Gospodarka

"Przywiązani Do Polisy" chcą odzyskać pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:38
Skargi, pozwy zbiorowe i procesy sądowe. Stowarzyszenie "Przywiązani Do Polisy" zapowiada walkę o zwrot pieniędzy. Chodzi wykupione polisy funduszy inwestycyjnych.
Audio
  • Szef stowarzyszenia Jacek Łęski (IAR) o polisach funduszy inwestycyjnych: Umowy były tak skonstruowane, że wycofanie się z nich oznaczało utratę wszystkich pieniędzy, co jest niezgodne z prawem.
Przywiązani Do Polisy chcą odzyskać pieniądze
Foto: Glow Images/East News

Poszkodowani twierdzą, że sprzedawano je pod nazwą ubezpieczeń na życie albo lokat. Szef stowarzyszenia Jacek Łęski twierdzi, że były to tymczasem bardzo ryzykowne lokaty.

Umowy były niezgodne z prawem

Twierdzi, że umowy były tak skonstruowane, że wycofanie się z nich oznaczało utratę wszystkich pieniędzy, co jest niezgodne z prawem. Co więcej, przynajmniej część tych lokat przynosi straty, które po kilku latach sięgają 80 - 90 procent ich początkowej wartości.

Sprawa dotyczy 5 mln Polaków

Takie lokaty są sprzedawane przez kilkanaście działających w naszym kraju instytucji finansowych. Prawnicy współpracujący ze stowarzyszeniem złożyli już dwa pozwy zbiorowe w tej sprawie. Jedna z prawniczek Anna Lengiewicz apeluje, by osoby, które posiadają lokatę inwestycyjną bez prawa odzyskania swoich pieniędzy, nie poddawały się. Można zwrócić się zarówno do Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Rzecznika Konsumenta. Można też złożyć zarówno pozew indywidualny, jak i zbiorowy.
Według danych stowarzyszenia, w tej chwili takie lokaty posiada 5 milionów Polaków, a suma wpłat wynosi ponad 40 miliardów złotych.
abo

Zobacz więcej na temat: fundusze inwestycyjne pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co to jest IKE?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 13:17
IKE, czyli indywidualne konto emerytalne to narzędzie służące do oszczędzania na emeryturę. Jego największą zaletą jest brak podatku od zysków kapitałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego brak nam wiedzy ekonomicznej?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 22:34
- O finansach wiemy mało. I, co gorsza, nie chcemy się edukować – alarmuje Norbert Konarzewski, dyrektor Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze małych i średnich spółek przebojem 2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 11:37
Choć wyraźnie słabszy, grudzień nie powinien popsuć nastrojów inwestorom lokującym oszczędności w funduszach inwestycyjnych, bo podsumowanie całego ubiegłego roku wychodzi dla nich znacznie korzystniej.
rozwiń zwiń