Gospodarka

Narażają życie, by dżinsy były modne

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 14:43
Wiele firm odzieżowych zobowiązało się do rezygnacji z niebezpiecznej dla zdrowia i życia metody "postarzania” dżinsów . Niestety skończyło się na deklaracjach. Pracownicy nadal piaskują.
Zatrudnieni przy piaskowaniu pracownicy narażają swoje zdrowie i życie by nadać jeansom modny wygląd. W tym celu spędzają oni nawet 15 godzin dziennie rozpylając piasek na materiał przy pomocy wysokociśnieniowych pistoletów.
Zatrudnieni przy piaskowaniu pracownicy narażają swoje zdrowie i życie by nadać jeansom modny wygląd. W tym celu spędzają oni nawet 15 godzin dziennie rozpylając piasek na materiał przy pomocy wysokociśnieniowych pistoletów. Foto: Justin Jin/ Panos Pictures/Clean Clothes Campaign

Clean Clothes Campaign wraca do sprawy piaskowania – zabiegu pozwalającego uzyskać efekt "znoszonych" dżinsów.

Mimo, że wiele marek odzieżowych woluntarystycznie zakazało tej metody, proceder wciąż ma miejsce w wielu fabrykach. Globalny i prawnie wiążący zakaz piaskowania wydaje się być jedynym skutecznym sposobem na ochronę zdrowia i życia pracowników.

Najnowszy raport CCC "Breathless for Blue Jeans” bazuje na wynikach badań w sześciu fabrykach z chińskiej prowincji Guangdong, gdzie ulokowane jest ok. 50 proc. światowej produkcji dżinsów. Produkują one dla znanych marek takich jak Lee, Levi’s, H&M, Hollister, Old Navy, Wrangler, Faded Glory, Only, Vero Moda, American Eagle, etc. Raport przedstawia wyniki monitoringu zobowiązań marek do wyeliminowania piaskowania z ich produkcji. Wnioski z badań niestety nie napawają optymizmem, gdyż jasno pokazują, że podjęte dotychczas działania zapobiegające piaskowaniu nie przynoszą pożądanych efektów.

Śmiertelny pył

Zatrudnieni przy piaskowaniu pracownicy narażają swoje zdrowie i życie, by nadać dżinsom modny wygląd. W tym celu spędzają oni nawet 15 godzin dziennie rozpylając piasek na materiał przy pomocy wysokociśnieniowych pistoletów. Tymczasem wdychany przez pracowników pył krzemowy jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego, w tym najgroźniejszej, bo śmiertelnej, krzemicy płucnej. Jeden z pracowników biorących udział w badaniu powiedział: - Pomieszczenie, w którym pracujemy wypełnione jest dżinsami i czarnym pyłem. Temperatura na hali produkcyjnej jest wysoka. Trudno oddychać. Czujemy się jakbyśmy pracowali w kopalni węgla.

Tragiczne konsekwencje piaskowania są znane od lat. Ta metoda wykończeniowa jest zakazana w większości krajów europejskich, a od 2009 r. również w Turcji. Takiego zakazu nie ma jednak w Chinach. Kraj ten przyjął tylko 4 konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy, w tym niedawno tą dotyczącą BHP. Nawet statystyki rządu chińskiego prezentują zatrważający obraz 380 tys. wypadków w miejscu pracy w 2009 roku , w których ginęło 223 osób dziennie!

Piaskowanie wciąż trwa

Trzy lata temu w wyniku kampanii CCC: Stop the Killer Jeans! ponad 40 światowych marek odzieżowych zobowiązało się do zakazania w swojej produkcji piaskowania jako metody wycierania dżinsów. Jednakże w marcu 2012 r. raport Clean Clothes Campaign "Deadly Denim” ujawnił, że piaskowanie wciąż jest stosowane w Bangladeszu, a najnowszy raport wskazuje, że również w Chinach piaskowanie jest nadal powszechną praktyką.

Jak wynika z raportu "Breathless for Blue Jeans” tylko jedna z sześciu przebadanych fabryk całkowicie zaprzestała stosowania piaskowania. Trzy z nich oficjalnie ogłosiły taki zamiar, jednak badania wykazały, że go nie zrealizowały. Ponadto jeden z zakładów, według pracowników, ukrywa fakt stosowania piaskowania, chowając sprzęt używany do tego zabiegu przed kontrolerami pojawiającymi się w fabryce. Istniejące w fabrykach pomieszczenia do piaskowania są ukrywane za zamkniętymi drzwiami i opatrzone dodatkową ochroną. Dostęp do tych miejsc mają tylko pracownicy zatrudnieni przy piaskowaniu.

Raport CCC "Breathless for Blue Jeans” został stworzony we współpracy z brytyjską organizacją War on Want oraz organizacjami działającymi na terenie Chin: IHLO  oraz SACOM. Po publikacji raportu rozpoczęły one kampanię na rzecz zakazu piaskowania.

abo, materiały prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ciuchy z Zary są niebezpieczne dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 09:19
W odzieży produkowanej przez wielkie marki wykryto substancje chemiczne, które mogą oddziaływać rakotwórczo i wywoływać zaburzenia hormonalne - oznajmiła we wtorek w Pekinie organizacja Greenpeace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cropp: nasze ciuchy są szyte w Bangladeszu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 13:53
Nie tylko międzynarodowe firmy biorą odpowiedzialność na tragedię w Bangladeszu. W zawalonej fabryce szyto także ciuchy polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupuj odpowiedzialnie, walcz z wyzyskiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 10:54
Bardziej zwracamy uwagę na cenę i wygląd niż na warunki produkcji. Większość Polaków w trakcie zakupów nie interesuje się tym w jakim kraju towar został wyprodukowany i czy ludzie dostali odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze warunki pracy w Bangladeszu bez LPP i Reserved

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 10:07
Organizacje broniące praw pracowników w Bangladeszu dopięły swego. Firmy zadbają o swoich pracowników. Polacy nie przystąpili do porozumienia.
rozwiń zwiń