X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Debata: gospodarczy patriotyzm filarem naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 17:07
W debacie "100 lat polskiej gospodarki" towarzyszącej gali z okazji rozstrzygnięcia tegorocznej edycji radiowego plebiscytu "Lubię, bo polskie", którą prowadził Arkadiusz Ekiert, wzięli udział: Adam Burak, dyrektor wykonawczy ds. komunikacji korporacyjnej PKN Orlen oraz wiceprezes Energa Obrót S.A. Dariusz Chrzanowski.
Audio
  • Debata pod hasłem "100 lat polskiej gospodarki" towarzyszyła tegorocznej edycji radiowego plebiscytu "Lubię, bo polskie". Arkadiusz Ekiert z Naczelnej Redakcji Gospodarczej rozmawiał z Adamem Burakiem, dyrektorem wykonawczym ds. komunikacji korporacyjnej PKN Orlen oraz wiceprezesem Energa Obrót S.A. Dariuszem Chrzanowskim.
Debata 100 lat polskiej gospodarki.
Debata "100 lat polskiej gospodarki".Foto: Polskie Radio

Jak zauważył Adam Burak z Orlenu - filarem polskiej gospodarki powinien być gospodarczy patriotyzm. Dodał, że 60 proc. przychodów spółki generują rynki zagraniczne. W Polsce - jak mówił - Orlen posiada 1700 stacji, na których spółka rozpoczęła w tym roku duża akcję "Pij polskie soki". Dzięki temu wzrost sprzedaży soków na stacjach Orlenu w porównaniu z poprzednim rokiem wyniósł 80 proc.

Orlen to nie tylko paliwa

Dodał, że firma wykorzystuje sieć swoich stacji do sprzedaży nie tylko paliw, ale także innych produktów wytworzonych w Polsce i przez polskich producentów. Jakpowiedział Adam Burak - spółka z importera stara się zostać eksporterem, by w ten sposób wzmacniać krajową gospodarkę. 

Zdaniem wiceprezesa Energa Obrót S.A. Dariusza Chrzanowskiego - przez 100 lat wzrostu polskiej gospodarki branża energetyczna odgrywała kluczową rolę. Przyczyniła się - mówił - m.in. do budowy i wzrostu Portu w Gdyni.

Z importera eksporter

Jeden z wątków debaty dotyczył przyszłości w Polsce branży elektromobilnej. Jak zauważył Adam Burak - choć w związku z tym popyt na paliwa do aut będzie się w przyszłości zmniejszać, to zapotrzebowanie na produkty petrochemiczne będzie rosło. Orlen - zapowiedział rozmówca - planuje w najbliższych 5 latach zainwestować 8,5 mld zł w rozwój petrochemii i z importera stać się eksporterem produktów petrochemicznych. 

Dariusz Chrzanowski podkreślił, że w perspektywie 10-20 lat - energetyka będzie odgrywała kluczową rolę w budowie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw, w tym w dziedzinie elektromobilności. Głównym wyzwaniem dla polskiej energetyki - dodał - jest zapewnienie taniego prądu w najbliższych latach. Zapytany o zapowiadane podwyżki cen prądu w Polsce, odparł, że Ministerstwo Energii pracuje nad rekompensatami dla klientów indywidualnych i mniejszych firm.

Z węgla szybko nie zrezygnujemy

Gość debaty ocenił, że "wyjście w 100 proc." polskiej energetyki z węgla nie jest możliwe, ale częściowe podniesienie efektywności wytwarzania prądu z węgla, plus uzupełnienie go o atom, jest sposobem by walczyć z drastycznymi podwyżkami cen energii. 

Adam Burak z Orlenu pytany o ceny paliw na stacjach benzynowych - które ostatnio spadły - odparł, że w dużej mierze wpływa na nie cena ropy na świecie i kurs dolara amerykańskiego.

Orlen - zauważył rozmówca - dywersyfikuje dostawy ropy naftowej ze świata i dziś już 30 proc. sprowadzanej ropy pochodzi z innych kierunków niż Rosja, co powinno sprawić, by ceny na polskich stacjach były jak najniższe, a na tle Europy są obecnie w Polsce i tak niskie.

ak, NRG    

       

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paliwa: podwyżki powinny wyhamować

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 15:05
W mijającym tygodniu tankowanie oleju napędowego i autogazu było najdroższe od początku roku. Podwyżki w najbliższych dniach powinny jednak wyhamować, a kierowcy tankujący benzynę mogą liczyć, że na stacjach zapłacą mniej - przewidują analitycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochód spalinowy już za kilka lat nieopłacalny?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 15:50
Już za kilka lat ceny samochodów elektrycznych i spalinowych wyrównają się, a kupowanie tych drugich straci ekonomiczne uzasadnienie - ocenił podczas poniedziałkowej debaty w Sosnowcu prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcin Korolec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża energetyczna pomogła w odbudowie infrastruktury kraju

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:20
Wieczorem poznamy laureatów radiowego konkursu "Lubię, Bo Polskie", którego celem jest promowanie krajowych produktów, usług oraz wspieranie naszych firm. Wybrana zostanie także firma stulecia, którą uhonoruje grupa kapitałowa Energa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyczne rozterki na kolejne dekady. Bez węgla ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:20
Do konsultacji społecznych trafił projekt Planu Energetycznego do 2040 roku. Rząd stawia na atom, węgiel, fotowoltaikę, a energetyka wiatrowa ma stać na dwóch nogach - morskiej i lądowej.
rozwiń zwiń