X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rząd: PPK zwiększą bezpieczeństwo obywateli. Opozycja mówi o OFE-bis

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 19:17
Wiceminister finansów Piotr Nowak przedstawiając w sejmie projekt ustawy o PPK powiedział, że to kompleksowa regulacja dotycząca programu powszechnego, dobrowolnego, długoterminowego gromadzenia oszczędności. Opozycja projekt skrytykowała.
Sejm RP. Zdjęcie ilustracyjne.
Sejm RP. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: sejm.gov.pl

Wiceszef resortu finansów wyjaśnił, że zmiana ma służyć budowie długoterminowych oszczędności oraz zwiększeniu bezpieczeństwa obywateli i stabilności systemu finansów publicznych, a także rozwojowi lokalnego rynku kapitałowego oraz podniesieniu potencjału rozwoju gospodarki.

"Jednym z priorytetów programu budowy kapitału jest budowa stabilnego w długim terminie i powszechnego, dobrowolnego systemu emerytalnego opartego o trzeciofilarowe programy oszczędnościowe" - tłumaczył wiceminister.

Pieniądze w ramach PPK prywatną własnością

Zaznaczył, że program jest przeznaczony dla ok. 11,5 mln osób zatrudnionych. Wyjaśnił, że osoby zatrudnione w największych firmach będą mogły zacząć oszczędzać w PPK od 1 lipca 2019 r., następnie co 6 miesięcy program będzie rozszerzany na kolejne grupy podmiotów, w tym jednostki sektora finansów publicznych. Funkcje organizacyjną i koordynująca przedsięwzięcia będzie pełnił Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

"Projekt przesądza wprost, że środki gromadzone w ramach PPK będą stanowić prywatną własność uczestników. Wprowadzony mechanizm oszczędzania w ramach PPK będzie istotnym instrumentem gromadzenia własnych oszczędności poszczególnych uczestników programu w celu wykorzystania ich po zakończeniu aktywności zawodowej" - mówił.

Tłumaczył, że każdy zatrudniony zostanie zapisany automatycznie, ale będzie mógł zrezygnować na podstawie deklaracji składanej podmiotowi zatrudniającemu. Wskazał na przewidziane w projekcie zachęty do oszczędzania, bezpieczeństwo systemu - nadzór nad programem będzie sprawował KNF. Poinformował, że ustawa co do zasady ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r., w związku z tym prosił o pilne prace nad nią.

Obecny system budzi obawy

Tadeusz Cymański przedstawiając stanowisko PiS powiedział, że projekt jest reakcją na bardzo poważny problem związany z systemem zabezpieczenia społecznego. "Mamy wszyscy świadomość, że obecnie funkcjonujący system jest dalece niewystarczającym i nie spełnia oczekiwań. Co więcej, budzi bardzo poważne obawy co do przyszłości" - powiedział. Wskazał na zadłużenie ZUS, co obciąża przyszłe pokolenia. "Właśnie ten rząd (...), jako jeden z najważniejszych celów postawił sobie próbę zmierzenia się z tym problemem" - zapewnił.

Mówił, że np. Program 500+ miał m.in. być - i jest - projektem sprzyjającym przełamaniu katastrofy demograficznej. Jego zdaniem nie można zagwarantować, że system będzie idealny, ale można uczynić go najbardziej bezpiecznym. "Jest to pewna propozycja, żeby zwiększyć bezpieczeństwo milionów ludzi w starszym wieku" - podkreślił.

Nie ma gwarancji dla przyszłego emeryta

Izabela Leszczyna (PO) mówiła, że PiS chce wprowadzić nowy system za trzy miesiące, ale pracownicy kompletnie nie wiedzą o co chodzi. "Na rynek kapitałowy mają popłynąć najpierw miliony, potem miliardy - na rynek, który jest kompletnie do tego nieprzygotowany, na rynek, który przeżywa bardzo poważny kryzys" - oceniła. Odnosząc się do bezpieczeństwa systemu powiedziała, że nadzór finansowy, za który od trzech lat odpowiada PiS, nie potrafił ochronić tysięcy Polaków przed oszustwem GetBacku, w wyniku którego ludzie stracili na rynku finansowym 2,5 mld zł.

"W oszczędnościach emerytalnych bezpieczeństwo inwestowania jest pierwszoplanowe, kluczowe i najważniejsze" - podkreśliła. "Tymczasem w projekcie nie ma żadnych gwarancji dla przyszłego emeryta" - uważa Leszczyna. Posłanka pytała, dlaczego, skoro system jest tak dobry, to sektor publiczny przystąpi do niego dopiero w 2021 r. Jej zdaniem o projekcie należy dyskutować w komisji, ale PO go nie poprze.

