Gospodarka

Zmiany w systemie emerytalnym: do ZUS-u trafią składki z OFE

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:07
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałek trafi ponad połowa emerytalnych składek Polaków zgromadzonych w OFE. Ustawa zmieniająca system emerytalny, która weszła w życie w ostatnią sobotę przewiduje, że z OFE do ZUS-u zostaną przeniesione obligacje Skarbu Państwa.
Audio
  • (IAR) Elżbieta Łukowska: Dziś 51,5 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. To efekt nowej ustawy, która obowiazuje od 1 lutego.
  • Bronisław Komorowski (Jedynka, IAR): prezydent dopuszcza wątpliwości TK ws. OFE
Zmiany w systemie emerytalnym: do ZUS-u trafią składki z OFE
Foto: flickr/Alex E. Proimos

Zgodnie z nowymi przepisami w te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą już mogły inwestować. W sumie OFE mają umorzyć 51,5 procent jednostek rozrachunkowych, zapisanych na rachunku każdego członka Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Wchodzi w życie ustawa zmieniająca system emerytalny

ZUS dostanie 150 mld zł

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk powiedział, że mimo, iż operacja jest dość skomplikowana, nie powinno być problemów z przekazaniem tych środków. W sumie do ZUS-u przekazanych zostanie około 150 miliardów złotych.

Wiceprezes Polski Razem: ZUS zbankrutuje w 2022 roku

ZUS czy OFE?

Ustawa przewiduje też, że Polacy sami zdecydują czy chcą, by ich składki na przyszłą emeryturę trafiały i do OFE i do ZUS-u czy tylko do ZUS-u. Prezes Derdziuk przypomina, że decyzję będzie można podjąć w określonym czasie. Pierwszy okres transferowy rozpocznie się 1 kwietnia a zakończy 31 lipca. Jeśli w tym okresie nie zostanie podpisana umowa z OFE, składka przyszłego emeryta będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS-ie. Możliwość zmiany decyzji pojawi się również w okresie od kwietnia do lipca 2016 roku a później co cztery lata.

Czy ZUS zbankrutuje? Derdziuk: to niemożliwe
Poza tym na 10 lat przed emeryturą składki ubezpieczonego będą stopniowo przekazywane do ZUS-u.

Zdemolowanie systemu OFE nie wystarczy, aby skłonić Polaków do oszczędzania

Co na to TK?
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę 27 grudnia ubiegłego roku, decydując jednocześnie o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z Konstytucją trafił do Trybunału w ostatni piątek.

Prezydent w radiowej Jedynce mówił, że ustawę podpisał z troski o budżet państwa. Mimo to nie był do końca jej entuzjastą. Wątpliwość prezydenta budzi kilka zapisów, na przykład zakaz inwestowania OFE w obligacje, czy zakaz reklamy funduszy w mediach. Jego zdaniem, ten ostatni zapis ogranicza informację dla tych, którzy mają zdecydować czy oszczędzać w OFE czy w ZUS.
Bronisław Komorowski liczy się z tym, że TK część przepisów nowej ustawy może zakwestionować. Prezydent mówił, że jeśli tak się stanie, to - zgodnie z procedurą - zleci poprawienie tych przepisów przez poszczególne instytucje.

Bronisław Komorowski skierował wniosek do TK ws. zmian w OFE

Kosiniak-Kamysz: wyrok TK będzie pozytywny dla ustawy o OFE

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o zmianach dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie "pozytywny dla tej inicjatywy legislacyjnej". - Dbanie o finanse publiczne nie jest grzechem, a tak by wielu chciało to przedstawić - powiedział minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Analityk PZU: Transfer środków do ZUS napędzi giełdę

TVN24 Biznes i Świat/x-news

ZUS: Spodziewamy się 150 mld złotych od OFE

TVN24 Biznes i Świat/x-news
abo, IAR, PAP

Zobacz więcej na temat: emerytura OFE ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisław Komorowski skierował wniosek do TK ws. zmian w OFE

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 15:52
Na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że prace nad projektem wykazały rozbieżność poglądów doktryny prawa, co w tak ważnym dla obywateli obszarze musi zostać jednoznacznie rozstrzygnięte przez Trybunał Konstytucyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wchodzi w życie ustawa zmieniająca system emerytalny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 11:46
Zgodnie z ustawą zmieniającą system emerytalny ponad 51 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdemolowanie systemu OFE nie wystarczy, aby skłonić Polaków do oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 12:04
W poniedziałek 150 mld złotych z OFE trafia do ZUS
rozwiń zwiń