X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wraz z niepodległością odradzało się szkolnictwo wyższe. W 1932 r. w Polsce było 50 tys. studentów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 20:01
Gościem audycji Bardzo Ważny Projekt w radiowej Trójce był prof. Wojciech Morawski z SGH, z którym rozmawiał Wiktor Legowicz. Tematem było kształcenia się Polaków w czasie zaborów oraz po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.
Audio
  • Prof. Wojciech Morawski z SGH, z którym rozmawiał w radiowej Trójce Wiktor Legowicz - przypomniał jak wyglądało szkolnictwo wyższe w czasie zaborów oraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet WarszawskiFoto: Pixabay

Gość opowiadał o tym, jak w poszczególnych zaborach wyglądało szkolnictwo wyższe. Przypomniał, że pełna swoboda pod tym względem panowała jedynie w Galicji, gdzie działały dwa uniwersytety i politechnika. Były to w tamtym czasie - podkreślił - jedyne polskie uczelnie.

Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości - mówił Wojciech Morawski - gdy Warszawę opuścili Rosjanie i została ona opanowana przez Niemców, w stolicy zaczęły działać Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.

Po pełnym odzyskaniu niepodległości przez Polskę - powstawały kolejne wyższe uczelnie, m.in. uniwersytet w Poznaniu, katolicki uniwersytet w Lublinie oraz uniwersytet w Wilnie. Potem dołączały do nich kolejne mniejsze uczelnie.

W roku 1932 w Polsce było 50 tys. studentów, a szkoły wyższe pomimo wielu problemów - m.in. z kadrą naukową szybko się profesjonalizowały - powiedział profesor Morawski.

Wiktor Legowicz, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak