X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Janet Yellen prezesem Fed. Prywatnie - żona noblisty z ekonomii

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 10:02
Na tą decyzję czekał cały świat - prezydent USA Barack Obama ogłosił w Białym Domu nominację 67-letniej Janet Yellen na stanowisko prezesa Fed, czyli banku centralnego Ameryki
Audio
  • Barack Obama wybrał Janet Yellen na szefową Fedu (Polskie Radio/Trójka)
Janet Yellen
Janet YellenFoto: EPA/FRANCK ROBICHON Dostawca: PAP/EPA

Jak powiedział, ta twarda kobieta z Brooklynu będzie kontynuować obecną politykę gospodarczą, gdy on już opuści urząd.

67-letnia Yellen pochodzi z Nowego Jorku. W strukturach Zarządu Rezerwy Federalnej (FED) pracuje od 10 lat. Od 2010 roku pełniła funkcję zastępcy szefa tej instytucji. "Jest sprawdzonym przywódcą i jest twarda. Nie tylko dlatego, że pochodzi z Brooklynu. Janet ma wyjątkowe kwalifikacje na to stanowisko" - chwalił przyszłą szefową FED Barack Obama.

Świat oczekuje, że nowa szefowa Fed będzie kontynuować dzieło Bena Bernanki - czyli utrzymywania w ryzach dzięki bardzo niskim stopom procentowym oraz polityce pompowania pieniędzy w amerykańską gospodarkę.

Jeżeli nominacja zostanie zatwierdzona przez Senat, Yellen zastąpi Bena Bernanke, którego obecna kadencja upływa w styczniu przyszłego roku. Yellen zna Fed doskonale - przepracowała w niej ponad połowę z minionych 20 lat swej kariery, a od 2010 roku jest wiceprezesem tej instytucji.

Komentatorzy oceniają, że tym samym prezydent USA wybiera kontynuację polityki dotychczasowego szefa Fed Bena Bernanki. Do nowego szefa banku centralnego należeć będzie decyzja, czy i w jakim stopniu kontynuować dotychczasową "kryzysową" politykę monetarną Fed, czy też wrócić do bardziej tradycyjnej roli banku centralnego.

Za rządów Bernanke Fed utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe, ponadto co miesiąc zasila gospodarkę tanim pieniądzem, skupując długoterminowe obligacje.

Jak ocenia prof. Justin Wolfers z Uniwercity of Michigane, to bardzo dobra wiadomość dla amerykańskiej gospodarki walczącej wciąż o wzrost gospodarczy. Jak określa w artykule na stronach agencji Bloomberg – Jellen to brylant, najlepiej nadający się do kierowania bankiem centralnym, rozumiejący znaczenie łagodzenie obniżania wzrostu gospodarczego i znaczenia bezrobocia dla gospodarki. Przypomniał jej wielkie umiejętności w Radzie Ekonomicznej prezydenta Clintona.

Prywatnie Jellen jest żona laureata nagrody Nobla z ekonomii z 2001 r. prof. z Uniwersytetu kalifornijskiego w Berkeley.Georga Artura Akerlofa.

Ten nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w 2001 roku otrzymał – razem z Michaelem Spence'm i Josephem Stiglitzem – za analizę rynków cechujących się asymetrią informacji; oznacza to sytuację, kiedy część uczestników rynku ma lepsze informacje od pozostałych.

Jego artykuł zatytułowany The Market for "Lemons": Quality Uncertainty and the Market Mechanism opublikowany w 1970 roku, opisuje negatywną selekcję na rynku używanych samochodów.

jk

Zobacz więcej na temat: fed GOSPODARKA USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto nowym szefem Fed? Obama: mam kilku kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 11:31
Barack Obama powiedział, że ma "kilku znakomitych kandydatów" na stanowisko szefa Rezerwy Federalnej (Fed), czyli banku centralnego USA a decyzję podejmie jesienią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy Amerykanie przestaną drukować dolary?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 17:15
Nie chodzi oczywiście o zupełny koniec emisji pieniądza, ale o zakończenie kilkuletniego planu wspierania gospodarki, poprzez dodruk banknotów.
rozwiń zwiń