X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

E-zwolnienia wyparły papierowe, ale nie do końca

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 11:00
Liczba e-zwolnień wystawionych przez lekarzy w całym kraju od początku grudnia przekroczyła już 450 tys. - poinformował rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że zwolnienia papierowe nie sięgnęły progu 1 proc.
Już ponad 112 tys. lekarzy ma zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych uprawniający do wystawiania e-ZLA.
Już ponad 112 tys. lekarzy ma zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych uprawniający do wystawiania e-ZLA.Foto: Pixabay

"Pamiętajmy, że od grudnia tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie są podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego" - zaznaczył rzecznik ZUS-u. Zapewnił jednak, że pacjenci nie będą poszkodowani.

Najwięcej zwolnień w poniedziałek

Z danych przekazanych przez ZUS wynika, że od 1 do 7 grudnia lekarze w całym kraju wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych, zaś tylko w czwartek do ZUS wpłynęło blisko 83 tys. e-ZLA.

"Największą liczbę wystawionych e-zwolnień ZUS odnotował w poniedziałek i było ich blisko 151 tys. Co ważne, już ponad 112 tys. lekarzy ma zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych uprawniający do wystawiania e-ZLA, a prawie 104 tys. lekarzy otrzymało z ZUS certyfikat umożliwiający podpisywanie zwolnień elektronicznych. Obecnie jedynie 1,5 proc. medyków wystawiających zwolnienia nie dysponuje własnym profilem na PUE ZUS" - poinformował Andrusiewicz.

Rzecznik zaznaczył, że do ZUS wpłynęło jedynie 2,7 tys. zaświadczeń papierowych, "które od 1 grudnia nie powinny być honorowane, jako nie mające umocowania w przepisach prawa". Andrusiewicz przypomniał, że podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od 1 grudnia jest zwolnienie w formie elektronicznej. "Pamiętajmy przy tym, że czasową niezdolność do pracy, potwierdza również wydruk z systemu elektronicznego" - dodał.

Papierowe zwolnienia nadal uznawane

ZUS informuje, że w wypadku, gdy pacjent otrzyma od lekarza zaświadczenie papierowe, które jest niezgodne z obowiązującymi przepisami, nie będzie ponosił żadnych konsekwencji takiej decyzji lekarza.

"Dlatego jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, może być on wyjątkowo dokumentem, na podstawie którego ZUS oraz pracodawca wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później, niż 7 dni od jego otrzymania" - wyjaśniał Andrusiewicz.

O czym pamiętać?

Co ważne, ZUS w niektórych przypadkach może uznać papierowe zwolnienie nawet gdy nie znajdą się na nim wszystkie dane. Ważne jednak, by znalazły się tam: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a także - w przypadku osoby, którą płatnik będzie się opiekował - jej dane.

"Jeśli tego typu danych zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić. Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy, należy pamiętać o NIP płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy" - wskazał rzecznik ZUS.

PAP/ZUS, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od połowy roku rewolucja w wystawianiu zwolnień. Będą tylko e-zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:02
Od 1 lipca 2018 roku zwolnienia będą wystawiane w wersji elektronicznej. Innych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie honorował. Znane nam papierowe L-4 odchodzą w przeszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektroniczne zwolnienie trafi natychmiast do pracodawcy i ZUS-u

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 11:28
Od 1 lipca zwolnienia lekarskie będą przekazywane automatycznie do pracodawcy i do ZUS-u. O elektronicznych zwolnieniach (e-ZLA), które będą jedyną dopuszczalną formą ich wystawiania, mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-zwolnienia a zwolnienia tradycyjne

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 17:33
W kolejnym odcinku "ZUS dla Ciebie" mówiliśmy o korzyściach, jakie dają pacjentowi elektroniczne zwolnienia lekarskie. Te bowiem, ułatwiają życie nie tylko lekarzowi. E-zwolnienia to także mniej obowiązków dla samych pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy rekordowo schorowani, zwłaszcza na depresję

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 10:51
Z nieopublikowanych jeszcze danych ZUS wynika, że w 2017 roku padł w Polsce rekord liczby wystawionych zwolnień lekarskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-zwolnienia. Konsultanci ZUS pomogą lekarzom

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:15
Już w najbliższą sobotę e-zwolnienia stają się jedyną możliwą formą zwolnień lekarskich. ZUS chce ułatwić lekarzom przejście od formy papierowej do e-ZLA. Dłużej otwarte będą sale obsługi klienta i Centrum Obsługi Telefonicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze wystawili dziś ponad 100 tys. e-zwolnień

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 16:09
Lekarze wystawili od rana ponad 100 tysięcy elektronicznych zwolnień lekarskich. Od 1 grudnia mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe mogą być wykorzystywane w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu.
rozwiń zwiń