Gospodarka

Co zyskujemy inwestując w kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 15:31
Jak ktoś kupił parę lat temu prostego Nikifora, to teraz jest bogaty – mówi Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
Wilhelm Sasnal na wernisażu w Galerii Raster, Warszawa 2001
Wilhelm Sasnal na wernisażu w Galerii Raster, Warszawa 2001Foto: fot. wikipedia

Wiktor Legowicz rozmawia w "Bardzo Ważnym Projekcie" o inwestycjach w kulturę z Elżbietą Mączyńską prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Piotrem Cegłowskim, wydawcą Manager Magazine i Piotrem Rzeczyckim, wydawcą  z Uniwersalu.

Australijski guru marketingu kulturowego twierdzi, że państwa, które nie inwestują w kulturę, nie liczą się w grze, nie są bowiem w stanie wykształcić  kreatywnie myślących specjalistów.

- Ta zasada jest jak najbardziej aktualna. To jest problem szczególnie w młodych rynkowo gospodarkach, takich jak Polska. U nas jest  dużo nowobogatych ludzi, którym brak tradycji inwestowania w kulturę – mówi Elżbieta Mączyńska.

Ważna w procesie zmiany tej sytuacji jest edukacja. Bardzo istotne jest, żeby poczucie estetyki wpajać od przedszkola. Istotne jest też to, w jakim otoczeniu się wychowujemy. W Polsce na każdym kroku widać zaniedbania architektury krajobrazu.

Wiele instytucji finansowych świetnie na sztuce zarabia. Ten rynek jest zagranicą bardzo rozwinięty. W Polsce dopiero raczkuje.

Krajowym przykładem instytucji, która robi znakomite interesy na tym rynku jest Bank ING, który stworzył wielką kolekcje sztuki. Kupował on parę lat temu prace Sasnala za śmieszne pieniądze. Teraz te obrazy są warte znacznie więcej.

Więcej o tym jak zarabiać na sztuce w audycji "Bardzo Ważny Projekt".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy 2010

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 10:36
Rok 2010 będzie rekordowy pod względem inwestycji kulturalnych - zapowiedział Bogdan Zdrojewski. Minister kultury podkreślił, że finansowanie kultury nie jest żadnym luksusem. Bogdan Zdrojewski przedstawia w Sejmie informację o zadaniach resortu i głównych kierunkach polityki kulturalnej państwa. W południe ma przedstawić posłom "Nową konstytucję kultury".
rozwiń zwiń