansować z szarego końca rankingów innowacyjności, na którym nasz kraj znajduję się obecnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

430 mln zł dla firm na innowacyjne produkty. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 13:08
Konsorcja mikro-, małych i średnich firm mogą otrzymać dofinansowanie z pieniędzy UE na projekty inwestycyjne, w efekcie których powstaną innowacyjne produkty w regionie Polski Wschodniej. Na ten cel przeznaczono 430 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwiej będzie prowadzić działalność innowacyjną w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 20:57
Likwidacja lub ograniczenie barier w prowadzeniu działalności innowacyjnej oraz podniesienie atrakcyjności podatkowych instrumentów wsparcia działalności innowacyjnej w Polsce - takie mają być skutki ustawy, którą w środę bez poprawek zaakceptował Senat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Jarosław Gowin o drugiej ustawie o innowacyjności: to będzie przełom

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 15:00
Ulgi podatkowe to najważniejszy instrument wspierania przedsiębiorczości - mówił w środę w Gdańsku wicepremier Jarosław Gowin. Ocenił, że po wejściu w życie tzw. drugiej ustawy o innowacyjności Polska będzie w czołówce państw tworzących podatkowe warunki do rozwoju innowacyjnej gospodarki.
rozwiń zwiń