X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Mediuj zamiast iść do sądu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 12:29
5 izb przemysłowo-handlowych i gospodarczych: belgijska, francuska, brytyjsko-polska, polsko-hiszpańska i włoska powołały do życia Międzynarodowe Centrum Mediacji. Ma ono pomagać w rozwiązywaniu sporów między przedsiębiorcami, ale poza salą sądową.
Audio
  • O przewadze mediacji nad sprawami sądowymi w Polskim Radiu 24 rozmawiała Sylwia Zadrożna z doktor Ewelina Stobiecka z kancelarii TaylorWessing e n w c w Warszawie, koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji
Firma
FirmaFoto: Glow Images/East News

- Mediację można zastosować w każdej sprawie gospodarczej, a jest łatwiejsza, krótsza i tańsza niż sprawa w sądzie - mówi doktor Ewelina Stobiecka z kancelarii TaylorWessing e n w c w Warszawie, koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji. Proces sądowy trwa w Polsce średnio 830 dni, a mediacja może się zakończyć w ciągu kilku tygodni. Koszty sprawy w sądzie są też kilkakrotnie wyższe niż koszty mediacji, bo na blisko 3 lata musimy zaangażować pełnomocnika do prowadzenia tego sporu. Poza tym sporo musimy zainwestować na początku na wpis sądowy, bo to jest 5 procent wartości przedmiotu sporu. W przypadku obrotu międzynarodowego dochodzą jeszcze koszty tłumaczenia przysięgłego dokumentów, opinie biegłych. W mediacji nie powołuje się świadków i nie składa dowodów w postaci dokumentów. Ma ona charakter całkowicie nieformalny, a strony mogą same ustalać zasady postępowania i dostosowywać je do swoich potrzeb. Podsumowując, w sądzie średnie koszty sprawy o zapłatę 400 tysięcy złotych wyniosą ponad 70 tysięcy, a mediacji około 7 tysięcy złotych, czyli 10 razy mniej.

Mediacja to 5 kroków

Po pierwsze przedsiębiorca powinien zgłosić swój problem do centrum mediacji, zanim trafi on do sądu. Jeśli jednak sprawa jest już w sądzie, to też można ją przenieść do mediacji. Potem odbywa się spotkanie z przedsiębiorcą w celu omówienia problemu i strategii działania. Krok trzeci to spotkanie z drugą stroną sporu celem zaprezentowania mu możliwości rozwiązania sporu w drodze mediacji. Po akceptacji następuje podpisanie umowy o mediację i wybór mediatora. W kroku czwartym prowadzone jest już konkretne postępowanie mediacyjne, a w piątym zatwierdzenie wypracowanej ugody w sądzie, tak aby nabrała ona mocy wyroku sądowego i stanowiła tytuł egzekucyjny.

Kto może być mediatorem?

Mediatorem w sprawie gospodarczej powinna być osoba, która zna specyfikę branży, to może być prawnik lub ekonomista. W sporach budowlanych - architekci lub inżynierowie, w handlowych - handlowcy albo ekonomiści, a w tych dotyczących własności intelektualnej - prawnicy, którzy specjalizują się we własności intelektualnej. Dodatkowo mediator powinien mieć umiejętności interpersonalne, a także naturalną skłonność do kompromisu. Część tych cech jest wrodzona, ale części można się nauczyć na specjalnych szkoleniach - mówi dr Ewelina Stobiecka. W Międzynarodowym Centrum Mediacji będzie też możliwa mediacja w językach obcych.

W innych krajach mediacje na razie bardziej popularne

W Niemczech jest już nawet zawód mediatora gospodarczego. We Włoszech mediacje są obligatoryjne i tym śladem chce pójść nasze Ministerstwo Gospodarki, które pracuje nad całym systemem rozwiązań polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych. Proponuje obligatoryjność mediacji, ale zwraca też uwagę na odpowiednie kwalifikacje mediatorów w sprawach gospodarczych. A mediacje to też sposób na rozładowanie zastojów w polskich sądach. W ubiegłym roku toczyło się w nich półtora miliona spraw gospodarczych, rocznie kosztują one przedsiębiorców miliardy złotych.

Zadrożna Sylwia, abo

Zobacz więcej na temat: firma sądownictwo
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-03-26 22:38 Zgłoś
A nie ma na to jakiegoś polskiego słowa? E, panie Siezieniewski! To jest dbanie o polszczyznę? Wtykacie tu coraz więcej nieprzetworzonych obcych słów, nie macie godności i poszanowania ojczystego języka. Dawni Polacy byli od was mądrzejsi i naprawdę troskliwi, wymyślali słowa; ot, choćby DŁUGOPIS, czysto polskie słowo, słowiaśsko brzmiące, nowoczesne i ładne, a wy - polskie radio, szkodzicie językowi. Ja wam podatku nie płacę.

Czytaj także

Wyrok sądu: FoodCare ma zapłacić 10 mln zł Michalczewskiemu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 15:23
Firma FoodCare ma zapłacić prawie 10 mln zł Fundacji Dariusza Michalczewskiego "Równe Szanse" z tytułu zaległego wynagrodzenia - orzekł Sąd Okręgowy w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czynności sprawdzające, czyli fiskus sprawdza, ale nie kontroluje

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 08:05
Fiskus może sprawdzić, czy dana deklaracja podatkowa jest formalnie poprawna lub czy została złożona w terminie – służą do tego tzw. czynności sprawdzające. Nie zalicza się ich do kontroli podatkowej.
rozwiń zwiń