X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

FTSE Russell: Pierwszy w historii taki awans polskiego rynku kapitałowego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 21:28
Od poniedziałku o warszawskim parkicie nie będziemy już mówić jak o rynku rozwijajacym się, a rozwiniętym. Tak zdecydowała firma FTSE Russell, która zajmuje się tworzeniem tzw. indeksów benchmarkowych. Co to de facto oznacza, a najważniejsze, kto na tej zmianie zyska, a kto straci - mówił Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz w Domu Maklerskim TMS Brokers w radiowej Jedynce w rozmowie Błażejem Prośniewskim.
Audio
  • Na temat awansu polskiego rynku kapitałowego - radiowej Jedynce z Bartoszem Sawickim, kierownik Departamentu Analiz w Domu Maklerskim TMS Brokers rozmawiał z Błażej Prośniewski/Naczelna Redakcja Gospodarcza
FTSE Russell jest jedną z wielu firm, które zajmują się tworzeniem indeksów benchmarkowych
FTSE Russell jest jedną z wielu firm, które zajmują się tworzeniem indeksów benchmarkowychFoto: Shutterstock

Awans Polski jest pierwszym takim wydarzeniem w FTSE od prawie dekady. I choć symbolicznie jest to ważna zmiana, to jak mówił gość radiowej Jedynki Bartosz Sawicki, płynące z tego korzyści finansowe dla GPW są dyskusyjne. 

- Okaże się, że z tego tytułu z polskiego rynku kapitałowego odpływa, lub już odpłynęło, około 500 mln dolarów. Dlatego awans jest problematyczny. Przed awansem Polska miała nie tylko większą wagę w koszyku indeksów krajów rozwijających się, ale również nasze spółki były zaliczane do spółek większych, więc to nie jest tak, że to Polska ma mniejszą wagę, ale nasze spółki są zaliczane do spółek o małej kapitalizacji  - wyjaśnił. 

Nie demonizujmy awansu

- Inwestorzy byli do tego przygotowani i kapitał powoli odpływał z kraju - dodał ekspert. Gość radiowej Jedynki stwierdzi, że nie należy jednak tego demonizować, bo w dłuższej perspektywie awans będzie miał pozytywny wpływ na nasz rynek kapitałowy i będzie sprzyjał największym polskim spółkom. 

Co może ograniczyć odpływ kapitału?

I właśnie czynnikiem, który może nieco ograniczyć odpływ kapitału z GPW jest fakt, że osiem spółek z WIG20 zostało włączonych w skład najważniejszego paneuropejskiego indeksu giełdowego Stoxx Europe 600. Są to spółki: PKO BP, Pekao SA, Santander, KGHM, Orlen, PZU, LPP i CD Projekt. A to - jak mówi Bartosz Sawicki - może wygenerować dodatkowy popyt na ich akcje.

Polska zyska dostęp do światowych inwestorów? 

Prezes GPW Marek Dietl optymistycznie twierdzi, że do tej pory mieliśmy dostęp do 13 proc. światowych inwestorów, ponieważ ponad 80 proc. z niż ogranicza swój mandat do rynków rozwiniętych, więc teraz powinni inwestować u nas.

- FTSE Russell jest jedną z wielu firm, które zajmują się tworzeniem indeksów benchmarkowych i niestety z punktu widzenia polskiego rynku kapitałowego nie jest najważniejszą firmą - wyjaśnił ekspert.

Najważniejszą z nich jest MSCI i to właśnie do tych indeksów odnosi się większość zarządzających na rynkach globalnych. MSCI klasyfikuje Polskę jako rynek rozwijający się.

- Porównując skalę kapitału, który podążą za indeksami to MSCI jest on kilkukrotnie większy wartościowo - podkreślił Bartosz Sawicki.  

Awans nie powstrzyma paniki na rynku 

Powstaje pytanie, czy zmiana klasyfikacji Polski będzie działała stabilizująco na nasz rynek kapitałowy? Obecnie jakakolwiek panika na rynku powoduje odpływ kapitału do bezpieczniejszych przystani, czyli rynków rozwiniętych. 

- Nie wydaje mi się żeby coś się zmieniło, bo najważniejszy z punktu widzenia przepływu kapitału jest rynek obligacji skarbowych a nie rynek akcji obrazowany przez klasyfikację mniejszej firmy jaką jest FTSE Russel - podsumował ekspert. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Błażej Prośniewski, kw 

Zobacz więcej na temat: giełda papierów wartościowych
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GPW. Zmiany na rynku instrumentów pochodnych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:05
GPW wprowadza do obrotu kontrakty terminowe na akcje spółek z branży wysokich technologii: Livechat, Playway oraz Ten Square Games. Zmieniaja się zasady obliczania i publikacji indeksów mWIG40, WIG20TR, mWIG40TR oraz sWIG80TR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec tygodnia na GPW na minusie, ale z rekordowymi obrotami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 17:16
Wartość obrotu akcjami na GPW przekroczyła 5,4 mld zł. Była to ostatnia sesja przed włączeniem Polski do indeksów rynków rozwiniętych przez FTSE Russell i Stoxx. Główne indeksy zakończyły dzień niewielkimi zmianami. WIG20 spadł o 0,05 proc. na zamknięciu, a obroty na spółkach z indeksu wyniosły 4,7 mld zł.
rozwiń zwiń