Gospodarka

Erasmus zbankrutuje? Co ze studentami?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 08:25
Brakuje pieniędzy w tegorocznym unijnym budżecie. We wspólnej kasie nie ma funduszy na pokrycie kosztów niektórych programów.
Audio
Erasmus zbankrutuje? Co ze studentami?
Foto: Glow Images/East News

Może chodzić nawet o 10 miliardów euro. Komisja Europejska ma przedstawić za 3 tygodnie nowelizację budżetu. Szykują się problemy, bo rządzący w krajach członkowskich będą musieli sięgnąć do kieszeni. Alarm podniósł przewodniczący komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, Alain Lamassoure, który ostrzegł, że niedługo zabraknie pieniędzy na realizację unijnych programów. Zagrożony jest między innymi flagowy Erasmus (z którego finansowane są wymiany studentów), a także projekty z polityki spójności, wyrównującej szanse rozwoju w Unii.

Z tymi doniesieniami polemizuje Anna Atłas, dyrektor, zarządzającego w Polsce Erasmusem, programu "Uczenie się przez całe życie".

Winą za sytuację Lamassoure obarczył unijne rządy, które podczas negocjacji budżetowych ograniczyły wydatki. Podobnego zdania jest Komisja Europejska. - To nas nie zaskakuje. Kiedy budżet na 2012 rok został zaakceptowany, komisarz Lewandowski ostrzegał, że pieniędzy pod koniec roku zabraknie - powiedział rzecznik Komisji Patrizio Fiorilli.

Za kilka tygodni Bruksela ma poprosić unijne państwa, by zwiększyły swoje składki do budżetu, choć na razie nie mówi, o ile. Sytuacja jest trudna, bo Komisja nie może zmusić europejskich rządów, by załatały dziurę w budżecie. A te obecnie nastawiają się przede wszystkim na oszczędności, a nie na przekazywanie do Brukseli dodatkowych pieniędzy.

Czytaj także

Erasmus: warto studiować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 14:00
Polscy żacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę. Na szczęście nie na stałe, a np. po to, by poznawać nowe języki, ciekawych ludzi i obce kultury. Umożliwia im to np. pogram Erasmus, z którego korzystać mogą weszyscy studenci polskich uczelni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci wybierają uczelnie w ciepłych krajach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 21:00
Jeszcze nie dawno stypendyści znad Wisły wybierali najczęściej studia w Niemczech. Teraz tendencja uległa zmianie i, zdaniem eksperta Czwórki, polscy żacy najchętniej wybierają Hiszpanię, a także Francję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus: jedź i zmierz się z nieznanym

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 13:00
Erasmus to doświadczenie, które może zmienić życie. To przedłużenie arystokratycznego przywileju edukacji przez podróż, wystawienie się na nieznane – zachęcał studentów były stypendysta.
rozwiń zwiń