X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

ASF. Weterynarze zablokowani. Hodowcy w Dawidach buntują się

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 13:03
Hodowcy trzody chlewnej z miejscowości Dawidy w województwie lubelskim zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy mieli przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń.
Audio
  • Hodowcy trzody chlewnej z miejscowości Dawidy w województwie lubelskim zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy mieli przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych ASF. O tej sprawie na antenie radiowej Jedynki Tomasz Matusiak rozmawiał z ekspertami.
Dawidy w województwie lubelskim i okoliczne miejscowości to obecnie strefa zagrożona ASF.
Dawidy w województwie lubelskim i okoliczne miejscowości to obecnie strefa zagrożona ASF.Foto: Pixabay

Rolnicy nie chcą się zgodzić na zabijanie zdrowych zwierząt. Zarzucają lekarzom weterynarii, że nie zachowują oni zasad ostrożności podczas kontroli gospodarstw.

Podważają decyzję lekarzy weterynarii

"Wystosowałem apel do rządu o zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa lekarzom wykonującym swoje obowiązki w ramach inspekcji weterynaryjnej mówił w rozmowie na antenie radiowej Jedynki z Tomaszem Matusiakiem Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady lekarsko Weterynaryjnej.

Jak zauważył rozmówca - podważanie merytoryczności decyzji wydanych zgodnie z prawem jest najkrótszą drogą do rozprzestrzeniania się pomoru świń.

Do prokuratury

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk - sprawa blokady w Dawidach została skierowana do prokuratury.

Dawidy oraz okoliczne miejscowości to obecnie strefa zagrożona ASF. Prawo Unijne, międzynarodowe zakłada likwidację ogniska choroby,  podkreśla Główny Lekarz Weterynarii. W miejscowości tej wykrytych zostało 6 ognisk ASF. Rolnicy z tego regionu nie mogą  sprzedawać świń ani pochodzących od nich produktów.

ASF w Dawidach oznacza także przymusowy ubój w okolicy. Sytuację kontrolują służby weterynaryjne.

Tomasz Matusiak, ak, NRG

 

Zobacz więcej na temat: afrykański pomór świń świnie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mimo ASF branża trzody chlewnej na plusie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 08:09
Na przekór ASF pogłowie trzody chlewnej w Polsce wzrosło i w końcu ubiegłego roku, według GUS, ukształtowało się na poziomie 11 milionów 900 tysięcy sztuk. Tym samym było największe od 6 lat. W stosunku do roku 2016 wzrost wyniósł ponad 7 procent. Do powiększenia chowu świń zachęcały wyższe ceny żywca. Jak wynika z danych ministerstwo rolnictwa, w ubiegłym roku przeciętna cena skupu trzody chlewnej wyniosła 5 złotych i 20 groszy za kilogram i była prawie o 9 procent wyższa od tej z roku 2016. Widać więc, że mimo trudności branża się rozwija.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ASF: 1,5 tys. przypadków wirusa u dzików

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 15:48
Około półtora tysiąca przypadków afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u dzików na terytorium Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przypadki wirusa ASF. Resort rolnictwa przypomina o bioasekuracji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:23
Pojawiły się kolejne przypadki wirusa ASF, choć udało się ograniczać jego występowanie na dotychczasowym obszarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą ułatwienia w sprzedaży tuczników ze stref ASF

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 14:40
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczacej ASF, który ma ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 2014 r. wykryto 172 ogniska ASF. Są kolejne

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 12:57
Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwach w woj. lubelskim. W tym roku w Polsce wykryto 68 ognisk tej choroby u świń.
rozwiń zwiń