Gospodarka

Jak oszczędzają Polacy: Mężczyźni mniej rozrzutni od kobiet

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 18:10
Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z ewolucyjną zmianą w zachowaniach ekonomicznych Polaków. Jak wynika z ostatnich badań firmy Homo Homini dla Aforti Finance, po raz pierwszy w historii większą skłonność do oszczędzania wykazują w Polsce nie kobiety, ale mężczyźni.
Audio
  • Polacy nadal nie oszczędzają /Polskie Radio, Jedynka/
Jak oszczędzają Polacy: Mężczyźni mniej rozrzutni od kobiet
Foto: Glow Images/East News

Okazało się, że jeśli już ktoś w Polsce oszczędza, to częściej są to panowie. Tymczasem aż 54 proc badanych pań stwierdziło, że nie oszczędza wcale.

Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Homo Homini dla Aforti Finace. Tematem tego badania była „Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu” .

Polak nadal nie oszczędza

Mowa jest raczej o ewolucji, gdyż nadal nasze przyzwyczajenia i wiedza o oszczędzaniu pozostawia wiele do życzenia. Okazało się bowiem, że Polacy nie dość, że wiedzy na ten temat nie mają prawie żadnej, niechętnie też zabierają się do samego oszczędzania.

W miastach oszczędzają częściej

Częściej też udaje się odkładać pieniądze mieszkańcom dużych miast. Wśród nich ponad 24 proc. odkłada pieniądze systematycznie, a 26 proc. zostają wolne środki na koncie.

Połowa mieszkańców wsi nie ma oszczędności

Natomiast ponad połowa, dokładnie 53,4 proc. badanych zamieszkująca tereny wiejskie oraz małe i średnie miast nie posiada żadnych oszczędności.

Mieszkańcy największych metropolii deklarują, że udaje się im odłożyć pieniądze tylko od czasu do czasu.

Regularnie odkłada pieniądze tylko 12 proc. badanych

Oszczędności Polaków w I połowie 2013 r. wynosiły bilion 80 mld zł, ale z wyników badań Homo Homini wynika, że zaoszczędzone zasoby ma tylko 52 proc naszych obywateli, a regularnie oszczędza tylko 12 proc. z nich.

Dlaczego nie oszczędzamy?

Dlaczego nie oszczędzamy – bo nie mamy z czego – to najczęściej podnoszony argument.

Jako główny powód braku oszczędności 71proc. badanych podaje zbyt niski dochód. Polacy nie posiadają więc stabilnego zaplecza finansowego, a statystyczny Polak ma oszczędności pozwalające mu przeżyć bez nowych dochodów tylko 3 miesiące. To znaczy, że trzymiesięczne bezrobocie pozbawia go środków do życia!

Na co oszczędzamy: na samochód, mieszkanie, wakacje

Polacy oszczędzają najczęściej z myślą o celach średnioterminowych takich jak np. zakup samochodu lub sprzętów do mieszkania - tak deklarowało 35 proc. badanych przez Pentor w ramach badana przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Kronenberga.

28 proc Polaków przyznało, że oszczędza na wakacje lub inne przyjemności. Te cele są związane z horyzontem czasowy jaki zakładają oszczędzający – od roku do trzech lat. Dlatego polskie banki głośno mówią, że brakuje im depozytów długoterminowych.

Średnio Polak ma ok. 3,4 tys. euro oszczędności

Według statystyk Europejskiego Banku Centralnego oszczędzanie Polaków wygląda nieco lepiej. Średnia kwota depozytu na jednego mieszkańca w Polsce w 2013 roku wynosiła 3,4 tys. euro, tj. ok. 14 tys. zł. To jednak dwa razy mniej, niż przeciętnie mają Czesi i 8 razy mniej niż przeciętnie posiadają Belgowie.

Polak nie wie jak oszczędzać

Nie mamy nadmiaru pieniędzy, by zacząć oszczędzać, ale też nie mamy wiedzy jak to robić. Aż 75 proc. badanych nie miało do czynienia z żadną formą edukacji w zakresie oszczędzania.

