Gospodarka

Branża motoryzacyjna: Europa nadal w dół, Polska lekko w górę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 13:48
Branża motoryzacyjna w Polsce zaczyna powoli łapać oddech. Mimo, że w Europie mieliśmy w 2013 r do czynienia ze spadkiem rejestracji nowych samochodów, to w Polsce liczba kupionych nowych aut wzrosła o 6 procent.
Audio
  • Branża motoryzacyjna w Polsce zaczyna powoli łapać oddech, mówi Polskiemu Radiu Jacek Opala z firmy Exact Systems./Dariusz Kwiatkowski, Polskie Radio/
Branża motoryzacyjna: Europa nadal w dół, Polska lekko w górę
Foto: Glowimages.com

Jak mówią eksperci, to jeszcze nie koniec kryzysu w branży, ale na pewno sytuacja się poprawie o czym świadczy rosnąca liczba kupujących w salonach samochodowych. -Ten rok może być drugim z rzędu, gdy w sprzedaż nowych aut w Polsce wzrośnie mówi Jacek Opala z firmy Exact Systems.

Przypomina jednocześnie, że w Europie był to już szósty z rzędu spadek liczy rejestracji nowych pojazdów.

Polacy kupili w 2013 r 290 tys. nowych samochodów

W ubiegłym roku w Polsce nabywców znalazło prawie 290 tys. pojazdów, co oznaczała wzrost o ponad 6 proc. w porównaniu do roku 2012.

Jak mówi Opala, to efekt poprawiających się nastrojów konsumentów, którzy uwierzyli w poprawę koniunktury gospodarczej oraz licznych akcji promocyjnych i wyprzedaży proponowanych przez dealerów samochodowych.

Sytuację uratował grudzień – żywiołowy wzrost sprzedaży nowych samochodów

O dobrych wynikach zadecydował ostatni miesiąc roku – w Europie w grudniu sprzedano ponad 900 tys. nowych samochodów, najwięcej od 2009 r. - w Polsce mieliśmy do czynienia w grudniu z 25-procentowym wzrostem – mówi Opala.

Według oceny eksperta w 60 procentach nabywcami nowych pojazdów w Polsce są właściciele firm, a w 40 proc. to klienci indywidualni.

Dariusz Kwiatkowski

Zobacz więcej na temat: handel motoryzacja samochody
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 2014 - będzie rewolucja w motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:00
Stare przysłowie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Zasada ta nie obowiązuje jednak w świecie motoryzacji, gdzie producenci zasypują nas technologicznymi nowinkami i co rusz prezentują nowe modele "wszystkomających" aut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest szansa na rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 08:49
Sygnały płynące ze strony rządu wskazują na to, że być może już niedługo będzie można rejestrować w Polsce samochody z kierownicą po prawej stronie, sprowadzane przede wszystkim z Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aby odliczyć VAT nie wszyscy muszą mieć kratkę w aucie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 08:17
W tej chwili każdy przedsiębiorca może kupić nowy samochód osobowy i odliczyć przy takiej transakcji stawkę VAT. I to niekoniecznie tylko wtedy, kiedy taki osobowy pojazd ma zamontowaną kratkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kratka rozczarowuje dealerów: niewielki wzrost sprzedaży aut

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 12:51
Kratka, dzięki której można teraz w Polsce odliczyć pełny VAT przy zakupie samochodu dla firmy zwiększyła co prawda sprzedaż nowych samochodów, ale przełomu sprzedaży nie ma. Dlaczego – tłumaczy Polskiemu Radiu prezes firmy Samar Wojciech Drzewiecki.
rozwiń zwiń