Gospodarka

Czy euro zniknie za 3 miesiące?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 11:07
Rządy strefy euro mają około trzech miesięcy na uratowanie wspólnej waluty - powiedział na konferencji ekonomicznej we Włoszech amerykański miliarder i inwestor George Soros.
Audio
George Soros
George Soros Foto: flickr.com By World Economic Forum

- Znajdujemy się w punkcie przesilenia - powiedział Soros, który uważa, że władze mają trzy miesiące na poprawę swych błędów i odwrócenie obecnych negatywnych trendów.

Podczas konferencji Festiwal Ekonomii w mieście Trento we Włoszech Soros sugerował, że dla europejskiej gospodarki mogą nadejść gorsze czasy.

Niemcy nie dadzą rady
- Rynki będą dalej żądać więcej, a władze nie będą w stanie spełnić tych żądań - ostrzegł Soros, występując w sobotę na konferencji ekonomicznej we włoskim Trento.
Zaznaczył, że mówiąc o władzach ma na myśli przede wszystkim rząd Niemiec i Bundesbank, gdyż bez wsparcia Niemiec nic się nie da zrobić.

 

Zdaniem Sorosa w ciągu trzech miesięcy gospodarka Niemiec osłabnie i wówczas Angeli Merkel będzie jeszcze trudniej skłonić niemiecką opinię publiczną do zaakceptowania dodatkowych zobowiązań wobec Europy. Wystąpienie miliardera zamieszczono w niedzielę na jego stronie internetowej, dał staremu kontynentowi właśnie trzymiesięczne okno.

Poza tym, zdaniem Sorosa, europejscy liderzy nie rozumieją natury obecnego kryzysu i stosują niewłaściwe rozwiązania. Jego zdaniem Europa powinna skupić się nie na oszczędnościach, jak obecnie, a na pobudzaniu wzrostu gospodarczego.

Grecja zostanie
Nawiązując do Grecji, Soros wyraził przekonanie, że jest wystarczająco przestraszona perspektywą wykluczenia z UE, by zapewnić niewielką przewagę miejsc w parlamencie koalicji, gotowej do wdrożenia w życie umowy z UE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i wierzycielami bankowymi. Wybory w Grecji odbędą się 17 czerwca.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro, pensje mogą spaść o połowę!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 08:40
Drastycznie wzrosną również bezrobocie i inflacja, a gospodarka skurczy się o kolejne 22 procent PKB - ostrzega Narodowy Bank Grecji w opublikowanym raporcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowe bezrobocie w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 13:09
Unijny urząd statystyczny Eurostat poinformował, że w kwietniu bez pracy było 11 procent obywateli eurolandu, tyle samo co w marcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys szaleje w najlepsze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:12
Jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości, to po piątkowej serii publikacji danych makro wszystko powinno być jasne – kryzys nadal ma charakter globalny.
rozwiń zwiń