X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Koniec z odsetkami od zaległych odsetek. Czy dłużnicy faktycznie skorzystają na tym rozwiązaniu?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 12:03
Senat przyjął bez poprawek prezydencką nowelizację Kodeku Cywilnego dotyczącą m.in. ochrony dłużnika, dzięki której nie popadnie on w tzw, spiralę zadłużenia.
Audio
  • Według planowanej nowelizacji przepisów bank będzie mógł żądać odsetek od zaległych odsetek tylko wtedy, gdy wcześniej wytoczy powództwo sądowe. Czy to rozwiązanie faktycznie będzie korzystne dla klientów banków? -sprawdzał w radiowej Jedynce Błażej Prośniewski.
Bank będzie mógł żądać odsetek od zaległych odsetek tylko wtedy, gdy wcześniej wytoczy powództwo sądowe.
Bank będzie mógł żądać odsetek od zaległych odsetek tylko wtedy, gdy wcześniej wytoczy powództwo sądowe.Foto: Pixabay

Co prawda w Polsce tzw. anatocyzm, czyli naliczanie odsetek od zaległych odsetek, co do zasady jest zakazany, to istnieją wyjątki. Jeden z nich dotyczy pożyczek długoterminowych, głównie mieszkaniowych, udzielanych przez instytucje kredytowe. To uchyla prezydencki projekt ustawy.

Koniec z uprzywilejowaniem banków

Według nowelizacji bank będzie mógł żądać odsetek od zaległych odsetek tylko wtedy, gdy wcześniej wytoczy powództwo sądowe. Dziś takiego obowiązku nie ma, co powoduje, że jest on w uprzywilejowanej sytuacji.

Wśród posłów i senatorów nowe przepisy nie wzbudziły kontrowersji, co pokazują wyniki głosowania. Obie izby parlamentu przyjęły je praktycznie jednogłośnie. Bardziej sceptycznie do nowelizacji podchodzą eksperci.

Jak wyjaśniał w radiowej Jedynce Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, teoretycznie jest to rozwiązanie korzystne dla dłużników, w praktyce jednak niewiele ono zmieni.

Dłużnicy stracą?

Na ten drugi scenariusz zwrócił uwagę wiceprezes Związku Banków Polskich, Jerzy Bańka i dodaje, że ostatecznie dłużnicy wcale na tym nie zyskają, a stracą.

Według Jerzego Bańki, instytucje finansowe będą musiały wytaczać te procesy, bo obliguje je to tego prawo.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Na razie jednak czeka ona na podpis prezydenta, co jednak wydaje się formalnością.

Błażej Prośniewski, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyt na skradziony dowód tożsamości: jak działają oszuści?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 19:30
Codziennie dochodzi do prób wyłudzenia niemal miliona złotych. Często dzieje się to na podstawie skradzionych dokumentów tożsamości. Jak przed tym się uchronić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uniknąć pułapki kredytowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:47
Za chwilę Święta Wielkanocne, więc być może są tacy, którzy postanowili się zapożyczyć, by je godnie spędzić.
rozwiń zwiń