Grzegorz Długi z Kukiz'15 mówił, że rząd w projekcie tym wyciąga rękę nie do przyszłych emerytów, ale "po nasze pieniądze, po pieniądze emerytów i rencistów przede wszystkim". Według niego PPK to nic innego tylko OFE-bis.

Kukiz'15 za odrzuceniem

"Mamy powtórkę z rozrywki, nie dajmy się na to nabrać" - ostrzegał Długi. Zaznaczył, że pieniądze ze składek trafią do instytucji finansowych, ale nie państwowych, tylko prywatnych. "To droga do katastrofy finansowej, niektóre kraje przez to przechodziły" - mówił.

"Tak naprawdę to nowy podatek (...), przynajmniej parapodatek, koszty pracy będą się zwiększały, a nie zmniejszały" - mówił. "Podobną ściemą jest dobrowolność PPK" - ocenił tłumacząc, że projekt nakłada na pracodawców przymus utworzenia PPK i grzywny dla tych, którzy nie będą chcieli założyć PPK.

Długi złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, ale zapowiedział, że jego klub jest otwarty na dyskusję o systemach zabezpieczenia ludzi na starość.

Gdzie trafią pieniądze?

Krytycznie o projekcie mówiła też Paulina Hennig-Kloska (N), nazywając go skokiem na kasę podatników. Jej zdaniem większość pieniędzy oszczędzanych w ramach PPK trafi do państwowych projektów inwestycyjnych, a nie na rynek kapitałowy.

"Program zawiera tak dużo wad, że ostatecznie najprawdopodobniej podzieli losy innych programów emerytalnych i ani nie stanie się powszechny, ani nie zabezpieczy przyszłości emerytalnej Polaków" - uważa przedstawicielka N. Dodała, że największą grupa wykluczonych z nowego programu są osoby samozatrudnione, których emerytury są głodowe, a które - poprzez Fundusz Pracy - będą finansować ten system.

Hennig-Kloska mówiła też o "ogromnych" kosztach dla pracodawców, z których wielu już dziś przeżywa trudności.

Wiceminister wyjaśnia 

Odnosząc się do uwag i pytań posłów wiceminister Nowak wyjaśnił m.in., że jednoosobowe firmy są pominięte w PPK, bowiem nie ma w nich relacji między pracodawcą i pracownikiem. Poza tym dla takich osób przewidziano zwiększenie odpisów związanych z oszczędzaniem w IKZE.

Zapewnił też, że wybór funduszu inwestycyjnego będzie podejmowany w porozumieniu z uczestnikami systemu, a nie jednostronnie przez zarząd firmy. Przypomniał, że oprócz OPZZ wszystkie organizacje zrzeszone w Radzie Dialogu Społecznego pozytywnie wypowiedziały się o projekcie.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe kołem ratunkowym dla przyszłych emerytur. Czy zachęty skuszą Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 14:06
Czy uda się zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania, zwłaszcza gdy mamy złe prognozy demograficzne, a społeczeństwo się starzeje, co niekorzystnie wpłynie na wysokości przyszłych emerytur? Z pomocą mają przyjść Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe: rząd przyspiesza prace nad projektem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 15:04
Rząd przyspiesza z projektem Pracowniczych Planów Kapitałowych. W najbliższym miesiącach chce wprowadzić na ścieżkę legislacyjną Program Budowy Kapitału. Dzięki niemu wzrosnąć mają nasze oszczędności, a w konsekwencji także przyszłe emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata PR24. Eksperci o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 11:50
Projekt wprowadzający Pracownicze Plany Kapitałowe zostanie zmodyfikowany. W resorcie finansów trwają konsultacje dot. projektu, do którego partnerzy społeczni i instytucje finansowe zgłosiły w sumie 1022 poprawki. O PPK mówili w audycji Debata PR24 prof. Leokadia Oręziak (SGH), dr Paweł Wojciechowski (główny ekonomista ZUS), Paweł Borys (prezes Polskiego Funduszu Rozwoju i autor pomysłu PPK), Małgorzata Rusewicz (prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych) i Bogdan Grzybowski (ekspert OPZZ i członek Rady Nadzorczej ZUS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strona społeczna pozytywnie zaopiniowała projekt dot. PPK. Ma jednak pewne uwagi

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 08:36
Strona społeczna pozytywnie oceniła projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jak napisano we wspólnym stanowisku, program może przyczynić się do poziomu oszczędności gospodarstw domowych, a także poprawić ich strukturę i efektywność gromadzenia środków. Ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki podkreśla jednak, że w projekcie potrzebne są dalsze zmiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zajmie się Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 07:36
Pracownicze Plany Kapitałowe coraz bliżej. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem dotyczącym dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Zapis do programu będzie automatyczny, ale uczestnictwo będzie dobrowolne.
rozwiń zwiń