X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Sprzedaż ostatniego lokalu a przeniesienie prawa własności. Szef UOKiK wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 11:40
Deweloper przeniesie prawo własności mieszkania z chwilą sprzedaży ostatniego lokalu w budynku, nie będzie niebezpieczeństwa niedozwolonej pomocy publicznej - powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.
Od tego roku obowiązuje zmieniona ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności tych gruntów.
Od tego roku obowiązuje zmieniona ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności tych gruntów.Foto: shutterstock

- Już na etapie prac legislacyjnych nad ustawą o zmianie użytkowania wieczystego we własność zgłaszaliśmy, że opłaty przekształceniowe oraz bonifikaty przyznawane przy okazji przekształcenia mogą być przez Komisję Europejską uznane za pomoc publiczną  - przypomniał szef UOKiK-u. Dodał, że dla części z nich wiązałoby się to z koniecznością zwrotu tych pieniędzy. Podkreślił, że nowelizacja rozwiązała ten problem.

Pomoc publiczna dotyczy tylko instytucji

- Jedną z propozycji rozwiązania tego problemu zgłoszoną w poprawce do ustawy tuż przed końcem ub. roku, było wprowadzenie zasady, żeby przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą sprzedania ostatniego mieszkania przez dewelopera - zaznaczył Marek Niechciał. 

- Ostatecznie ustawodawca dał użytkownikowi wieczystemu będącemu przedsiębiorcą wybór - czy chce korzystać z pomocy de minimis i ewentualnie dopłacać do wartości rynkowej albo uiszczać opłatę przekształceniowa przez np. 99 lat (do uiszczenia ceny rynkowej gruntu)".

- Podkreślam, że pomoc publiczna dotyczy tylko instytucji, w tym przedsiębiorstw, zwykły Kowalski nie podlega przepisom o pomocy publicznej - poinformował szef UOKiK.

Nie ma problemu

Dodał, że póki co, w tej sprawie żadne oficjalne skargi ani nawet sygnały do Urzędu nie wpłynęły. 

- W tym przypadku odbyło się to na zasadzie analizy skutków ustawy. To deweloperzy i spółdzielnie zgłosiły się do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z problemem. I ten problem rozwiązano - stwierdził.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deweloper pod większą lupą. UOKiK pracuje nad nową ustawą

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 09:44
Bank dokładnie skontroluje budującego, będą też regulacje dotyczące umów rezerwacyjnych - to założenia nowelizacji ustawy, nad którą pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do których dotarła "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: zakup mieszkania z lepszą ochroną

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 13:50
UOKiK pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej. Celem jest zapewnienie jeszcze lepszej ochrony osobom kupującym mieszkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z użytkowaniem wieczystym mieszkań. Będzie własność

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 19:24
Użytkowanie wieczyste mieszkań przejdzie do historii. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która przekształca od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: opłaty za użytkowanie wieczyste były niesprawiedliwością, my ją usuwamy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:40
– W styczniu posłowie będą głosować nad inicjatywą dotyczącą możliwości zrównania bonifikat dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność – powiedział Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. – Likwidując użytkowanie wieczyste likwidujemy pewną niesprawiedliwość – dodał.
rozwiń zwiń