Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej w środę podejmie ważne decyzje

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 08:27
Stopy procentowe mogą znów zostać obniżone. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna we wtorek dwudniowe posiedzenie, na którym może zapaść taka decyzja.
Audio
Rada Polityki Pieniężnej w środę podejmie ważne decyzje
Foto: Glow Images/East News

Analityk domu maklerskiego BOŚ uważa, że słabe dane gospodarcze, jakie poznaliśmy w ostatnim czasie, niemal przesądzają cięcie stóp o ćwierć punktu procentowego. Łukasz Bugaj przypomina, że po styczniowym posiedzeniu prezes NBP i przewodniczący Rady Marek Belka uzależnił kolejne obniżki od informacji o stanie gospodarki, a te były bardzo słabe.

 

Podobnego zdania jest główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga. Ekspert spodziewa się obniżki również w marcu. Jak dodaje - w drugim kwartale jest możliwe jeszcze jedno cięcie stóp, ale to zależy od danych o stanie gospodarki oraz wyników marcowej projekcji inflacji i PKB, przygotowywanej przez Narodowy Bank Polski.
Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 4 procent. Decyzję Rady w sprawie wysokości stóp poznamy w środę.


Czytaj także

Inflacja w Polsce spadła

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 08:44
Na koniec ubiegłego roku ceny na sklepowych półkach rosły o 2,5% w skali roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dane o PKB mogą pomóc spłacającym kredyty

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 16:09
Tragedii nie było, ale gospodarka w ubiegłym roku mocno zwolniła. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wzrost PKB w 2012 roku wyniósł 2 procent, wobec 4,3 procent rok wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polską gospodarkę uratują niemieccy konsumenci

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 10:58
We wtorek zaczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści oczekują kolejnej obniżki. Jednak to nie wystarczy, by nasza gospodarka ruszyła. Pomóc mogą Niemcy.
rozwiń zwiń