Samodzielne skuteczne oszczędzanie, inwestowanie, czy inne instrumenty finansowe pozostają tematem mało znanym dla większości z nas. Bezpieczne sposoby oszczędzania to: konto osobiste /wskazało tak 17 proc. badanych przez Pentor/ i lokata terminowa /12 proc. badanych/.

W badaniu Homo Homini ponad połowa badanych przyznała, że wiedza Polaków na temat skutecznego oszczędzania nie jest wystarczająca. Skąd czerpiemy wiedzę na temat oszczędzania? Najczęściej z internetu, gazet, od znajomych , próbują nas także edukować instytucje finansowe, ale większość z nas nie ma zielonego pojęcia, że poza kontem i lokatą istnieją inne, bardziej efektywne formy oszczędzania.

A przecież korzyści płynące z edukacji finansowej są nie do przecenienia i o tym jesteśmy przekonani. Zyskujemy bowiem umiejętności racjonalnego zarządzania finansami /47,5 proc. badanych/ oraz bezpieczeństwo finansowe oszczędności /22,1proc./.

Wiedza na temat różnych form i możliwości oszczędzania jest oczywiście Polakom potrzebna, ale jak zgodnie podkreślają wszyscy ekonomiści i analitycy finansowi najważniejsze jest byśmy wykształcili w sobie nawyk oszczędzania. To powinno być działanie systematyczne, mniej związane z poziomem naszych dochodów, a bardziej ze świadomością, że od naszych oszczędności może zależeć nasza bezpieczna przyszłość.

Z danych GUS wynika, że pierwszym kwartale tego roku poprawiła się relacja oszczędności gospodarstw domowych do PKB. Na koniec marca ich udział w produkcie krajowym brutto wzrósł o +1,1 pkt proc. do poziomu 67,8%. Ale w przypadku rozwiniętych gospodarek europejskich, wskaźnik ten osiąga kilkukrotnie wyższe wartości. Mamy jeszcze sporo do nadrobienia.

Elżbieta Mamos

Zobacz więcej na temat: finanse oszczędności
Komentarze1
aby dodać komentarz
gontaz2013-10-21 13:12 Zgłoś
Niestety smutna prawda. W Polsce nie ma zbudowanej świadomości tego, że swoją przyszłość trzeba zadbać samemu. Polacy liczą na ZUS i OFE, a prawda jest taka, że świadczenia od państwa zapewnią nam życie na minimalnej stopie. Dlatego trzeba odkładać samemu, indywidualnie w myśl zasady "umiesz liczyc, licz na siebie". Najlepszym wyjściem jest oszczędzanie 10% dochodów według reguły "płać najpierw sobie". Czyli od czystego dochodu wpłącamy na konto, lokatę, czy w program inwestycyjny - 10% z tej kwoty, a dopiero potem: rachunki, jedzenie i inne wydatki. Jesli ktoś nie może 10% - wystarczy 5%. Liczy się przede wszystkim systematycznosć i regularność. Kapitał można budować już małymi kwotami. Jeśli ktoś myśli o oszczędzaniu to powinien posiadać wiedzę na temat produktów na rynku.

Czytaj także

Jak zachęcić Polaków do oszczędzania?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 16:30
Polacy nie korzystają z oferty III filara emerytalnego, chociaż mają tam dzisiaj do wyboru 3 produkty: Pracownicze Programy Emerytalne, Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie oszczędzają?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 14:28
Wielkimi krokami zbliża się październik, czyli miesiąc oszczędzania. Na tle pozostałych państw Unii Europejskiej wciąż jesteśmy daleko w tyle, jeżeli chodzi o oszczędności. Przegonili nas już Czesi, Słowacy czy Łotysze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak oszczędzają Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 18:13
Według ekspertów stopa oszczędzania w Polsce jest jedną z najniższych w Europie, bo oscyluje wokół zera. Dla porównania w Niemczech wynosi 10% rocznie, a w Czechach około 5%.
rozwiń zwiń