X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Dlaczego pracownicy kochają, a pracodawcy nie lubią płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 07:07
Od 2014 roku minimalne wynagrodzenie w kraju wzrośnie o 80 złotych brutto i wyniesie 1680 zł. Wysokość tej płacy jest ważna nie tylko dla osób zarabiających minimalną pensję, ale także dla innych zatrudnionych, bo gdyż wpływa ona na inne świadczenia.
Audio
  • O konsekwencjach dla pracownika i pracodawcy podniesienia płacy minimalnej w 2014 r mówi Grzegorz Gołębiewski, radca prawny z kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto. /Justyna Golonko, Polskie Radio/
Dlaczego pracownicy kochają, a pracodawcy nie lubią płacy minimalnej
Foto: Glow Images/East News

- Wynagrodzenie minimalne stanowi istotną wartość referencyjną która pojawia się w wielu przepisach, i w oparciu o którą ustala się szereg świadczeń, np. dodatek za pracę w godzinach nocnych, który jest obliczany jako dodatek 20 proc. stawki wynikającej z minimalnego wynagrodzenia, jak również wynagrodzenie za czas przestoju. Generalnie to jest 60 proc. wynagrodzenia pracownika, natomiast nigdy nie może to być niższe wynagrodzenie niż wynagrodzenie minimalne – przypomina Grzegorz Gołębiewski, radca prawny z kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto.

Odprawy zależne od najniższej pensji

Płaca minimalna odbija się również na wysokości szczególnych odszkodowań – przewidzianych  w Kodeksie pracy.

– Przykładowo dotyczy to sytuacji nierównego traktowania pracownika w zatrudnieniu bądź w przypadku, gdy pracownik rozwiąże umowę o pracę w związku z lobbingiem. Również dotyczy to odpraw przewidzianych ustawowo przy zwolnieniach grupowych, gdzie ustawa stanowi, że odprawy w razie zwolnień grupowych bądź indywidualnych ale z przyczyn niedotyczących pracowników – nie mogą przekraczać 15-krotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia – wyjaśnia radca prawny Grzegorz Gołębiewski .

Dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców

Wyższa pensja minimalna wpływa na świadczenia pracowników, ale też oznacza  automatyczny wzrost składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. – Wskaźnik pensji minimalnej jest mnożnikiem, podstawą do naliczania wszystkich innych kosztów, tj. składki na ubezpieczenie, składki na PFRON, we wszystkich tych składkach pracodawcy, podstawą do wyliczenia jest właśnie wysokość pensji minimalnej – dodaje Witold Witowski, dyrektor Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ.

Mamy średnie koszty pracy

Polska jest w mniej więcej w środku, wśród państw UE, jeśli chodzi o koszty pracy. – Ale polski biznes jest biznesem małych firm, często rodzinnych, albo osób które dopiero zaczynają działalność gospodarczą i dlatego to nie jest wyjątkowo bogaty biznes. Stąd też ci, którzy dopiero zaczynają działalność liczą się z każdym wydatkiem. Dla nich te 80 zł w skali roku pomnożone przez kilkanaście miesięcy i pomnożone przez liczbę zatrudnionych osób, to jest zapewne kilkutysięczny wzrost. I to jest dla nich duża kwota – szacuje Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

Szara strefa znów na horyzoncie

Stąd coraz większe ryzyko, że niektórzy przedsiębiorcy będą uciekać w szarą strefę.

Minister pracy już w przyszłym roku chce rozmawiać ze związkami o płacy minimalnej . Ekonomiści podkreślają, że płaca minimalna powinna być zróżnicowana w zależności od regionu, a być może także od branży. Również minister Kosiniak-Kamysz chce, by prócz ogólnopolskiej płacy minimalnej funkcjonował także podział na regionalne i branżowe, gdzie byłyby one odpowiednio wyższe. Zdaniem ministra obecnie nie ma przeciwwskazań do tego, by negocjować w niektórych regionach i branżach wyższą płacę minimalną.

Płacę minimalną w Polsce otrzymuje 800 tys. ludzi.

Justyna Golonko/MB

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego 10 zł za godzinę pracy opłaca się polskim firmom

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 19:31
10 złotych za godzinę pracy – tyle powinna wynosić minimalna stawka, którą proponuje minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Tymczasem media informują, że niektóre firmy w naszym kraju oferują za godzinę pracy mniej niż 3 złote.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała prawda o 200 tysiącach Polaków żyjących za kilkaset złotych miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 20:16
Jak dotrwać do końca miesiąca mając na życie zaledwie kilkaset złotych? Pytanie trudne, ale musi na nie znaleźć odpowiedź ponad 200 tysięcy niepełnosprawnych Polaków.
rozwiń zwiń