X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Prawnicy o pozwach w sprawie OFE: to może się udać

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 20:53
Sądowa batalia w sprawie transferu pieniędzy z OFE do ZUS może mieć sens – mówi w rozmowie z Polskim Radiem mec. Anna Lengiewicz z kancelarii LWB.
Audio
  • Mec. Anna Lengiewicz z kancelarii LWB mówi o szansach pozwów w sprawie OFE./Krzysztof Rzyman, Polskie Radio/
Czy jest szansa na wygranie w sprawie OFE?
Czy jest szansa na wygranie w sprawie OFE?Foto: Glowimages.com

Jak jednak dodaje prawniczka, najpierw ważne jest aby Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, czy ustawa o zmianach w OFE jest zgodna z konstytucją.

Choć Sąd Najwyższy orzekł kilka lat temu, że zgromadzonych w publicznym systemie pieniędzy nie można wycofać na życzenie przyszłego emeryta, to jednak sprawy nie zamyka.

W ocenie mec. Anny Lengiewicz, która przygotowywała pozwy zbiorowe m.in. w sprawie polis inwestycyjnych, środki z OFE, które trafiły do ZUS, maja charakter prywatny nie publiczny. Przypomina o przepisach kodeksu rodzinnego, mówiących, że środki zgromadzone w OFE wchodzą w skład wspólnego majątku małżonków.

Przypomnijmy, inicjatorem kolejnego  - drugiego już - pozwu zbiorowego jest 57-letni kolejarz Sławomir Denicki z Lubelszczyzny, który nie zgadza się aby gromadzone przez kilkanaście lat w OFE oszczędności zasiliły konto ZUS-u.

Krzysztof Rzyman

Zobacz więcej na temat: emerytura OFE
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy warto płakać nad losem OFE?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 19:48
ZUS, zgodnie z ustawą, przejął połowę pieniędzy zgromadzonych w OFE. O znaczeniu tego faktu, w "Pulsie Trójki", rozmawiają: prof. Józefa Hrynkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości i posłanka Beata Kempa z Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK kontroluje ZUS po zmianach w OFE

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:03
– Sprawdzimy, czy transfer z OFE do ZUS nie wpłynie na sprawność wypłat rent i emerytur – mówił w TVN24 prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura: jak nie OFE i ZUS to co?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:57
Eksperci nie mają wątpliwości – jeśli przyszli emeryci chcą liczyć na emeryturę, to oprócz opłacania składek do ZUS czy OFE muszą zacząć solidnie oszczędzać i inwestować. W Polsce jest już kilka instrumentów, dzięki którym można dosypać pieniędzy do sakiewki na starość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie pierwszy pozew przeciwko przekazaniu środków z OFE do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 08:27
Będzie sądowy pozew w sprawie zmian w systemie emerytalnym. 57-letni mieszkaniec Lubelszczyzny chce zaskarżyć przekazanie pieniędzy zgromadzonych na jego koncie w OFE do ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny pyta Tuska o koszty przegranej ws. OFE

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 19:47
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński poprosił Prezesa Rady Ministrów o informację, jakie koszty dla budżetu generowałby wyrok stwierdzający niekonstytucyjność zapisów ustawy o zmianach w OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma OFE: a jednak są znaki zapytania

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 20:36
Prezes Trybunału Konstytucyjnego pyta Premiera, czym grozi budżetowi ewentualna niekonstytucyjność zmian w przepisach emerytalnych.
rozwiń zwiń