Gospodarka

"Kompot jest produktem nielegalnym”

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 15:32
W Szczecinie pod hasłem "Nielegalna tradycyjna polska żywność" rolnicy protestowali przeciwko prawodawstwu, które zabrania im przetwarzania owoców, warzyw, mleka, mięsa, które sami wyprodukowali.
Audio

Przywieźli konfitury, kompoty, przetwory mleczne i wędliny z ekologicznych gospodarstw.

Zdelegalizowali tradycyjne polskie produkty

Edyta Jarszewska-Nowak, przewodnicząca Zachodniopomorskiego Oddziały Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi Ekoland, wskazywała na problemy rolników z małych gospodarstw wiejskich - Kompot w tej chwili jest produktem nielegalnym. Tak samo sok. Co z tego, że mamy sady, które rodzą owoce, skoro nie możemy ich wprowadzić do obrotu. Żeby to robić musielibyśmy przestać być rolnikami i zostać przedsiębiorcami, wybudować przetwórnie, takie, które będą spełniały wszystkie wymogi sanitarne, jak wielkie zakłady przemysłu spożywczego - mówiła.

Rolnicy chcą sprzedawać swoje produkty

Protestujący wystosowali list do rządu i premiera Donalda Tuska, w którym domagają się dostosowania przepisów sanitarnych do skali produkcji tak, aby były one korzystne dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Chcą także, by zalegalizowano bezpośrednią sprzedaż przez rolników zarówno nieprzetworzonych, jak i przetworzonych produktów żywnościowych, jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej.
abo

Komentarze1
aby dodać komentarz
barnamar2014-01-23 14:30 Zgłoś
Jak zwykle nasze władze przodują w służalczości wobec UE i nadgorliwie robią z Polski klienta i niewolnika zachodnich gospodarek! We Francji, Włoszech czy Szwajcarii mogą być prywatne winiarnie, piwowarnie, serowarnie masarnie i kto wie co jeszcze w gospodarstwach rolnych sprzedające swoje wyroby nie tylko swoim sąsiadom ale na całą unię dzięki internetowi! Ale w Polsce nie! Niedługo plantator truskawek żeby je spróbować będzie musiał kupować w supermarkecie, bo swoich nie będzie mógł sam dotknąć!

Czytaj także

GMO: za czy przeciw? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 16:51
Polacy są podzieleni - część z nas popiera genetyczne modyfikacje żywności, inni stanowczo protestują. Czwórka postanowiła sprawdzić, jakie GMO jest w rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dla GMO. Protest przed Pałacem Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 14:24
Manifestanci uważają, że żywność genetycznie modyfikowana działa jak trucizna, dlatego chcą, by prezydent zawetował ustawę o nasiennictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez siatki? Dziękuję, nie skorzystam

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 17:30
Żywność zwaną ekologiczną wciąż traktujemy podejrzliwie. Czy słusznie? Co świadczy o jej jakości i jak rozpoznać produkt ekologiczny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest przeciw ubojowi rytualnemu. Gajos, Janda, Olbrychski i Turnau apelują do posłów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 15:55
Narażanie na przedśmiertne męczarnie świadomych istot, które zabijamy dla naszych potrzeb, jest przerażającym złem - napisano w apelu do posłów podpisanym przez przedstawicieli środowiska naukowego, artystycznego, medialnego i politycznego.
rozwiń zwiń