Gospodarka

Słaby przemysł szkodzi złotemu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 13:12
Po środowych słabych danych w przemyśle nasza waluta traci na wartości. Obecnie za euro trzeba płacić 4,16 zł, za dolara 3,20 zł zaś za franka 3,44 zł.
Audio
Słaby przemysł szkodzi złotemu
Foto: sxc.hu

Pogarsza się sytuacja w naszym kraju. Roczna dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w sierpniu zaledwie 0,5 proc. i była najniższa od października 2009 roku. Słabe były też dane o produkcji budowlano montażowej, która była o 5 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i to pomimo ciągle pozytywnej dynamiki notowanej w inwestycjach o charakterze infrastrukturalnym.

- Najmocniej widać spowolnienie w budownictwie oraz w eksporcie, głównie samochodów i mebli - mówi  Łukasz Tarnawa, Główny Ekonomista BOŚ Banku

Dane z przemysłu, rzeczywiście są słabe, jednak Elżbieta Mączyńska z SGH przypomina, że nasze przedsiębiorstwa odnoszą także sukcesy. - Polskie zakłady Pesa wygrały przetarg o wartości 1 200 mln euro na dostawę pojazdów szynowych dla Deutche Bahn. Wygrały m.in. z Siemensem - podkreśla specjalistka.

Audycję prowadził Krzysztof Rzyman.

Więcej o aktualnych problemach gospodarczych dowiesz się słuchając pełnej audycji "Biznes  w Jedynce".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak źle w przemyśle nie było od 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 15:25
Ogólny klimat w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniamy jest negatywnie, podobnie jak przed miesiącem i gorzej niż w tym samym miesiącu ostatnich 10 lat – podał GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP zmienia zdanie, kredyty będą tańsze?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 09:13
Kurs złotego zbliżył się do fundamentów, nie ma powodów do interwencji - ocenił we wtorek Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne słabe dane, RPP nie ma na co czekać

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:24
Roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyniosła w sierpniu zaledwie 0,5 proc. i była najniższa od października 2009 roku.
rozwiń zwiń