Gospodarka

Najubożsi mogą odetchnąć

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 11:36
Najnowsze dane o inflacji potwierdzają, że gospodarka zwalnia, ale także ceny przestały rosnąć. Za żywność nawet płacimy mniej, to odciąży najuboższych.
Audio
Najubożsi mogą odetchnąć
Foto: Glow Images/East News

We wrześniu według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja wyniosła 3,8 proc., czili tyle samo ile w sierpniu.- To bardzo dobre dane, w związku z tym szkoda, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stopy procentowej na październikowym posiedzenie stóp procentowych. – mówi Elżbieta Mączyńska z SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Wysoka inflacja to główny argument by nie obniżać stóp procentowych. Warto jednak zauważyć, że ceny rosną,gdy wstępuje tzw. presja inflacyjna. Może ona pochodzić z poza naszej gospodarki, czyli wzrost cen surowców, lub z naszego rynku, zazwyczaj są to rosnące płace. Dziś mocny złoty chroni przez presją zewnętrzną, zaś słaba sytuacja dla pracownika niweluje presję wewnętrzną.

Zdaniem profesora Adama Nogi z Akademii Koźmińskiego Rada Polityki Pieniężnej działa rozsądnie. – Potrzeba czasu, żeby zaczęły działać czynniki hamujące inflację – mówi ekonomista.

Goście „Bardzo Ważnego Projektu” zgadzają się, że na wyhamowaniu cen najbardziej skorzystają najubożsi. - Im mniejsze dochody, tym większa część idzie na produkty pierwszej potrzeby, w tym żywności - mówi Elżbieta Mączyńska.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tegorocznych laureatach nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii oraz o programie Mieszkanie dla Młodych wysłuchają całej audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polska na skraju recesji, a RPP nie robi nic

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 10:33
Zaskoczenie i lekka konsternacja - tak ekonomiści komentują środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która postanowiła nie zmieniać stóp procentowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możemy trochę odetchnąć

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 10:12
Ceny towarów w Polsce mogą rosnąć wolniej - prognozują analitycy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sery były tańsze, a alkohol drożał

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 14:25
We wrześniu wyniosła 3,8 procent liczona rok do roku, czyli tyle samo ile w sierpniu - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
rozwiń zwiń