X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Prof. Elżbieta Mączyńska: trzeba odkrywać przyczyny zjawisk gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 16:23
Prof. Elżbieta Mączyńska Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego mówi Polskiemu Radiu, że odkrywanie przyczyn zjawisk gospodarczych jest dziś sprawą niezwykłej wagi. Bo kto nie zna przyczyn, ten nie ma wiedzy.
Prof. Elżbieta Mączyńska
Prof. Elżbieta Mączyńska Foto: fot. W.Kusiński/PR

Odkrywamy naturę i przyczyny zjawisk gospodarczych. To motto IX Kongresu Ekonomistów Polskich, które rozpoczęło się dziś w Warszawie. Nad problemami współczesnej ekonomii dyskutuje około 700 uczestników. Patronat honorowy nad Kongresem sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Nie można -  zdaniem prof. Mączyńskiej  podejmować racjonalnych decyzji dotyczących skutków, jeśli nie zna się ich przyczyn.

Prezes PTE powołuje się tu na przykład innej dziedziny nauki czyli medycyny. W medycynie właśnie często leczy się objawy a nie przyczyny. Wtedy nie prowadzi to do dobrych rezultatów. Często prowadzi do śmierci pacjenta. Ekonomiści powinni tego stanowczo unikać – tłumaczy prof. Mączyńska.

Dlatego głównych hasłem IX Kongresu Ekonomistów Polskich jest „Ekonomia dla przyszłości. Odkrywać naturę i przyczyny”.

-  Postanowiliśmy w tym kierunku pójść, bo mamy także w skutek kryzysu ale i w debacie pokryzysowej ogromny galimatias pojęciowy. Mylenie wielu ważnych fundamentalnych pojęć. Ten galimatias przekłada się na różnego rodzaju analizy i oceny. Często te oceny są błędne – mówi prof. Elżbieta Mączyńska.

Ponadto na Kongresie omawiane będą m.in. trendy we współczesnej ekonomii, spory wokół modelu gospodarczego Polski, rola Polski w gospodarce Unii Europejskiej i globalnej, problemy edukacji, zarządzania oraz dostosowania kształcenia polskich ekonomistów do wymogów praktyki.

Udział w Kongresie biorą m.in. prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego; prof. Jerzy Hausner, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu w Komisji Europejskiej; Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Kongresy ekonomistów mają długą tradycję. Organizowane są od 1887, kiedy to polscy ekonomiści i prawnicy z trzech zaborów spotkali się w Krakowie podczas Pierwszego Zjazdu Ekonomistów i Prawników.

Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kandydaci do Nobla z ekonomii 2013: najlepsi czy najczęściej cytowani?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 10:11
Już w najbliższy poniedziałek poznamy zdobywcę Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznawanej od 1969 r. Znamy listę kandydatów. I jak co roku pada pytanie – czy komitet noblowski wynagrodzi wielkich teoretyków czy twórców oferujących praktyczne rozwiązania biznesowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z ekonomii 2013: Nobliści pokazali skutki zwierzęcych instynktów na giełdach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 19:28
Prof. Robert Shiller powinien dostać Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii już wiele lat temu. Już wiele lat temu napisał o zwierzęcych instynktach na giełdach, które niszczą płotki a bogacą rekiny - mówi prof. Elżbieta Mączyńska Prezes PTE o tegorocznym Noblu z ekonomii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z ekonomii 2013: Doceniono praktyczne możliwości nauki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 20:05
Jak oceniają polscy naukowcy, przyznanie tegorocznej nagrody Nobla z ekonomii trzem amerykańskim naukowcom zajmującym się analizą rynków kapitałowych świadczy o randze badań teoretycznych przy rozwiązywaniu praktycznych problemów finansowych i ekonomicznych. Ich teorie maja ogromne znaczenie dla zrozumienia rynku kapitałowego.
rozwiń zwiń