X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

"Gospodarka 24" o cenach prądu. "Polski miks energetyczny nie pasuje do współczesnych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 11:30
W Polskim Radiu 24, w audycji podsumowującej gospodarcze wydarzenia tygodnia, gośćmi Sylwii Zadrożnej byli: Adam Czerniak ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber.
Audio
  • W audycji podsumowującej gospodarcze wydarzenia tygodnia w PR24 - gośćmi Sylwii Zadrożnej byli: Adam Czerniak ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber. (Cz.1)
  • W audycji podsumowującej gospodarcze wydarzenia tygodnia w PR24 - gośćmi Sylwii Zadrożnej byli: Adam Czerniak ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber. (Cz.2)
Nie będzie podwyżek cen prądu.
Nie będzie podwyżek cen prądu.Foto: Pixabay

Goście komentowali przede wszystkim rządową zapowiedź utrzymania w przyszłym roku cen prądu na poziomie z połowy roku obecnego.

Niższa akcyza

Przypomnijmy, że głównymi mechanizmami przeciwdziałającymi podwyżkom będą obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 zł, co daje kwotę ok. 2 mld zł. Od tego również trzeba liczyć VAT, co daje dodatkowe 0,5 mld zł.

Drugie źródło to opłata przejściowa zredukowana o 95 proc. dla wszystkich, którzy taką ponosili, niezależnie od sektora. Z tego źródła otrzymamy około 1-1,5 mld zł. Szczegółowe dane zostaną przedstawione niebawem, te dwa źródła w sumie dadzą jednak ok. 4 mld zł.

Brak strategii

Jak zauważył w PR24 Marek Kłoczko - fakt, że teraz "trochę ręcznie" zaczyna sterować się cenami oceniany jest negatywnie, ale z punktu widzenia ludzkich kieszeni pozytywnie. Zauważył, że największym zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest brak "nowoczesnej strategii energetycznej", a polski miks energetyczny nie pasuje do czasów współczesnych i to "zaczyna się mścić".  

Według Adama Czerniaka - obecna sytuacja to klasyczny przykład zderzenia korzyści krótkookresowych, czyli tego, że ceny energii nie wzrosną "z bardzo wysokimi kosztami długookresowymi". Ceny energii rosną m.in. dlatego, że rosną ceny za emisję CO2, a te drożeją, bo UE wymaga od nas - na co Polska się zgodziła wiele lat temu - że zużycie CO2 będziemy ograniczać, by chronić środowisko.

Za kilka lat wzrost cen będzie dużo większy

"Teraz możemy się cieszyć, a potem, choćby potop" - skwitował ekspert. Dodał, że za kilka lat wzrost cen energii będzie dużo większy, bo obecnie inwestujemy w konsumpcję, zamiast modernizację sektora energetycznego w Polsce.

Zdaniem Marka Zubera - nie tylko nie mamy strategii energetyczne, ale to co już wypracowano w tej materii jest zmieniane. Tu podał jako przykład podejście do produkcji prądu z wiatraków, która została w Polsce zablokowana.

Zdaniem ekonomisty - obniżka cen prądu dotyczy tylko 2019 roku, ale jeśli "PiS wygra wybory w 2019 r. wycofa się z tego w następnym, a nawet jeśli się nie wycofa trend wzrostowy (cen energii - red.) się utrzyma i 'będzie to trzeba w końcu przerzucić na klienta'".

W Sejmie o prądzie jeszcze w tym roku

Przypomnijmy, że Sejm zajmie się cenami prądu na dodatkowym posiedzeniu jeszcze w tym roku. 28 grudnia posłowie będą pracowali nad nowelizacją ustawy akcyzowej, która zakłada obniżkę akcyzy oraz tak zwanej opłaty przejściowej.

Sylwia Zadrożna, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Tchórzewski: wszystkie gospodarstwa domowe dostaną rekompensaty za energię

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:15
Rekompensaty z tytuły wzrostu cen energii dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile będzie kosztował prąd w przyszłym roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:29
Spekulacji jest wiele, ale pewne jest jedynie to, że będzie kosztował więcej. O sprawie dyskutowali goście audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyczne rozterki na kolejne dekady. Bez węgla ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:20
Do konsultacji społecznych trafił projekt Planu Energetycznego do 2040 roku. Rząd stawia na atom, węgiel, fotowoltaikę, a energetyka wiatrowa ma stać na dwóch nogach - morskiej i lądowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prąd drożeje z powodu wyższych cen za prawa do emisji

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:50
Ceny prądu rosną głównie przez drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla. Ich historia zaczyna się w latach dziewięćdziesiątych. Ostatecznego kształtu nadał im Pakiet Klimatyczny z 2008 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: podwyżek cen prądu nie będzie, obniżymy akcyzę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 17:20
Obniżenie akcyzy na 5 zł od mWh energii, a także opłaty przejściowej o ok. 95 proc. - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o mechanizmach, jakie rząd proponuje, by uniknąć wzrostu cen energii. Premier poinformował też, że minister energii Krzysztof Tchórzewski zlecił audyt w spółkach energetycznych. 
rozwiń zwiń