X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zawyżone taryfy za ścieki i wodę. Norma czy precedens?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 16:10
Spółki wodno-kanalizacyjne bezpodstawnie zawyżają taryfy za wodę i ścieki. Tak uważa prezes Wód Polskich i apeluje do samorządów o prześwietlenie podległych im firm.
Audio
  • Czy zawyżanie cen za wodę i ścieki to odosobnione przypadki. To sprawdzał w radiowej Jedynce Błażej Prośniewski.
a
aFoto: Pixabay

Przykładem takich nieprawidłowości jest Otwock, gdzie od stycznia 2018 r. tamtejsze Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne podwyższyło opłaty za wodę o 7 proc., a za ścieki - o 13 proc. Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" odpowiadają na te zarzuty, że to odosobniony przypadek a nie norma.

To nie jednostkowe przypadki

Według szefa Wód Polskich, Przemysława Dacy, skalę problemu z zawyżaniem taryf za wodę i ścieki na razie trudno oszacować, jednak przekonuje on, że nie są to przypadki jednostkowe. O wielu jednak nie było słychać, bo udało się interweniować zawczasu.

Jednak nie wszędzie. Takim przykładem był Otwock. Tam pomimo tego, że Wody Polskie nie zaakceptowały nowych taryf, tamtejsze Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne nie wycofało się ze zmian, co jest niezgodne z prawem.

Sprawę wyjaśniają obecne władze miasta i spółki, które zleciły audyt przedsiębiorstwa. Wynika z niego, że dodatkowe dochody z podwyżek cen wody - jak mówił burmistrz miasta, Jarosław Margielski - były przeznaczane m.in. wysokie nagrody dla pracowników.

Będzie raport

Według Doroty Jakuty, takie przypadki, jak ten w Otwocku są odosobnione, co pokazuje liczba zatwierdzonych taryf przez Wody Polskie.

Jednocześnie jak zaznacza Dorota Jakuta, podwyżek cen za wodę i ścieki - jeśli takowe były - nie należy łączyć z działaniami niezgodnymi bądź na granicy prawa.

A to czy jest to robione rzetelnie i zgodnie z prawem ma pokazać raport, który przygotują Wody Polskiej. Opracowanie ma być gotowe w przyszłym roku.

Z informacji Wód Polskich wiadomo jednak już dziś, że ceny za usługi zawyżały między innymi przedsiębiorstwa z Kołobrzegu i Słupska.

Błażej Prośniewski, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak