X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ekspert wskazuje, jak mamy dogonić bogatsze kraje

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 17:30
Podtrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego to najważniejsze wyzwanie polityczno-gospodarcze - uważa główny Ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski.
Audio
  • Podtrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego to najważniejsze wyzwanie polityczno-gospodarcze - uważa główny Ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski. (Cz.1)
  • Główny Ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski - mówi o tworzeniu warunków dla podtrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego Polski (Cz.2)
Polska musi utrzymać wysokie tempo PKB, by dogonić bogatsze kraje - uważa ekspert PFR.
Polska musi utrzymać wysokie tempo PKB, by dogonić bogatsze kraje - uważa ekspert PFR.Foto: Pixabay

Ekspert przedstawił w siedzibie PFR swój raport specjalny "Doganianie bogatszych przez biedniejszych w literaturze ekonomicznej i w praktyce gospodarczej minionego wieku - wnioski dla Polski".

Stworzyć warunki

Jak zaznaczył najważniejsze dla podtrzymania wysokiego wzrostu jest stworzenie warunków do inwestowania w środki produkcji i umiejętności. Ważne jest też uodparnianie gospodarki na kryzysy i szoki gospodarcze.

Według Pawła Dobrowolskiego, to co odróżnia państwa biedne od bogatych to to, że na przykład w Stanach Zjednoczonych przez dwa wieki odnotowywano coroczne tempo wzrostu w wysokości około 1,8 - 1,9 procent. Państwom biedniejszym zdarzają się natomiast epizody o wiele szybszego wzrostu bo nawet 5 czy 10 procent rocznie. Są to jednak epizody, które po kilku latach załamują się.

Dobra jakość instytucji

Ważne jest więc utrzymanie stabilnego rozwoju rok po roku - uważa główny ekonomista PFR. Dodał, że aby tak się stało potrzebna jest dobra jakość instytucji. Jedną z nich jest na przykład prawo własności, które może bardzo różnie działać w różnych gospodarkach.

Czym lepiej jest chroniona własność w danej gospodarce tym lepszy rozwój - podkreślił Dobrowolski. Ważne są też instytucje współbieżne jak prawo upadłościowe, spadkowe i wiele tego typu innych instytucji. Czym sprawniej one alokują środki do ich najlepszego zastosowania, tym gospodarka rozwija się wydajniej. 

Zaawansowana produkcja

Główny Ekonomista PFR zaznaczył, że Polska może kontynuować dalszy rozwój pod warunkiem wytwarzania wysoko zaawansowanych technologicznie produktów i usług w takich obszarach jak bezzałogowe statki powietrzne, biotechnologia czy teleinformatyka.

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak